Ispijanje kafe je za mnoge ljude na planeti neizostavan ritual i užitak a godinama se vode rasprave da li je ovaj napitak štetan za naš organizam. Kafa utiče na našu probavu i mnogi koji je ujutro konzumiraju odmah imaju potrebu otići u toalet.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Teksasu poduzeli su istraživački projekt fokusiran na ovu temu. Tijekom njihove studije, štakorima je davana kava tijekom razdoblja od tri dana, što je dovelo do vidljivog poboljšanja kontrakcije crijevnih mišića, bez obzira na dozu kofeina. U studiji koju su proveli Shuan Zheng Shi i njegov tim, otkriveno je da su štakori pokazali pojačano kretanje u svojim tankim crijevima nakon tri uzastopna dana konzumiranja kave.

Ovo značajno opažanje ukazuje na to da, slično kao i ljudi, štakori također imaju potrebu za obilnom pražnjenjem crijeva nakon konzumiranja kave. Fascinantno je primijetiti da na utjecaj na probavu nije utjecao kofein, jer je čak i kava bez kofeina imala usporediv učinak. Istraživanje sugerira da se dobrobiti kave za probavu mogu pripisati njezinoj kiseloj prirodi.

Stručnjaci i pojedinci podjednako često razmišljaju o potencijalnim zdravstvenim dobrobitima kave, s obzirom na njezinu sposobnost da stimulira proizvodnju želučane kiseline kroz prisutnost klorogenske kiseline. Ključno je, međutim, razaznati je li kava doista odgovorna za poticanje odlaska na zahod ili je u pitanju možda skriveni zdravstveni problem.

Iako je nedvojbeno korisna za tijelo, postoje specifični čimbenici koji se moraju uzeti u obzir kada je kava u pitanju. Ovaj napitak je bogat antioksidansima i može pružiti dodatnu energiju ako se konzumira bez hrane. Međutim, osobe koje pate od gastritisa trebaju biti oprezne jer potencijalno može izazvati povećanje proizvodnje želučane kiseline, što može biti štetno za njihovo stanje.

  • Stekavši ogromnu popularnost na TikToku, mladi influencer hrabro tvrdi u viralnom videu da je uključivanje stolice u nečiju rutinu nakon obroka ključno za promicanje dobrog funkcioniranja probavnog sustava. Iako njezina izjava nema čvrstih dokaza, očarala je ogromnu publiku i brzo prikupila sljedbenike. Kad su pojedinci počeli širiti ove informacije kao istinu, dr. Idris Mughal izrazio je svoju bojazan.

Njegova zvučna poruka je nedvosmislena: “Budite oprezni i sumnjičavi pri susretu s informacijama na internetu.” Prema riječima ovog uvaženog liječnika, navedena je izjava krajnje strašna i lišena bilo kakve komične vrijednosti. Prosječno vrijeme prolaska hrane kroz probavni sustav kreće se od deset do 73 sata.

Sasvim je normalno za osobe optimalnog zdravlja da imaju stolicu tri puta dnevno, kao i tri puta tjedno za zdrave odrasle osobe. Liječnik naglašava da se stanje probavnog sustava može bolje odrediti analizom boje i konzistencije izmeta nego učestalosti pražnjenja crijeva. S tim se stajalištem slaže i dr. Vil Bulsiević koji dodaje kako je ključno paziti na veličinu i oblik stolice, a zanemariti broj odlazaka na zahod.

Na primjer, prisutnost crne stolice potencijalno može značiti krvarenje iz gornjeg dijela probavnog sustava. Nadalje, ako je stolica crna i ima neugodan miris, to može ukazivati ​​na temeljni zdravstveni problem kao što je peptički ulkus, gastritis, upala ili polipi debelog crijeva.

Ako vaša stolica ima žućkastu nijansu, postoje brojni mogući razlozi za ovu pojavu. Prehrana bogata masnoćama često je kriva, iako postoje i razna medicinska stanja koja mogu rezultirati takvom diskoloracijom. Stručnjaci kao moguće čimbenike ističu bolesti jetre i žuči, poremećaje gušterače, celijakiju, Gilbertov sindrom, giardijazu, stres i nedovoljnu prehranu.

Preporučujemo