Za vrijeme Jugoslavije, muzika je zaista bila na samom vrhu. Tada je Bijelo dugme bilo jedno od najslušanijih muzičkih grupa, a i dan danas se njihove pjesme slušaju. Do danas, bivši jugoslovenski umetnici nastavljaju da dominiraju muzičkom scenom u regionu, a njihova muzika se i dalje sluša.
- Među ovim umjetnicima “Bijelo dugme” zauzima istaknuto mjesto kao jedan od najcjenjenijih i najuticajnijih rok bendova, ne samo u bivšoj Jugoslaviji već i na cijelom Balkanu. Ova kultna grupa poznata je po svom izuzetnom talentu za spajanje različitih muzičkih žanrova, što rezultira emocionalno nabijenim kompozicijama koje često nose duboke društvene i političke poruke u svojim tekstovima. Bezvremenski klasici poput “Šta bi dao da si na mom mjestu”, “Tako te je mala moja kad ljubi Bosanac” i “Ne spavaj muzika moja dok svira” nadmašili su generacije, postajući himne koje duboko odjekuju sa mnogima.
Renomirana muzička grupa nastala je u gradu Sarajevu, Bosna i Hercegovina, 1974. godine. Osnovu za ovaj bend postavio je Goran Bregović, mlad i izuzetno talentovan muzičar, uz pratnju Zije Ćerimagića na klavijaturama i Željka Bebeka kao početnog glavnog vokala. Kako je vrijeme prolazilo, dočekali su i druge izvanredne muzičare, poput Milića Vukašinovića na bubnjevima, Ipe Ivandića na bas gitari i Vlade Pravdića na gitari.
- Reperkusije raspada Jugoslavije čak su uticale na bend, što je dovelo do višestrukih razdvajanja i okupljanja, stalnih promena u postavi i istraživanja različitih muzičkih žanrova. Ipak, trajni uticaj njihove muzike ostao je neosporan. Tokom rasprave o politizaciji muzike, Goran Bregović je ispričao nezaboravno iskustvo nastupa pred Josipom Brozom Titom, predsednikom SFRJ.
Osvrnuo se na optužbe da je njegov bend, poznat po svom prepoznatljivom “pastirsko-rok” stilu, poduhvat koji podržava vlada. U mislima mi je ostalo živo sećanje na poziv da nastupim za Tita tokom Nove godine. Čak su se i Titovi unuci uključili, otpjevali pjesmu koja je glasila: “Takav si, mali moj, kad ljubiš Bosanca.”
Tada je odlučeno da se dovede bend koji je izveo upravo ovu pesmu, jer se pokazalo da drug Tito to želi da doživi iz prve ruke. Brega u nedavnom intervjuu za “Nedeljnik” elaborira ovaj incident, prepričavajući nemio trenutak kada je Tito, nakon samo pet sekundi slušanja našeg koncerta, začepio uši. Kao rezultat toga, naše vrijeme na pozornici je naglo prekinuto i trajalo je samo osam sekundi.
Tako se moj angažman u državnom projektu sveo na samo desetsekundni nastup. Tereza Kesovia nudi drugačiju perspektivu na isti događaj, tvrdeći da je Tito, umjesto da bude otjeran, izabrao da izađe iz sobe jer nije mogao podnijeti da nas sluša. Godine 1993. Goran Bregović, poznati muzičar, stupio je u brak sa svojom dugogodišnjom partnericom, bosanskohercegovačkom manekenkom Dženanom Sudžuk.
Njihova svadba održana je u romantičnom gradu Parizu, a Emir Kusturica im je bio kum. Tokom godina, blagosloveni su dolaskom tri kćerke: Eme, rođene marta 1995. godine, Une, rođene februara 2002, i Lulu, rođene maja 2004. Dok Bregović posjeduje više stanova razbacanih po cijeloj zemlji, njegovo primarno prebivalište je u Beogradu, gde se odvija većina njegovih muzičkih poduhvata i nastupa.
S druge strane, njegova supruga i tri ćerke učinile su Pariz svojim domom. Uz to, muzičar iz prethodne veze ima ćerku Željku, koja mu je, pak, poklonila unuku po imenu Bianka (Bianka). Dana 12. juna 2008. dogodila se tragedija kada je Bregović zadobio teške povrede kičme od pada sa stabla trešnje na beogradskom Senjaku, srušivši se sa visine veće od četiri metra.
- Uprkos ovoj mučnoj nesreći, doktor ga je uverio da njegove povrede nisu trajne, dajući mu mogućnost da krasi binu na dva značajna koncerta održana u Njujorku samo mesec dana kasnije. Goran Bregović se ponosno predstavlja kao Jugosloven i svjesno se opredjeljuje da se kloni bilo kakvih političkih zavrzlama. Kroz univerzalni jezik muzike, imam slobodu da se izrazim bez potrebe da predstavljam bilo koga drugog. U konkretnom slučaju, on je proglasio da jugoslovenska nacija djeluje kao veza između različitih sfera, uključujući pravoslavnu, katoličku i muslimansku vjeru.