Osjećaj hladnoće u rukama i nogama se vjerovatno desio sviam bar jednom u životu iz različitih razloga. U pitanju može biti slaba cirkulacija ili nekretanje ali to također može biti sipmtom i nekih bolesti.

Ako su vaše ruke i stopala stalno hladni, to može značiti značajne, temeljne bolesti koje predstavljaju rizik za perifernu cirkulaciju. Stanja na koja može upućivati ​​ugrožena cirkulacija uključuju hipertenziju, probleme sa srcem, visoki krvni tlak, dijabetes, povišene razine kolesterola i triglicerida te artritis.

Dr. Debora Lee tvrdi da izazovi u održavanju topline u rukama i nogama tijekom jesenskih mjeseci mogu značiti značajan zdravstveni problem, uključujući rak. On objašnjava da osobe s dijagnozom raka često pokazuju povećanu osjetljivost na niske temperature, što može pogoršati njihovo stanje. Dr. Li naglašava da ljudsko tijelo obično održava temperaturu u rasponu od 36,5 do 37 stupnjeva Celzijusa putem automatskih regulatornih mehanizama.

  • Učinkovitost ovih procesa ovisi o ispravnom funkcioniranju mitohondrija, sićušnih organela smještenih unutar svake stanice koje igraju ključnu ulogu u proizvodnji energije. Ipak, dr. Li primjećuje da je proces proizvodnje mitohondrijske energije ugrožen u slučajevima raka. Zabrinjavajući simptom s kojim se često susreću osobe s rakom poznat je kao hladna disestezija, koja pretežno zahvaća šake i stopala.

Ovo stanje nastaje kada mehanizmi odgovorni za regulaciju tjelesne temperature ne funkcioniraju pravilno, zbog čega neki pacijenti doživljavaju svoje ekstremitete kao hladne, dok drugi mogu održavati ugodnu temperaturu. Nadalje, osobe koje primaju kemoterapiju često opisuju ovaj osjećaj, budući da liječenje povećava osjetljivost na hladnoću, osobito u rukama i stopalima.

Dodatni simptomi povezani s rakom mogu uključivati ​​dugotrajni umor, neobjašnjive promjene težine od 5 kilograma ili više, poteškoće s jelom poput smanjenog apetita i problema s gutanjem, bolove u trbuhu, mučninu i povraćanje, kao i pojavu kvržica ili oteklina u različitim regijama tijela. Osim toga, stalna ili sve veća bol koja je nova ili neobjašnjiva može ukazivati ​​na postojanje raka. U situacijama kada postoje kvržice ili zadebljanja u dojkama ili drugim dijelovima tijela, neophodno je dobiti liječničku procjenu.

Određene promjene na koži treba shvatiti ozbiljno, uključujući kvržicu koja krvari ili se ljušti, pojavu novog madeža ili modifikaciju postojećeg madeža, ranicu za koju se čini da ne zacjeljuje ili žuticu, na koju ukazuje žutilo kože kožu ili oči. Nadalje, bitno je pomno pratiti dugotrajne simptome koji se mogu manifestirati, kao što su uporan kašalj ili atipična promuklost, neobjašnjive modrice ili krvarenje i stalne promjene u navikama pražnjenja crijeva, koje uključuju zatvor ili proljev, zajedno s promjenama u izgledu stolice.

Osim toga, promjene u funkciji mokraćnog mjehura, uključujući disuriju, hematuriju ili varijacije u učestalosti mokrenja, zahtijevaju ozbiljnu pozornost i ne smiju se zanemariti. Štoviše, simptomi uključujući vrućicu ili noćno znojenje mogu zahtijevati dodatnu procjenu. Dr. Li naglašava da kemoterapija može rezultirati umorom, dehidracijom i anemijom, zbog čega pacijenti mogu osjetiti hladnoću u ekstremitetima.

Iako bi ovaj simptom mogao upućivati ​​na druge, manje ozbiljne zdravstvene probleme osim raka, i dalje je ključno provesti daljnja istraživanja. Američka zdravstvena organizacija koja se bavi rakom naglašava važnost opreza u pogledu mogućih simptoma, uključujući glavobolje i oštećenja vida i sluha. Nadalje, ključno je pomno promatrati sve promjene u usnoj šupljini, kao što su lezije, krvarenje, nelagoda ili gubitak osjeta.

Preporučujemo