U mnogim domovima kod nas na Balkanu domaćice uzgajaju ukrasne biljke koje donose prijatniji ugođaj u prostoru ali i prečišćavaju vazduh. Danas govorimo o Crasuli koju još zovu i drvetom novca.
Ova biljka je jedna od omiljenih opcija za sobno zelenilo, a također je jednostavna za njegu. Korištenje prirodnih gnojiva koja su lako dostupna kod kuće najučinkovitiji je pristup. 1. Mješavina kvasca – savjeti cvjećara za brzo cvjetanje Trebat će vam 1 litra tople vode. U toj vodi otopite 10 grama svježeg kvasca i 1 žličicu šećera. Ostavite smjesu da stoji na dobro osvijetljenom mjestu 24 sata. Nakon toga ovu otopinu nanesite na korijenje sukulente.
- 2. Dijeta koja se sastoji od agruma Za ovu dijetu trebat će vam 1 limun i 2 mandarine. Nakon što ste ogulili plodove, prelijte ih s 500 ml kipuće vode. Ostavite da odstoji na tamnom mjestu tri dana, zatim procijedite smjesu i pomiješajte s čistom vodom u omjeru 1:3. Nakon toga ovom otopinom možete zalijevati biljku.
3. Pepeo iz drva Pomiješajte 2 čaše pepela od breze ili lipe s 1 litrom kipuće vode. Nakon toga ostavite smjesu da odstoji na tamnom mjestu 1 tjedan. Procijedite prikupljenu infuziju i primijenite je kao gnojivo. 4. Ljuske od jaja Mlinicom sameljite ljuske od 5 jaja ili ih zdrobite valjkom za tijesto. Zatim dodajte 500 ml kipuće vode. Ostavite da odstoji na tamnom mjestu 12 dana, zatim procijedite i upotrijebite tekućinu za hranjenje sukulenata.
Uspjeh cvatnje uvelike ovisi o tome koliko ste uspjeli prezimiti biljku. Ako se ne učini pravilno, biljci može nedostajati potrebna energija za stvaranje pupova, a to bi također moglo rezultirati sušenjem i opadanjem lišća. Zimi je ključno sukulentu staviti na dobro osvijetljeno mjesto, osiguravajući što je moguće više svjetla tijekom kratkih dana. Također je važno održavati temperaturu između 10 i 15 stupnjeva.
Na ovoj temperaturi sukulent ima najviše energije za pupanje i cvjetanje. Počnite sa zimovanjem masnog lista početkom jeseni, jer niske noćne temperature vani lako mogu biti kobne za njega. Što se tiče odijevanja, savjetuje se minimalna obuća. Sukulent je dio obitelji sukulenata i zadržava vlagu unutar svojih debelih listova. Stablo novca, znanstveno poznato kao Crassula ovata, sobna je biljka koja se ne mora održavati i često se povezuje s dobrom srećom.
Ima debele grane koje izgledaju kao minijaturna debla i ima sočno lišće ovalnog oblika. Zbog svoje reputacije simbola sreće, stablo novca je prekrasna opcija za poklon. Ova biljka je poznata pod nekoliko drugih imena, uključujući drvo žada, crassula, japansko drvo novca i kinesko drvo novca, među ostalima. Ove biljke su dio roda Crassula i mogu se malo razlikovati jedna od druge. Najpoznatija vrsta je Crassula ovata, čije lišće se također može razlikovati u boji ovisno o sorti.
Ako imate mačku ili psa, važno je stablo novca držati izvan njihovog dohvata jer je svaki dio biljke otrovan za kućne ljubimce. Ovdje dajemo savjete o tome kako se brinuti za ovu biljku, načine orezivanja stabla novca, tipične probleme i bolesti, zajedno s cijenama i gdje je kupiti. Stablo novca je jednostavno za njegu, ali važno je pratiti uvjete zalijevanja i osvjetljenja. Redovito zalijevanje je neophodno za stablo novca, ali je važno izbjegavati pretjerano zalijevanje.
Ne smije se dopustiti da se tlo potpuno osuši, stoga je preporučljivo zalijevati biljku kada gornji sloj tla bude suh na dodir. Pretjerano zalijevanje može biti štetno za ovu biljku. Preporučljivo je zalijevati ga češće u proljeće i ljeto kako bi se tlo održavalo stalno vlažnim, dok se zimi predlaže zalijevanje stabla novca jednom mjesečno. Lokacija vašeg stabla novca ključna je za njegovo održavanje.
Obično se stablo novca nalazi u sobi, dnevnoj sobi ili uredu, a cvjeta na sobnoj temperaturi u rasponu od 18 do 24 °C. Za zdrav rast, ključno je da stablo novca prima sunčevu svjetlost, stoga je preporučljivo postaviti ga blizu prozora. Ova biljka zahtijeva 4-6 sati sunčeve svjetlosti dnevno. Međutim, budite oprezni s produljenim izlaganjem izravnoj sunčevoj svjetlosti, jer može oštetiti lišće, što rezultira gubitkom lišća za stablo novca. Stablo novca optimalno uspijeva u tlu koje ima neutralnu ili blago kiselu pH vrijednost. Preporučljivo je primijeniti gnojivo svakih šest mjeseci.