Ljudi su od davnina upoznati sa ljekovitošću određenih biljaka a danas govorimo o kantarionu koji je i od strane farmaceutskih kompanija prepoznat kao lijek za razne upale.
S obzirom na njegova priznata terapeutska svojstva u tradicionalnoj medicini, preporuča se imati pri ruci ulje gospine trave. Jednostavno ga je napraviti, a jedna boca može riješiti 10 značajnih zdravstvenih problema. Evo recepta za njegovu pripremu. Ulje gospine trave dobiva se od žutog cvijeta koji nosi njegovo ime. Ova ljekovita biljka uspijeva na livadama, proplancima i uz živice, često uz rubove šuma, a cvate ljeti.
- Srpanj je najpovoljniji mjesec za berbu gospine trave, jer u to vrijeme dostiže vrhunac cvatnje. Ova biljka, poznata u tradicionalnoj medicini od davnina, poznata je po svojim opsežnim ljekovitim svojstvima. Pokazuje antibakterijsko, antivirusno i antigljivično djelovanje, a sadrži hipericin, tanine i flavonoide koji pojačavaju njegova protuupalna svojstva i pomažu u zacjeljivanju kože. Ulje gospine trave može biti izvrstan izbor za osobe koje imaju problema s kožom ili opeklinama od sunca.
Ipak, ključno je imati na umu da ovo ulje ima fototoksična svojstva i ne smije se koristiti za sunčanje. Najbolje vrijeme za nanošenje je navečer kada nema sunčeve svjetlosti. Osim toga, pogodan je za liječenje različitih vrsta rana. Osim toga, ovo ulje pomaže u ublažavanju upale jajnika i liječenju vaginalnih infekcija, kao i gljivičnih i virusnih infekcija poput HPV-a i herpesa. Također je korisna kod stanja kao što su hemoroidi, proširene vene, čirevi, ožiljci, strije, akne, reumatizam, giht te upale mišića i živaca.
Štoviše, pomaže u sprječavanju da se rane ne liječe dulje vrijeme, što ga čini preporučljivim za pacijente koji su vezani za krevet kako bi se smanjio rizik od dekubitusa. Također se koristi za ublažavanje nelagode u mišićima i menstrualnih grčeva. Istodobna konzumacija čaja od gospine trave pojačat će njegovu učinkovitost. Ulje gospine trave ima protuupalna svojstva koja mogu ublažiti otekline mišića i zglobova.
Upala je često povezana s boli u tim područjima, a primjena ovog ulja može smanjiti oteklinu, što dovodi do smanjenja nelagode. Nadalje, ima analgetska svojstva koja brzo ciljaju na zahvaćenu regiju, pružajući olakšanje od boli nakon primjene. Dodatna prednost ovog terapeutskog ulja je njegova sposobnost da pospješuje cirkulaciju i potiče opuštanje mišića. Da biste ga koristili, nanesite malu količinu ulja na zahvaćeno područje i kružnim pokretima umasirajte u kožu.
Olakšanje bi se trebalo osjetiti unutar nekoliko minuta, bez obzira na to je li bol uzrokovana grčevima mišića ili napetosti. Ulje gospine trave često se koristi za razne kožne probleme, poput akni, dermatitisa, ekcema i početnih stadija psorijaze. Kada se nanese na lice, ulje gospine trave može ublažiti simptome povezane s aknama i dermatitisom zbog svojih protuupalnih svojstava koja pomažu u smanjenju crvenila, svrbeža i suhoće.
Nadalje, pomaže u upravljanju ekcemima poboljšavajući hidrataciju, ključni čimbenik za održavanje zdrave kože. Pripremu započnite tako da litru hladno prešanog ulja, poput maslinovog, ulijete u prozirnu staklenu bocu. Zatim u ulje umiješajte 100 grama gospine trave. Gazom pokrijte otvor boce i pričvrstite ga gumicom. 40 dana stavite bocu na sunčano mjesto kako bi cvijeće pustilo svoje ulje.
Nakon što to razdoblje prođe, pažljivo procijedite tamno crvenu tekućinu koristeći gazu, pazeći da pritisnete cvjetove kako biste izvukli preostalo ulje. Na kraju, tekućinu čuvajte u tamnoj staklenoj boci na sobnoj temperaturi.