U odbrani našeg zdravlja od raznih virusa i bakterija koje izazivaju bolesti najvažniji je naš imunitete. Ukoliko je on loš vrlo je vjerovatno da ćemo se razboljeti. Danas vam donosimo nekoliko savjeta.

Čak i oni koji su u vrhunskom zdravlju mogu se boriti s promjenama vremena, zbog čega je ključno pripremiti tijelo za nagle promjene uvjeta. Dolazak nižih temperatura, zajedno s porastom prehlada i gripe, zahtijeva snažan imunološki sustav kako bi se suočio s izazovima koje donosi vanjsko okruženje. Čak i najotpornijim pojedincima može biti teško upravljati varijacijama vremena; stoga je priprema tijela za neočekivane promjene vitalna.

Liječnica Nada Macura predlaže građanima Srbije da jutro započnu toplim napitkom kako bi se tijelo razbudilo prije no što se suoči s hladnim vanjskim temperaturama. Kako se približava zima, osiguravanje dovoljne količine vitamina postaje sve važnije. Unos vitamina je vitalan jer je snažan imunološki sustav neophodan kako bi se tijelo nosilo s različitim vremenskim uvjetima.

  • Dr. Macura predlaže da napravite salatu koja je pravi vitaminski elektrana. Ovo jelo je jednostavno za pripremu i vrlo hranjivo. Osnovni sastojci uključuju jabuku, naranču, mrkvu, ciklu, đumbir i limun. Za pripremu sve sastojke sitno nasjeckajte ili naribajte i pomiješajte s limunovim sokom. Po želji se može dodati i maslinovo ulje. Redovita konzumacija ovih vitamina ojačat će imunitet vašeg organizma. Uz vitamine i namjerno izlaganje hladnoći, prikladna odjeća je još jedan bitan element koji zaslužuje pažljivo razmatranje.

“Nošenje prave odjeće štiti od hladnog vremena; slojevita odjeća može se uspješno boriti protiv zimskih hladnoća! Pamučnu odjeću treba nositi direktno uz kožu. Dr. Nada Macura ističe važnost zaštite glave i ušiju, jer vjetar može predstavljati ozbiljnu opasnost, posebno za osobe koje imaju upalu uha. Nadalje, ističe potrebu zaštite dječjih ušiju jer su one osjetljivije.

 

Dodatni tekst:

Afrička kulinarska tradicija zamršena je i raznolika, razvijala se stoljećima kroz utjecaj različitih kultura, geografskih obilježja i klimatskih uvjeta. U središtu afričke prehrane nalazi se širok izbor lokalnih namirnica, na koje značajno utječu različiti običaji i klima različitih područja. Na primjer, u zapadnoj Africi klima varira od tropske do sušne, s ključnim prehrambenim namirnicama uključujući žitarice poput kukuruza, prosa i sirka. Obično se ove žitarice koriste za pripremu osnovnih jela kao što su “fufu” i “banku”.

Fufu, popularno jelo, priprema se od kuhanog i zgnječenog korjenastog povrća poput kasave ili batata, dok se banku, koji se sastoji od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba su jela prepuna hranjivih tvari i daju energiju potrebnu za svakodnevne poslove. U zapadnoj Africi mahunarke, uključujući kikiriki, grah i slanutak, zajedno sa žitaricama, igraju ključnu ulogu u prehrani.

Mahunarke su korisna komponenta koju treba uključiti u svoju svakodnevnu prehranu zbog visokog sadržaja proteina i vlakana. Obično uključene u juhe ili variva, mahunarke se mogu naći u receptima poput juhe “egusi”, koja sadrži sjemenke dinje i često sadrži meso ili ribu. Istočni dio Afrike, poznat po svojoj vlažnoj klimi koja podržava uzgoj raznolikog voća i povrća, pruža obilje svježih namirnica unutar svojih kulinarskih praksi.

Istaknuti primjer može se naći u Keniji, gdje se tradicionalno jelo poznato kao “ugali”, napravljeno od kukuruza, poslužuje uz izbor povrća i mesa. Osim toga, svježeg voća poput manga, ananasa i papaje ima u izobilju, obično se uživa cijelo ili kao sok. Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti u sjevernoj Africi podržavaju uspješan rast aromatičnog bilja i začina, što dovodi do raznolike i ukusne prehrane. Lokalna kuhinja ima značajna jela kao što su couscous, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, i tagine, sporo kuhano jelo koje se priprema u prepoznatljivom loncu.

Preporučujemo