Ljudski mozak je i dalje velika enigma za naučnike a postoje neke tvrdnje da koristimo samo 10 posto njegovog kapaciteta. Kada se ljudi suoče sa problemom učestalog zaboravljanja to je znak da nešt6o nije u redu. Mi vam danas donosimo priču jedne žene.

Žena je podijelila svoje osjećaje, otkrivajući da joj nedostaje sposobnost prisjetiti se točnog dana rođenja svoje djece, unatoč tome što prema njima gaji duboku ljubav i prisnost. Prvi dan škole i njihove osobne sklonosti također joj izmiču iz sjećanja. Unatoč tome, njezina sposobnost da se prisjeti svakog pojedinca s kojim se susrela bila je doista nevjerojatna.

Razmišljala je o potencijalnoj zbunjenosti koju bi Scott osjećao kad bi se prema njemu ponašali kao da se nikad prije nisu sreli. Dok sam prepoznavao i njegovao vlastitu djecu, sjećanja na njihova rođenja, rođendane, rane školske dane i osobne sklonosti izmicala su mi. Srećom, moje sjećanje na sve ostale u mom životu ostalo je neokaljano.

“Scott se nije želio osjećati kao stranac”, primijetila je žena. Nakon incidenta brzo je prevezena u bolnicu gdje joj je pružena respiratorna pomoć putem respiratora. U početku su medicinski stručnjaci posumnjali na unutarnje krvarenje mozga, što je česta pojava u takvim slučajevima. Međutim, daljnji pregledi otkrili su neočekivanu dijagnozu encefalitisa.

Ovo stanje, karakterizirano upalom mozga, nije uobičajeno. Iako se često manifestira simptomima sličnim gripi, može imati i štetne učinke, dovodeći do trajnog oštećenja raznih tjelesnih sustava. U otvorenom intervjuu za The Sun, Claire je iskreno ispričala da ju je gubitak pamćenja spriječio da se prisjeti važnih životnih događaja.

  • Unatoč izražavanju ljubavi i zahvalnosti za svoju djecu, ona priznaje svoju nesposobnost da se prisjeti specifičnih detalja o njihovim rođenjima, rođendanima i interesima iz djetinjstva. Intrigantno je primijetiti da mu nije teško prisjetiti se svih pojedinaca koje poznaje.

Međutim, ona shvaća koliko je važno ne tretirati Scotta, koji bi potencijalno mogao biti jedno od njezine vlastite djece, kao stranca. Dok se nada da će njezina zaboravljena sjećanja u dogledno vrijeme oživjeti, spremna je iskovati nove trenutke sreće.

 

Gubitak pamćenja može se očitovati kao simptom određene bolesti ili poremećaja, ali i kao posebna pojava. U početku dolazi do postupnog pada u sjećanju na određene detalje ili događaje, a kako vrijeme odmiče, ozbiljnost stanja može eskalirati. Povremeno zaboravljanje stvari može biti prirodni dio procesa starenja, ali također može ukazivati ​​na potencijalno stanje poput demencije kada gubitak pamćenja postaje izraženiji.

Postoje različiti čimbenici koji mogu pridonijeti pojavi gubitka pamćenja. Prisutnost stresa ili depresije može imati štetan utjecaj na sposobnost pojedinca da zapamti određene stvari ili doživjeti kašnjenje u prisjećanju informacija zbog kognitivnog preopterećenja. Nadalje, nedovoljno sna, dobro poznata posljedica stresa, također može pridonijeti poteškoćama u kognitivnom funkcioniranju, uključujući probleme s pamćenjem.

Uz to, korištenje određenih lijekova, poput antidepresiva ili antihistaminika, može u nekim slučajevima dovesti do gubitka pamćenja. Gubitak pamćenja može biti posljedica raznih čimbenika, uključujući ozljede glave i moždani udar. Međutim, najčešći uzrok gubitka pamćenja je demencija ili Alzheimerova bolest.

Slabljenje pamćenja povezano sa starenjem ne sprječava nečiju sposobnost obavljanja svakodnevnih zadataka. Iako mogu postojati slučajevi u kojima određeni detalji ili događaji iskliznu iz sjećanja, obično se ponovno pojave kasnije tijekom dana ili sljedećeg dana. U to je uključen čin zagubljenog stavljanja ključeva od stana, muke da se sjete gdje se nalaze čaše ili druge stvari, pa čak i poteškoće s prisjećanjem imena osoba koje su nedavno susreli.

Preporučujemo