Posuđe ja jako važno u priremi hrane. Mnoge domaćice imaju omiljene lonce i tave koje se tokom vremena korištenja oštete ali ne žele da ih bace. Za njih danas imamo dobru vijest.

Pozitivan aspekt je da jednostavan i isplativ lijek, koji većina pojedinaca vjerojatno posjeduje u svojim kućanstvima, zahtijeva samo običnu kuhinjsku sol i kratko ulaganje vremena. Obnavljanje izgrebane posude: učinkovita i pouzdana tehnika. Ako ste dulje vrijeme koristili starije tave, mogli biste uočiti sve veću tendenciju da se hrana lijepi za njihove površine sa svakom upotrebom.

Ugroženi premaz posuđa za kuhanje dovodi do gubitka njegovih svojstava neprianjanja, zbog čega se čini da se tava ne može koristiti. Unatoč tome, prije nego što bacite posudu za odležavanje, preporučljivo je isprobati ovu jednostavnu tehniku ​​koja uključuje kuhinjsku sol. Ova metoda nije samo brza, već može i produžiti životni vijek vašeg dragog posuđa. Potrebni materijali i metodologija:

Priprema zdjele: Prije početka procesa renoviranja potrebno je temeljito očistiti zdjelu mekom spužvom i toplom vodom kako biste uklonili sve ostatke hrane i prljavštinu. Upotreba nježnog deterdženta je ključna, a treba se suzdržati od korištenja abrazivnih spužvi koje mogu pogoršati ogrebotine na površini tave. Nanošenje soli: Nakon što je posuda oprana, treba je osušiti, a na dno ravnomjerno rasporediti lagani sloj kuhinjske soli.

Nakon toga stavite posudu na laganu vatru i ostavite da se sol postupno zagrijava. S vremenom ćete primijetiti da sol počinje poprimati smeđu nijansu, što ukazuje na to da je upijala masnoću i ostatke hrane s površine posude. Da biste očistili tavu, kada sol potamni, možete je jednostavno otresti. Nakon toga papirnatim ručnikom obrišite dno zdjele, pazeći da uklonite svu zaostalu sol i prljavštinu.

  • Ovaj postupak traje samo nekoliko minuta, ali rezultati su gotovo trenutni. Sol služi kao prirodni abraziv, učinkovito pomaže u uklanjanju prljavštine s tave, a istovremeno čuva njenu površinsku cjelovitost. Ova tehnika je jednako primjenjiva na posude, posebno kada su prisutni znakovi grebanja ili prianjanja hrane. Kako biste produljili životni vijek posuđa, ključno je suzdržati se od upotrebe metalnog posuđa prilikom pripreme hrane jer time sprječavate nastanak novih ogrebotina na tavi.

Preporučljivo je koristiti drvene ili silikonske lopatice jer ovi materijali neće oštetiti neljepljivu površinu. Nadalje, kada čistite tavu, važno je suzdržati se od korištenja abrazivnih spužvi koje mogu izgrebati površinu. U kojem trenutku treba razmisliti o odlaganju tave? Bez obzira na primijenjenu praksu održavanja, neizbježno će doći trenutak kada će tava postati toliko oštećena da više nije prikladna za upotrebu. Konačan pokazatelj da je vrijeme za zamjenu je opažanje da se sloj premaza počinje ljuštiti ili prisutnost ljuskica od premaza koji se odvaja.

Kada teflonski premaz postane ugrožen, predstavlja potencijalne zdravstvene rizike; stoga je ključno odmah zamijeniti posudu nakon što primijetite bilo kakve znakove oštećenja. Dodatno, pojava tamnijih mrlja na dnu posude, koje postaju sve uočljivije, ukazuje da posuda više nije sigurna za korištenje. Iako je prirodno razviti privrženost kuhinjskom posuđu koje preferiramo, prepoznavanje prikladnog vremena za zamjenu ključno je za očuvanje našeg zdravlja.

Koje se metode mogu upotrijebiti da se hrana ne zalijepi za tavu? Ako primijetite da se hrana počinje lijepiti za površinu tave, čak i uz minimalnu primjenu ulja, postoji jednostavna tehnika za pomlađivanje neprianjajućeg sloja. Ova metoda je učinkovita, nekomplicirana i može revitalizirati vašu posudu za kuhanje. Postupak: Započnite temeljitim pranjem posude i uvjerite se da je potpuno suha. Nakon toga papirnatim ručnikom koji ste lagano navlažili uljem obrišite unutrašnjost tave, uključujući i stranice.

Zagrijavanje: Stavite posudu na laganu vatru i ostavite da se grije nekoliko minuta. Ovaj proces omogućuje ulju da prodre u površinu tave, stvarajući tanki zaštitni sloj koji sprječava prianjanje hrane. Ako vaša posuda može podnijeti povišene temperature, možete je staviti u pećnicu prethodno zagrijanu na 150°C na otprilike 30 minuta kako biste poboljšali čvrstoću tog sloja.

Nakon što se posuda ohladi, papirnatim ručnikom obrišite višak ulja. Pravilno održavanje neprianjajućih tava Kako biste osigurali da neprianjajuća tava zadrži svoje neprianjajuće kvalitete dulje vrijeme, bitno je pridržavati se pravilne prakse održavanja. Izbjegavajte pranje tave sapunom nakon procesa prženja, jer to može ugroziti sloj masnoće koji se stvorio. Osim toga, odaberite ulja koja imaju visoku točku dimljenja i suzdržite se od pregrijavanja posude.

Pri korištenju tave važno je odabrati posuđe koje neće oštetiti njezinu površinu. Preporučljivo je suzdržati se od upotrebe metalnih vilica i noževa, umjesto toga odlučite se za plastične lopatice, drvo ili silikon. Pravilnim održavanjem posuđa možete produljiti njegov životni vijek i jamčiti da će vaša tava ostati funkcionalna i sigurna za korištenje dugi niz godina. 

Preporučujemo