Da bi naš organizam funkcionisao pravilno pšotrebno je da svi organi vrše svoju funkciju. Ako nešto nije u redu tijelo nam šalje razne sigale u vidu simptoma koje mi na žalost ne prepoznamo uvijek.
Institut za medicinu preporučuje dnevni unos od 400 mikrograma folne kiseline za odrasle. Ova esencijalna hranjiva tvar, također poznata kao vitamin B9, igra ključnu ulogu u popravku DNK i proizvodnji crvenih krvnih stanica, značajno pridonoseći našem općem blagostanju. U slučaju nedostatka folne kiseline u vašem tijelu, može doći do pojave specifičnih simptoma i razvoja anemije.
- Ako primijetite bilo koji od ovih uobičajenih znakova koji ukazuju na manjak folata, savjetuje se da u skladu s tim povećate svoj unos. Izazovi povezani s kognitivnim funkcioniranjem Središnji živčani sustav uvelike se oslanja na folnu kiselinu, što je čini nevjerojatno vitalnim nutrijentom.
Nedovoljna razina ovog vitamina može dovesti do raznih negativnih učinaka, uključujući depresiju, smanjenu koncentraciju, gubitak pamćenja i razdražljivost. Zanemarivanje rješavanja problema s nedostatkom folata također može povećati vjerojatnost razvoja teških stanja poput demencije ili Alzheimerove bolesti.
Postoji prisutnost BL unutar tijela. Kada anemija uzrokovana nedostatkom folata postane teška, mozak doživljava smanjenu opskrbu kisikom. To dovodi do oticanja moždanih arterija i pojave glavobolja. Međutim, nedostatak kisika ne utječe samo na mozak; druga područja tijela, osobito prsa i noge, također mogu osjetiti bol.
Svijetla put Protein poznat kao hemoglobin, koji se nalazi unutar crvenih krvnih zrnaca, obavlja vitalnu funkciju prijenosa kisika iz pluća do svakog tkiva u tijelu. U slučaju manjka vitamina B9 tijelo nije u stanju proizvesti dovoljnu količinu crvenih krvnih zrnaca (i hemoglobina), što dovodi do nedovoljne opskrbe unutarnjih organa kisikom.
Posljedično, to se može manifestirati kao simptomi poput slabosti mišića, umora, utrnulosti u ekstremitetima i blijede puti. Osjećate poteškoće s disanjem Otkriće njemačkih nobelovaca o kancerogenim svojstvima ove dvije namirnice šokiralo je svijet, jer je začuđujuća pomisao da ih ljudi i dalje konzumiraju unatoč tom saznanju. Uz ovu posebnu indikaciju, potencijalno se može susresti s ubrzanim otkucajima srca, osjećajem vrtoglavice ili čak epizodama nesvjestice.
Problemi vezani uz probavu Početna naznaka da vašem tijelu treba folna kiselina može se manifestirati kao gastrointestinalna nelagoda, uključujući mučninu, povraćanje, bolove u trbuhu i proljev nakon obroka. Nadalje, u težim slučajevima može se razviti anoreksija, što dovodi do značajnog smanjenja težine. Prisutnost čira u ustima i natečenog jezika mogu uzrokovati nelagodu i bol.
- Ključno je ne zanemariti ove znakove, jer se obično manifestiraju u slučajevima ekstremnog nedostatka folata. Može se primijetiti oticanje, crvenilo ili sjajni izgled jezika, prvenstveno na vrhu i rubovima. Nadalje, nelagoda pri gutanju i pojava boli u jeziku i stomatitis mogu se pojaviti kao posljedica smanjenog broja crvenih krvnih stanica.
Nemogućnost percepcije okusa U nekim je studijama sugerirano da nedostatak folne kiseline ne samo da može doprinijeti problemima oralnog zdravlja, već i potencijalno poremetiti proces probave hrane. Ranice i upale u ustima mogu se manifestirati u različitim oblicima i veličinama, zahvaćajući bilo koje područje u ustima, uključujući usne (pogledajte odjeljak Ranice i upala u ustima).
Pojedinci mogu osjetiti oticanje i crvenilo sluznice u ustima, uz prisutnost bolnih čireva. Ovi čirevi nastaju kada se gornji sloj stanica u sluznici usta razgradi, što rezultira stvaranjem rana koje stvaraju male rupice. Dok se mnogi čirevi čine crvenim, neki mogu izgledati bijeli zbog nakupljanja mrtvih stanica i ostataka hrane u središtu. Osim toga, mogu se razviti i mjehurići, koji su uzdignute rane ispunjene bistrom tekućinom.
Veličina ovih mjehurića može odrediti nazivaju li se vezikulama ili bulama. U rijetkim slučajevima, pojedinci mogu pokazivati simptome upale, kao što je osjećaj peckanja u ustima, unatoč tome što usta izgledaju normalno. Tipično, benigni ulkusi uzrokuju nelagodu do početka procesa cijeljenja.
Prisutnost boli otežava sposobnost jedenja, što potencijalno može dovesti do dehidracije i pothranjenosti. Određene rane mogu se privremeno povući, samo da bi ponovno izronile. Čirevi dolaze u različitim oblicima i imaju različito podrijetlo. Ranice u ustima mogu nastati zbog infekcija, sistemskih bolesti, fizičkih ili kemijskih okidača ili alergijskih reakcija.
U mnogim slučajevima uzrok ostaje misterij. Prirodni protok sline igra ključnu ulogu u očuvanju sluznice usta, što znači da bilo koji čimbenik koji smanjuje proizvodnju sline povećava vjerojatnost razvoja čira u ustima.