Svako ko ima kuću i baštu ili mali komadić zemlje sadi svoje povrće i voće jer je to ekonomičnije ali i zdravije. Naime te namirnice koje kupujemo u marketima su većinom tretirane hemijskim sredstvima što loše utiče na naš organizam.

Važno je izbjegavati pretjeranu upotrebu gnojiva jer može doći do prekomjernog rasta zelene mase, smanjene mehaničke čvrstoće biljaka i povećane osjetljivosti na propadanje plodova. Korištenjem organskih gnojiva, paprika se može uzgajati s povjerenjem, bez ikakvih briga o prisutnosti štetnih tvari koje bi potencijalno mogle utjecati na dobrobit nas samih i naših bližnjih.

Štoviše, ova održiva praksa omogućuje nam zaštitu i očuvanje okoliša. Ipak, ključno je biti umjeren u primjeni ovih hranjivih elemenata. Pretjerano korištenje ovih tvari može rezultirati razvojem živahne i bujne vegetacije, ali također ugrožava strukturni integritet biljaka i povećava njihovu osjetljivost na propadanje. Prekomjerna primjena ovih tvari može negativno utjecati na kvalitetu i produktivnost uzgojenih usjeva.

Da biste napravili domaće gnojivo od koprive, sakupite jedan kilogram koprive i pomiješajte s 10 litara vode. Ostavite smjesu da fermentira 10 do 15 dana, povremeno miješajući. Nakon što je proces fermentacije završen, gnojivo filtrirajte i razrijedite vodom u omjeru 1:10. Ovo prirodno gnojivo bogato je dušikom, osiguravajući bitne hranjive tvari za vaše biljke.

Korištenje gnojiva od koprive ne samo da daje veliku korist biljkama, već služi i kao učinkovit insekticid. Plodovi paprike često trpe oštećenja uzrokovana nedostatkom kalcija u prehrani. Da bi se spriječila ova štetna pojava, usjeve je moguće prihranjivati ​​gnojivom od ljuske jajeta. Prije nanošenja sakupljene ljuske se suše i usitnjavaju. Napravite vrlo učinkovit čaj od ljuski jajeta koji se može koristiti za ishranu i pospješivanje rasta biljaka.

  • Za obradu 1 litre vode dovoljne su četiri od ovih tvari. Treba ih pomiješati s vodom i ostaviti da odstoje na toplom mjestu četiri dana, ili dok tekućina ne promjeni boju i ne razvije neželjeni miris. Trajanje ovog procesa ovisi o prevladavajućim vremenskim uvjetima. Prije primjene preporuča se ovo gnojivo razrijediti jednakom količinom vode u omjeru 1:1.

Kokošji gnoj bogat hranjivim tvarima sadrži vrijedne elemente kao što su dušik, fosfor i kalij. Da biste ga pretvorili u tekuće gnojivo, potrebno ga je otopiti u vodi u omjeru 1:2. Ova smjesa se zatim povremeno miješa tijekom tri dana prije nego što se filtrira i dalje razrijedi vodom. Na svaku litru tekućine dodaje se deset litara vode. Ova dobivena otopina idealna je za zalijevanje biljaka i opskrbu osnovnim hranjivim tvarima.

Mlijeko ima dvostruku sposobnost i kao snažan fungicid i kao učinkovito gnojivo. Osim toga, pomaže u odbijanju određenih štetnika. Za pripremu otopine pomiješajte 1 litru mlijeka s 4 do 5 litara vode i dobro promiješajte. U dobivenu smjesu ukapajte 15 kapi joda. Ova se otopina može primijeniti na lišće, gdje će djelovati proaktivno kao preventivni fungicid. Sirutka, nusprodukt procesa proizvodnje sira, sadrži mnoštvo korisnih tvari i minerala.

Ne samo da potiče rast biljaka paprike, već posjeduje i fungicidna svojstva. Stvaranje gnojiva od sirutke je jednostavan zadatak, koji zahtijeva razrjeđivanje jedne litre sirutke s deset litara vode. Važno je osigurati da korištena sirutka nije slana. Primjenu ove otopine treba provesti nakon zalaska sunca. Brojni vrtlari i uzgajivači povrća su me obavijestili da koriste koru od banane kao sredstvo za gnojidbu. Prilikom sadnje, najlakši način korištenja kore banane kao gnojiva je stavljanje dijelova kore u rupe.

Alternativno, kora se može osušiti, nasjeckati i upotrijebiti po potrebi. Također sam saznao da kada prave gnojivo od koprive, u smjesu ubacuju koru banane, omogućujući joj da fermentira uz koprivu. Ovaj dodatak osigurava visoku koncentraciju dušika i kalija, koji su bitni hranjivi sastojci.

Sljedeći recept uključuje stvaranje tekućeg gnojiva posebno dizajniranog za zalijevanje biljaka. Započnite miješanjem jedne kore banane, koja je izrezana na manje komade, s 1 litrom vode. Ostavite smjesu na toplom mjestu tri dana, povremeno miješajući. Zatim filtrirajte otopinu i razrijedite je vodom prije nanošenja. Na svaku litru otopine dodajte još 1 litru vode.

Preporučujemo