Da bismo bili zdravi potrebno je da vodimo računa o svom organizmu. Postoje neki parametri koji pokazuju da li je sa našim zdravljem sve u redu a tu spada i krvni pritisak.
Neophodno je slušati svoje tijelo i pravovremeno reagirati na sve rane znakove upozorenja koji bi mogli izazvati zabrinutost. Naš današnji naglasak bit će na krvnom tlaku, koji može znatno varirati. Prijašnje shvaćanje da je normalno očitanje krvnog tlaka unutar raspona od 120/80, pri čemu sva očitanja koja prelaze to zahtijevaju hitnu pozornost kardiologa, sada se smatra zastarjelim.
Europsko kardiološko udruženje nedavno je objavilo ažurirane smjernice koje redefiniraju normalni krvni tlak kako bi uključile očitanja do 140 sistoličkog (gornji broj) i 90 dijastoličkog (donji broj). Dok se 120/80 još uvijek smatra standardom, novi kriteriji pokazuju da su vrijednosti čak 140/90 sada klasificirane kao normalne. Bitno je znati da se ova smjernica ne odnosi na osobe s dijabetesom, kojima je dopušten prag do 130/80, niti se odnosi na starije odrasle osobe. Hipertenzija, nekada uglavnom vezana za starije dobne skupine, postaje sve raširenija među osobama u 20-im i 30-im godinama.
Nadalje, ključno je naglasiti da visoki krvni tlak često ne pokazuje očite simptome, zbog čega je dobio nadimak “tihi ubojica”. Razni pojedinci susreću se s dvosmislenim simptomima kao što su glavobolja, zamagljen vid, zvonjenje u ušima, vrtoglavica, nesiguran hod i stezanje u prsima. Opća priroda ovih simptoma često prikriva postojanje ove bolesti, omogućujući joj da ostane neotkrivena sve dok se ne pojave komplikacije ili se nenamjerno otkriju tijekom redovitih pregleda.
- Hipertenzija uglavnom utječe na krvne žile, a srčani mišić jedno je od prvih područja koje zahvaća. Iznenađujuće je da otprilike jedna trećina pacijenata ne uspijeva prepoznati glavni uzrok svog visokog krvnog tlaka, često ga smatrajući neizbježnim stanjem. Glavni faktor u ovom problemu je stres. Zabrinjavajuće je da 30 do 40 posto ovih pacijenata ima ograničeno razumijevanje svojih propisanih terapija i nesigurni su u pogledu specifične doze lijekova koje trebaju uzimati.
Bonus tekst:
Neuropatska bol je osjećaj koji zdravstveni radnici priznaju i može se pojaviti u nekoliko oblika, kao što su žarenje, trnci ili obamrlost. Mnogi pojedinci susreću se s ovim osjećajima, i iako su razlozi iza nekih slučajeva dobro poznati, gotovo polovica ostaje bez identificiranih uzroka. Pristupi liječenju ovise o temeljnom razlogu boli, a određene prilagodbe načina života mogu pomoći u ublažavanju simptoma. Razne bolesti mogu se povezati s pojavom neuropatske boli. Oštećenje živaca izravan je uzrok neuropatske boli. Istraživanja pokazuju da više od 50 različitih bolesti može pridonijeti njenom nastanku.
Osim toga, određeni lijekovi i toksini također mogu izazvati ovu vrstu boli. Primjeri uključuju dijabetes i nekoliko čimbenika koji mogu dovesti do infekcije HIV-om, kao što su celijakija, trauma, amiloidoza, Fabryjeva bolest, nuspojave lijekova, toksini povezani sa zlouporabom alkohola, autoimuni poremećaji, nedostatak vitamina B12, određeni karcinomi i lajmska bolest . Idiopatska neuropatska bol odnosi se na vrstu boli koja se javlja bez jasnog uzroka i osobito je povezana s ozljedom živaca.
Značajan dio onih koji imaju ove simptome, procjenjuje se na između 40 i 50 posto, još uvijek ima nepoznat temeljni uzrok svoje neuropatske boli unatoč temeljitom testiranju, procjenama i evaluacijama. Ovo stanje je poznato kao idiopatska neuropatska bol ili idiopatska neuropatija. Oštećenje živaca koje se dogodilo u neodređeno vrijeme i iz nejasnih razloga također može dovesti do ovog stanja, što zbunjuje medicinsku zajednicu. Uglavnom, osobe u dobi od 60 i više godina su pogođene idiopatskom neuropatskom boli. Ova vrsta neuropatske boli može biti povezana s predijabetesom i dijabetesom.
Istraživanja pokazuju da je približno 50% onih kojima je dijagnosticirana idiopatska neuropatska bol također imalo dijagnozu predijabetesa. Također je predloženo da bi visoke razine šećera u krvi povezane s predijabetesom mogle biti primarni čimbenik iza ove boli. Zanimljivo je da oko 20% osoba kojima je dijagnosticiran dijabetes pokazuje znakove nekog oblika neuropatije. Osim toga, studije su ukazale na povezanost između neuropatske boli i metaboličkog sindroma, koji obuhvaća visoki krvni tlak, nepravilne razine kolesterola, pretilost i predijabetes.
Ključno je naglasiti da su se različite tehnike samopomoći pokazale učinkovitima u liječenju neuropatske boli. Među tim tehnikama, redovita tjelesna aktivnost može postupno povećati širenje krvnih žila u stopalima, pomažući u djelomičnom oporavku oštećenih živaca. Razina vježbanja, bilo da se sastoji od kratke dnevne šetnje ili duljeg vježbanja, mora biti prilagođena specifičnom stanju pojedinca.
Poboljšanje njege stopala zahtijeva više koraka, uključujući dnevne pauze, redovite masaže, odabir potporne obuće i zakazivanje dosljednih posjeta podijatru. Kako biste poboljšali kvalitetu sna, preporuča se smanjiti konzumaciju kofeina u poslijepodnevnim satima, održavati dosljednu rutinu spavanja i poticati mirno okruženje u spavaćoj sobi uklanjanjem elektroničkih uređaja.