Nakon dugog i toplog ljeta stigla nam je jesen i očekuje se veliki pad temperatura a prema nekim najavama meteorologa i zima će biti oštra i hladna. Oni koji imaju centralno grijanje u svojim domovima mogu da uštede na računima a kako pročitajte u nastavku.

U svjetlu nedavnog porasta cijena energije, brojni Slovaci izražavaju zabrinutost u pogledu svoje sposobnosti prebroditi sezonu grijanja bez stvaranja značajnih dugova. Oni traže metode za smanjenje troškova, a istovremeno osiguravaju da njihovi domovi ostanu dovoljno grijani. Postoji učinkovit pristup koji vam omogućuje da minimizirate nepotrebne gubitke topline, održite toplinu u svom domu i postignete uštede. Ključ leži u pravilnoj kalibraciji radijatora.

Steknite vještine potrebne za učinkovito upravljanje i smanjite svoje troškove. Znatno je jednostavnije nego što se čini, pod uvjetom da se pažljivo radi na postavkama radijatora. Koje se strategije mogu primijeniti da se uštede sredstva uz osiguranje odgovarajućeg grijanja za vaš dom? S obzirom na mogućnost značajnog povećanja troškova električne energije u ovoj godini, svakako je mudro poduzeti mjere za ublažavanje takvih pojava. Važno je priznati da je odgovarajuća ventilacija također kritičan čimbenik.

Bitno je osigurati odgovarajuću ventilaciju i tijekom zimskih mjeseci; ako to ne učinite, može doći do nakupljanja kondenzacije na prozorima i kasnijeg rasta plijesni, a oboje predstavlja značajan rizik za vaše zdravlje. Unatoč tome, bitno je uključiti se u kratku, ali intenzivnu ventilaciju, a ne u produljeno izlaganje. Obavezno se pridržavati temeljnog načela isključivanja grijača tijekom procesa ventilacije. Jednostavno okrenite gumb kako biste ga poravnali s položajem “0”.

Kao rezultat toga, termostat će se suzdržati od korištenja energije za prilagodbu sobne temperature, čime se sprječava bilo kakav gubitak topline. Promjena postavki radijatora na određene numeričke vrijednosti. Možda ste primijetili numeričke pokazatelje na radijatoru, koje prati mala strelica ili pokazivač koji se poravnava s gumbom nakon što se okrene. Međutim, jeste li svjesni značaja ovih brojeva?

Bez sumnje, oni ukazuju na kontrolu temperature; međutim, određena temperatura koja se nalazi ispod njihove površine možda vam neće biti odmah vidljiva. U ovoj konfiguraciji, radijator održava raspon temperature od 6 do 8 stupnjeva Celzijusa. Podešavanjem radijatora na stupanj 1, sobna temperatura će se regulirati na približno 12-13 °C. Podešavanjem postavke na 2, temperatura u prostoriji će se uspostaviti na 15 °C.

Uspostavljanje postavke na tri. Podešavanjem radijatora na postavku tri, moći ćete održavati sobnu temperaturu u rasponu od 18 do 20 °C. Podešavanjem radijatora na stupanj 4, može se očekivati ​​ugodan temperaturni raspon od 22 do 24 °C. Kada se podesi na postavku 5, temperatura prostorije je podignuta na 28 °C ili više. Odlučite li radijator postaviti na “5”, važno je imati na umu da to ne osigurava brže zagrijavanje prostorija.

Nadalje, ova aktivnost može dovesti do toga da zrak u našem domu postane pretjerano suh, što zahtijeva češće provjetravanje. Stoga je preporučljivo toplinu koristiti razumno i izbjegavati nepotrebno rasipanje toplinske energije. Ako dulje vrijeme ne boravite u nekoj prostoriji, preporučljivo je namjestiti radijator na najnižu razinu ili ga potpuno isključiti u tom određenom prostoru. Ako ustanovite da vaš radijator zahtijeva odzračivanje, sljedeće upute će vas voditi kroz postupak. Uvjeravam vas, ovaj zadatak svatko može izvršiti u samo nekoliko minuta.

  • Koje zahtjeve moramo ispuniti da bismo to postigli? Šestougaoni ključ Odvijač s ravnom oštricom Tkanina ili posuda za vodu. Za početak, provjerite jesu li grijanje i dovod vode u radijator isključeni. Aktiviramo regulacijski ventil (termostat) kako bismo olakšali prirodno strujanje zraka. Pomoću odvijača pažljivo otpuštamo povratni ventil (dovod vode) kako bismo omogućili optimalan protok vode. Kod novijih radijatora ovo je standardni vijak. Nasuprot tome, u starijim modelima, prolaz je prvenstveno bio skriven sa strane dovodne cijevi i dizajniran je za prilagodbu navoja inbus ključa.

Odzračni ventil treba otvarati postupno i bez primjene pretjerane sile. Treba osluškivati ​​zvuk šištanja zraka, praćen blagim curenjem vode. Prikupite vodu koja kaplje pomoću krpe ili odgovarajuće posude. Ovaj postupak ne traje dulje od tri minute. Molimo podesite ventil prema potrebi. Nakon toga, nakon što se zrak isprazni i tlak stabilizira, bitno je uvesti vodu u sustav grijanja unutar kotlovnice kako bi se uklonio sav preostali zrak.

Prilikom uvođenja vode u cirkulacijski sustav potrebno je promatrati manometar kako bi se osiguralo postizanje optimalnog tlaka. Zatim se svi ventili zatvaraju i vraćaju u svoje početne položaje. Zatim se pokreće grijanje i provodi se stalna kontrola svakog pojedinog radijatora.

Preporučujemo