Vjernici pravoslavne ispovijesti pohode manastir Ostrog koji se nalazi u Crnoj Gori i koji za mnoge ima posebno značenje. Međutim ako želite da ga obiđete potrebno je da znate neke stvari.

Manastir Ostrog se smatra jednim od najpopularnijih pravoslavnih vjerskih objekata na Balkanu. Svake godine privuče stotine tisuća sljedbenika sa svih strana planeta. Visoko na litici u blizini Nikšića, ova opatija posvećena je Svetom Vasiliju Ostroškom i poznata je po svojim izvanrednim relikvijama i vjerskim običajima kojima se pripisuje ljekovita svojstva. Unatoč duhovnosti i snazi vjere, Ostrog se ne smatra turističkom destinacijom, već svetištem s određenim pravilima ponašanja i odijevanja. Jedno od glavnih pravila u ovom svetištu je imati posvećenu vjeru i mjesto.

  • Oni koji izlaze iz svoje posjete bez vjerskih zahtjeva za molitvu trebaju razmisliti je li njihovo putovanje prikladno. Za ove pojedince preporuča se uživati u prirodnim ljepotama kraja, ali ne zadirati u mir onih koji su stigli s dubokom predanošću i vjerom. Oni koji ne slijede propise svetog mjesta ne smiju ući u opatiju. Dresura: Spavačice, kratke hlače, hlače, suknje ili odjeća koja je neprikladna s obzirom na dizajn nije dopuštena. Muškarcima se preporuča nošenje dugih hlača i košulja s rukavima. Papuče i cipele koje su jednostavno otvorene smatraju se neprikladnima.

Ženama se preporuča nošenje haljina ili suknji do ispod koljena, pokrivenih ramena i marame na glavi (ali nije obavezno). Hlače su dopuštene, ali odjeća mora biti skromna i jedva primjetna. Ponašanje: Bučan razgovor, smijanje, korištenje mobitela ili psovanje u blizini redovnika. Osobe koje su pod utjecajem alkohola ili druge psihoaktivne tvari neće biti dopuštene. Kućni ljubimci su zabranjeni, osim za pse vodiče koji su prethodno najavljeni. poštivanje ovih pravila nije samo formalnost, već iskaz poštovanja prema svecu i svetom području. Darivanje je ključno za hodočašće.

Oni koji vjeruju u Ostrog obično slave: Maslinovo ulje, tamjan, vjersko vino, med, šećer i brašno potrebni su za kuhinjske i vjerske potrebe samostana. Vunene čarape – kao počast svetom Vasiliju se kaže da posjećuje opatiju tijekom noći. Osim toga, vjernici donesu popise imena svojih najmilijih, živih ili umrlih, te se osobe mole da mole za njih. Ikone, brojanice i križevi mogu se posvetiti relikvijama kako bi ih se posvetilo. Ništa se ne može uzeti iz opatije bez odobrenja bratstva.

Izričito je zabranjeno sudjelovati u snimanju fotografija i videa. kamenčići, biljke, cvijeće ili druge vjerske predmete iz regije opatije. Sve što je dopušteno na dar (slana voda, ulje od svijeće, slike i križevi) može se kupiti u samostanskoj trgovini uz dopuštenje redovnika. To nije suvenir, već duhovni pratilac koji se održava cijeli život. Putovanje u Ostrog ne treba biti samo fizička prisutnost, već treba uključivati i putovanje poštovanja, skromnosti i vjere. Propisi o odijevanju i ponašanju ne smatraju se teretom, već sredstvom izražavanja zahvalnosti i poštovanja prema mjestu koje je mnogima pružilo utjehu, nadu i duhovni sklad.

Bonus tekst:

Smokve, plod stabla smokve, tradicionalno su se smatrale simbolom plodnosti i obilja, a to je zbog drevnih kultura. Njihov izvanredan okus, nutritivna vrijednost i kulturološka važnost čine ih ne samo važnim sastavnim dijelovima prehrane, već i predmetom brojnih priča i legendi. Ovaj esej raspravljat će o povijesnoj pozadini, hranjivoj vrijednosti i kulturnoj važnosti smokava, a također će biti istaknute u ljudskoj povijesti u različitim razdobljima. Povijest i podrijetlo smokava seže u Aziju, točnije na Bliski istok i jugozapadnu Aziju.

Ovo voće je dokumentirano od početka civilizacija, bilo ga je u starom Egiptu, Grčkoj i Rimu. Rimljani su smokve smatrali afrodizijakom, no u Egiptu su se koristile u medicinske svrhe. Smokve se spominju u Bibliji, a također su zastupljene u religijskim i filozofskim tradicijama koje imaju duhovnu komponentu, predstavljaju život, znanje i duhovno prosvjetljenje. Na primjer, budistička literatura sugerira da je Buddha postigao prosvjetljenje dok je ležao ispod smokve. Nutritivni sastav smokava je vrlo blagotvoran, bogate su vlaknima, vitaminima i mineralima.

Njihov sladak okus pripisuje se značajnoj koncentraciji prirodnih šećera, a osim toga, osiguravaju značajnu količinu kalija, ključnog za održavanje zdravog kardiovaskularnog i krvožilnog sustava. Osim toga, smokve su značajan izvor vitamina K koji je ključan za zdravlje kostiju, kao i značajan izvor vitamina B6 koji je važan za kognitivnu funkciju i podršku imunološkom sustavu. Jedna jedinstvena osobina smokava je njihov visok sadržaj vlakana. Konzumacija pet smokava srednje veličine može osigurati otprilike.

Preporučujemo