Pojam pureća koža se odnosi na pojavu sitnih tačkica po tijelu i od nje više pate žene od muškaraca. Zašto se ona javlja i kako da tretirate ovaj probem možete pročitati u nastavku.

Koža, prepoznata kao najveći organ ljudskog tijela, doista je izvanredna struktura. Važno je napomenuti da se na koži mogu pojaviti različite izrasline, što može dovesti do komplikacija. Ovaj će se članak usredotočiti na jedan od najčešćih oblika izraslina na koži kod žena. Pojava malih povišenja na različitim dijelovima tijela, uključujući ruke, bedra, noge, stražnjicu i povremeno lice, pripisuje se nakupljanju keratina, proteina prisutnog u koži, unutar folikula dlake. U medicini se ovo stanje naziva keratoza pilaris, a često se kolokvijalno naziva “pureća koža”.

  • Bez obzira na korištenu nomenklaturu, nedvojbeno je da je ovaj dermatološki problem izrazito neugodan i da pogađa značajan dio populacije, a obično se manifestira na bedrima i ramenima. Byrdie se konzultirala sa stručnjacima koji su razjasnili da nakupljanje keratina, proteina koji se nalazi u koži, unutar folikula dlake dovodi do razvoja malih izbočina ili točkica na različitim regijama, uključujući ruke, bedra, noge, stražnjicu i, u određenim slučajevima, lice. Prema Healthlineu, ovo se stanje može pogoršati tijekom hladnijih godišnjih doba ili tijekom trudnoće.

Stručnjaci navode da se može manifestirati na bilo kojem dijelu kože koji posjeduje folikule dlake, što objašnjava njegovu tipičnu odsutnost na dlanovima i tabanima. Osim prisutnosti manjih izbočina ili točkica, pojedinci se također mogu susresti s blagim crvenilom, svrbežom i suhom, nadraženom kožom. Ovo stanje prvenstveno pogađa osobe sa suhom kožom, ekcemom i ihtiozom, a češće se javlja kod žena, djece i adolescenata. Kao što je izjavio tim stručnjaka u Byrdieju, genetske komponente često su povezane s temeljnim uzrokom keratosis pilaris, a nažalost, trenutačno ne postoji definitivan lijek za ovo stanje.

Unatoč tome, stručnjaci predlažu nekoliko alternativnih načina liječenja koji mogu ponuditi određeno olakšanje. Prevladavajuća i učinkovita metoda uključuje dosljednu primjenu losiona za piling, koji pomažu u sprječavanju nakupljanja keratina unutar folikula dlake i poboljšavaju cjelokupnu teksturu kože. Nadalje, uključivanje komponenti za njegu kože kao što su umirujući shea maslac i niacinamid, koji su često prisutni u dnevnim hidratantnim kremama, može značajno ublažiti upalu koja se obično povezuje s keratosis pilaris. Ako te metode ne daju željene rezultate, pristupačne opcije kao što su tretmani u toplicama i kemijski pilinzi mogu ponuditi predah.

Stručnjaci iz Healthline također preporučuju dodavanje dva dodatna sastojka: uree i mliječne kiseline, koji zajedno uklanjaju mrtve stanice kože i poboljšavaju glatkoću. Dermatolozi bi mogli predložiti dodatne tretmane, uključujući mikrodermoabraziju, kemijske pilinge i kreme s retinolom. Prije započinjanja bilo kojeg oblika liječenja, ključno je potražiti savjet liječnika ili stručnjaka kako biste izbjegli pogoršanje stanja i ublažili moguće nuspojave poput crvenila, iritacije i suhoće. Za pojedince koji kod kuće rade “pureću kožu”, postoje mjere koje se mogu primijeniti kako bi se problem učinkovito riješio.

Započnite svoju rutinu njege kože smirujućom i umirujućom kupkom namijenjenom za odčepljivanje pora. Zatim napravite nježan piling kako biste uklonili mrtve stanice kože. Ključno je održavati odgovarajuću hidrataciju vaše kože, a korištenje hidratantnih krema koje sadrže mliječnu kiselinu je vrlo preporučljivo.

Nadalje, mudro je izbjegavati tijesnu odjeću jer ona može pojačati iritaciju kože. Uvjereni smo da su ove preporuke bile korisne za pojedince koji se često susreću s ovim problemom s kožom i vjerujemo da će vam one biti zadovoljavajuće.

Preporučujemo