Nakon nečije smrti njihovi najbliži često pronađu i otkriju neke stvari za koje nisu znali. Upravo takav slučaj se desio jednoj porodici iz Amerike koja je nakon bakine smrti odlučila da očisti njenu kuću.

Obitelj u Virginiji suočila se s izazovnim zadatkom raščišćavanja kuće svoje bake nakon njezine nedavne smrti. Usred tuge zbog gubitka voljene osobe, naišli su na trenutak neočekivane radosti otkrivši neobičnu “obiteljsku ostavštinu” skrivenu na dnu zamrzivača. Nakon što su izvadili meso, povrće i ostatke koji se obično čuvaju u zamrzivaču, otkrili su keks umotan u papir s natpisom.

U poruci je stajalo: “Ovaj biskvit izradila je gospođa Dara L. Chumb u kolovozu 1940. u rezidenciji Blankenshipa. Prema unuku Andyju Wisemanu, kako je izvijestio Newsweek, obitelj je u početku bila zabavljena otkrićem, ali je nastojala razumjeti razloge zašto ga je njegova baka dugo zadržavala. Otkriveno je da je Wisemanov praujak vjerojatno bio prva osoba koja ju je sačuvala.

Sudjelovao je u Drugom svjetskom ratu, navodi Jutarnji.hr, zbog čega se vjeruje da je biskvit vjerojatno stvoren za njega prije postrojavanja, koji je kasnije sačuvao kao uspomenu na svoju majku. Na temelju tih izračuna, biskvit je u obitelji ostao 84 godine. Nakon smrti praujaka, ovo osebujno nasljedstvo preneseno je na njihovu baku, koja ga je zadržala dodatnih 10 godina do svoje smrti.

Prošli mjesec je preminula nedugo nakon što je proslavila 90. rođendan. Usred inače napetih okolnosti, bio je to ugodan trenutak predaha. Wiseman je ispričao za Newsweek da je bilo i smijeha i zbunjenosti, popraćenih šalama u vezi s idejom kušanja. Primjećuje da nasljeđe keksa traje i da se trenutno nalazi u zamrzivaču njegovih roditelja; međutim, on predviđa da će njegova braća preuzeti odgovornost za to u budućnosti.

 

Bonus tekst:

U središnjoj Africi obilje tropskih šuma pruža niz izvora hrane koji se koriste u lokalnoj kulinarskoj praksi. Ovaj asortiman obuhvaća korijenje poput manioke i slatkog krumpira, uz lišće koje se stavlja u juhe i variva. Popularno jelo poznato kao “gulaš” napravljeno je od mješavine povrća i mesa, često pojačanog autohtonim biljem i začinima, dajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti.

  • Osim ovih regionalnih razlika, fokus na prehranu diljem Afrike daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i uključivanju lokalnih sastojaka. Različite zajednice diljem kontinenta sudjeluju u održivim praksama koje se odnose na uzgoj i pripremu hrane kojima je cilj smanjiti otpad uz istovremeno povećanje nutritivne vrijednosti. Tradicionalne metode poput fermentacije, sušenja i dimljenja često se koriste za očuvanje hrane i produljenje njezina roka trajanja. Tipična afrička prehrana nudi znatne zdravstvene prednosti.

Konzumiranje širokog asortimana cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća potiče životni stil bogat vitaminima, mineralima i vlaknima. Ovakav način prehrane, s naglaskom na prirodnu i neprerađenu hranu, ima potencijal spriječiti kronične bolesti poput dijabetesa i bolesti srca.

Nadalje, afrička kuhinja njeguje duboku povezanost s kulturnom baštinom i tradicijom stanovnika kontinenta. Svaki obrok pripovijeda priču o povijesti, vjerovanjima i kolektivnim vrijednostima, čime se vrijeme obroka pozicionira kao vitalna komponenta kulturnog identiteta i društvenog angažmana.

Iako globalizacija uvodi različite utjecaje na kulinarski krajolik Afrike, temeljni principi i metode pripreme hrane čvrsto su utemeljeni u cijenjenoj tradiciji koja se nasljeđuje kroz generacije. U biti, afrička prehrana obuhvaća više od puke prehrane; utjelovljuje duboku kulturnu ostavštinu, promiče ekološki sklad i potiče zdrave prakse prehrane koje pridonose sveukupnoj dobrobiti zajednice.

Preporučujemo