Svako ko ima mogućnosti danas uzgaja svoje voće i povrće ali i životinje od kojih imaju koriisti poput kokošaka koje daju jaja ili svinja i krava od kojih dobijamo meso i mlijeko. Postoje neka iskustva iskusnih poljoprivrednika o kojima možete čitati u nastavku.
Domaća jaja su nedvojbeno bolja, a uz malo pažnje briga o kokošima može biti jednostavna i ispunjavajuća. Ipak, postoje slučajevi kada kokoši mogu smanjiti ili potpuno prekinuti proizvodnju jaja. Ovaj fenomen može proizaći iz različitih utjecaja, uključujući uvjete uzgoja i unos hrane. Ispod su prijedlozi za povećanje proizvodnje jaja prirodnim metodama.
1. Prehrana koja je uravnotežena i hranjiva Pilićima je potrebna raznolika prehrana koja uključuje žitarice, začinsko bilje, povrće i izvore kalcija, poput ljuski jaja ili školjki. Ova mješavina potiče njihovo cjelokupno zdravlje i povećava proizvodnju jaja. Osim toga, bitno im je stalno osiguravati svježu i čistu vodu.
2. Očuvanje čistoće i zaštita od parazita Kokoši su osjetljive na infestacije parazitima, što čini korisnim postavljanje kutija s pijeskom i drvenim pepelom u dvorište ili kokošinjac. Ova mješavina služi kao sredstvo za kupanje kokoši, pružajući im prirodnu obranu od štetnih insekata.
3. Varijacije u prehrambenim navikama tijekom godine Za početak upotrijebite zrno pšenice kao temelj. Na početku proljeća mogu se dodati mladi grmovi koprive, ribano povrće i dodaci kao što su nasjeckani kupus ili sušena kopriva. Nadalje, uključivanje krede, proklijalih žitarica i koštanog brašna pomoći će jamčiti odgovarajuću opskrbu kalcijem i drugim bitnim mineralima.
- 4. Regulacija temperature i osvjetljenja Optimalni temperaturni raspon za kokošinjac je između 4°C i 8°C, a važno je prilagoditi rasvjetu prema godišnjem dobu. Tijekom zimskih mjeseci bitno je osigurati grijanje i dodatno svjetlo kako bi se osiguralo da kokoši nastave nositi jaja, jer nedovoljno sunčeve svjetlosti može dovesti do smanjenja proizvodnje jaja.
5. Adekvatna prehrana tijekom zimske sezone U zimskim mjesecima bitno je da se u kokošinjcu održava temperatura od najmanje 15°C, uz osvjetljenje od 8 do 9 sati dnevno. U standardnu smjesu žitarica ubacite kuhani krumpir, koprivu, nasjeckano povrće poput mrkve, cikle i bundeve, uz riblje ulje, kvasac i sol. Ova kombinacija će pomoći kokošima u održavanju njihove razine energije i produktivnosti tijekom cijele hladnije sezone.
6. Klonite se štetnih prehrambenih opcija. Oprez je bitan kada je u pitanju hranjenje pilića, jer je ključno suzdržati se od davanja pokvarene hrane ili ostataka sa stola. Hranu kao što je svježi kruh s kvascem, kiselu juhu, pokvareno meso i ribu, češnjak, luk, sirovi grah, avokado i ljuske krumpira treba izbjegavati jer mogu predstavljati rizik od trovanja za ove ptice.
7. Planiranje prehrane prema dobi Pilići do 5 mjeseci: U prvim mjesecima, pilići trebaju hranu s visokim udjelom proteina kako bi podržali njihov rast i razvoj. Kombinacija žitarica, mljevenog brašna i povrća osigurava potrebne hranjive tvari za snažan početak. Pilići u dobi između 5 mjeseci i 1 godine: Tijekom ove faze kokoši počinju nositi jaja, zbog čega je neophodno uključiti kalcij i minerale u njihovu prehranu.
Dosljedno hranjenje s ovim dodacima pospješit će optimalnu proizvodnju jaja. Kokoši starije od godinu dana doživljavaju prirodni pad proizvodnje jaja kako stare. Međutim, to se razdoblje može produžiti uključivanjem povrća poput sjemenki bundeve i suncokreta, zajedno s kompleksima vitamina, koji će ih opskrbiti esencijalnim nutrijentima. 8. Vanjski prostor koji pruža prirodnu stimulaciju
Osigurajte da pilići imaju pristup vremenu na otvorenom. Uz hranu, ove ptice uživaju u traženju crva, insekata i vegetacije u dvorištu, što sve značajno poboljšava njihovu dobrobit i zadovoljstvo. 9. Povećanje učestalosti hranjenja prema potrebi. Ako primijetite pad proizvodnje jaja i isključili ste starenje kao uzrok, razmislite o povećanju učestalosti obroka. Osigurajte hranu četiri puta dnevno, nudeći mješavine žitarica ujutro i navečer, dok poslužite tople, vlažne mješavine tijekom podneva.
Omogućavanjem odgovarajuće njege i pažljivog hranjenja, moguće je održavati povišene razine proizvodnje jaja tijekom cijele godine. Ne samo da domaća jaja pokazuju vrhunsku kvalitetu, već odražavaju i dobrobit i zadovoljstvo kokoši. Pridržavanje ovih smjernica osigurat će da vaša domaća farma cvjeta s dovoljnom količinom svježih, ukusnih jaja.