Kokošja jaja su izuzetno važne i hranjive namirnice koje se koriste širom svijeta na stotine načina i uvijek nam daju zdravo i ukusno jelo. Danas otkrivamo neke savjete koje ljudi koriste da dobiju više jaja od svojih kokoški.
- Povećajte proizvodnju jaja kod pilića jednostavnim tehnikama koje preporučuju iskusni farmeri. Domaća jaja nedvojbeno su bolja, a uz minimalnu njegu briga o kokošima može biti jednostavna i ispunjavajuća.
Ipak, postoje slučajevi kada kokoši mogu smanjiti ili potpuno prekinuti proizvodnju jaja. Ovaj fenomen može proizaći iz različitih utjecaja, uključujući uvjete okoliša i čimbenike prehrane. Ispod su prijedlozi za povećanje prinosa jaja prirodnim pristupima. Pilićima je potrebna raznolika prehrana koja uključuje žitarice, začinsko bilje, povrće i izvore kalcija poput ljuski jaja ili školjki. Ova dijetalna sorta promiče optimalno zdravlje i povećava proizvodnju jaja.
Također je bitno osigurati im stalni pristup svježoj i čistoj vodi. Za borbu protiv potencijalnih problema s nametnicima korisno je oko dvorišta ili kokošinjca postaviti kutije napunjene pijeskom i drvenim pepelom jer se kokoši rado kupaju u ovoj mješavini koja nudi prirodnu zaštitu od štetnih insekata.
Pšenično zrno treba služiti kao temeljna komponenta njihove prehrane; međutim, u rano proljeće mogu se uvesti mladi grmovi koprive, ribano povrće i dodaci prehrani poput nasjeckanog kupusa ili suhe koprive. Uz to, uključivanje krede, proklijalih žitarica i koštanog brašna pomoći će u osiguravanju dovoljne količine kalcija i drugih esencijalnih minerala.
Idealna temperatura unutar kokošinjca trebala bi se održavati između 4°C i 8°C, s osvjetljenjem prilagođenim godišnjem dobu. Tijekom zime ključno je osigurati grijanje i dodatno osvjetljenje kako bi se osigurala dosljedna proizvodnja jaja, budući da nedovoljno sunčeve svjetlosti može spriječiti polaganje. Kokošinjac bi trebao biti dovoljno topao, idealno najmanje 15°C, a osvjetljenje bi trebalo biti 8 do 9 sati dnevno.
- U standardnu smjesu žitarica umiješajte kuhani krumpir, koprivu, nasjeckano povrće poput mrkve, cikle i bundeve, zajedno s ribljim uljem, kvascem i soli. Ova kombinacija će pomoći pilićima u održavanju njihove energije i produktivnosti tijekom hladnijih mjeseci.
Ključno je izbjegavati davanje pilićima pokvarene hrane ili ostataka sa stola. Svježi kruh s kvascem, kisela juha, pokvareno meso i riba, češnjak, luk, sirovi grah, avokado i ljuske krumpira trebali bi biti isključeni iz njihove prehrane, jer te namirnice mogu predstavljati rizik od trovanja.
U prvim mjesecima pilići trebaju hranu bogatu proteinima kako bi podržali njihov rast i razvoj. Mješavina žitarica, mljevenog brašna i povrća osigurat će odgovarajuće hranjive tvari za snažan početak. Tijekom tog vremena kokoši počinju nositi jaja, zbog čega je neophodno uključiti kalcij i minerale u njihovu prehranu. Dosljedno hranjenje dodatnim dodacima pospješit će optimalnu proizvodnju.
- Kako kokoši sazrijevaju, dolazi do prirodnog pada proizvodnje jaja; međutim, to se razdoblje može produžiti uključivanjem povrća poput bundeve i suncokreta, zajedno s vitaminskim kompleksima koji nude dodatne hranjive tvari.
Omogućavanje pilićima vremena na otvorenom također je korisno. Osim hrane, kokoši uživaju u traženju crva, insekata i zelenila u dvorištu, što poboljšava njihovo cjelokupno zdravlje i sreću. Ako primijetite pad proizvodnje jaja i eliminirali ste dob kao potencijalni faktor, razmislite o povećanju učestalosti hranjenja.
Osigurajte hranu četiri puta dnevno, nudeći mješavine žitarica ujutro i navečer, dok poslužite tople, vlažne mješavine tijekom podneva. Primjenom odgovarajuće njege i pažljive prakse hranjenja, moguće je održavati povišene razine proizvodnje jaja tijekom cijele godine. Jaja proizvedena kod kuće ne samo da pokazuju vrhunsku kvalitetu, već također ukazuju na prisutnost zdravih i zadovoljnih kokoši. Pridržavanje ovih preporuka osigurat će da vaša domaća farma buja sa svježim, ukusnim jajima.