Moždani udar je jako ozbiljno zdravstveno stanje koje može dovesti i do smtnog ishoda. Vrlo je važno na vrijeme primjetiti simptome a koji su i kako se manifestuju pročitajte  nastavku.

Izuzetna važnost zdravlja ne može se precijeniti. Nekad se vjerovalo da moždani udar prvenstveno utječe na starije demografske skupine; međutim, postoji sve veća prevalencija moždanog udara među mlađim osobama, uključujući one u dvadesetim i tridesetim godinama. Čimbenici poput suvremenog načina života, stresa, loših prehrambenih navika, nedostatka tjelesne aktivnosti, pušenja i genetske predispozicije stvaraju okruženje pogodno za nastanak kardiovaskularnih problema. Prolazni ishemijski napad (TIA), koji se obično naziva “mali moždani udar”, jedan je od najranijih pokazatelja mogućeg moždanog udara.

  • Iako su simptomi TIA-e obično kratki i mogu nestati bez dugotrajnih posljedica, ovo stanje služi kao kritično upozorenje koje zahtijeva hitnu pozornost. Prolazni ishemijski napad (TIA) nastaje kada postoji privremeni prekid dotoka krvi u određeno područje mozga. Ovaj kratki nedostatak kisika dovodi do simptoma koji vrlo nalikuju onima kod moždanog udara. Ipak, za razliku od “pravog” moždanog udara, simptomi povezani s TIA-om su prolazni, traju od nekoliko minuta do najviše 24 sata, nakon čega se potpuno povlače. Značaj TIA-e prvenstveno je u funkciji signala upozorenja. Statistike pokazuju da otprilike jedna trećina osoba koje dožive TIA nakon toga pretrpe moždani udar, s najvećom vjerojatnošću da se dogodi unutar prvih 48 sati nakon događaja.

Posljedično, čak i ako se simptomi smanje, pojedinac ostaje pod velikim rizikom i mora odmah potražiti stručnu liječničku pomoć. Prepoznavanje simptoma povezanih s “malim” moždanim udarom ili TIA-om najvažnije je i ne smije se zanemariti. Pravovremeno prepoznavanje ovih znakova je ključno, jer mogu biti suptilni ili nestati prije liječničke konzultacije. Stoga je bitno znati kako prepoznati te simptome i razumjeti odgovarajući odgovor.

1. Nagla pojava smetnji vida Zamagljen vid ili gubitak vida, bilo da se javlja na jednom oku ili na oba, često služi kao simptom prolaznog ishemijskog napada (TIA). Pojedinci mogu opisati iskustvo kao da gledaju kroz maglu ili da im je vid “nestao” na kratko. Takvi simptomi često predstavljaju početni pokazatelj da postoji problem s cirkulacijom krvi u mozgu.

2. Utrnulost lica i slabost mišića Istaknuti simptom povezan s prolaznim ishemijskim napadom (TIA) je iznenadna pojava slabosti ili obamrlosti koja zahvaća jednu stranu tijela, osobito lice, ruku ili nogu. Ako primijetite da vam se jedna strana lica čini “opuštenom”, da ne možete podići obje ruke simetrično ili da imate neobične osjećaje u ekstremitetima, to može ukazivati ​​na pojavu TIA-e.

3. Poremećaj ravnoteže i vrtoglavica Iznenadna pojava vrtoglavice, praćena osjećajem nestabilnosti ili nedostatkom koordinacije, može značiti problem povezan s cirkulacijom krvi u mozgu. Pojedinci koji su podvrgnuti prolaznom ishemijskom napadu (TIA) često opisuju neobjašnjiv osjećaj “ošamućenosti”, što može rezultirati padovima ili nestabilnim obrascem hodanja.

4. Izazovi u govoru Ozbiljan znak upozorenja pojavljuje se kada pojedinac počne komunicirati na način koji je teško razumjeti, koristi netočnu terminologiju ili se trudi jasno artikulirati rečenice. Iako ovi simptomi mogu biti prolazni, oni su karakteristični za prolazni ishemijski napad (TIA). Brzo vraćanje govora u normalu ne umanjuje potrebu za hitnom medicinskom pomoći.

5. Ranjivost i slabost unutar tijela Uobičajeni pokazatelj da mozak ne radi ispravno zbog poremećaja cirkulacije je osjećaj da vaše tijelo “ne reagira na vas”, nemogućnost držanja predmeta ili nedostatak kontrole nad jednom stranom tijela. Nadalje, svaka neobjašnjiva slabost, osobito ako se pojavi naglo, zahtijeva hitnu pozornost. Pravovremena identifikacija daje priliku za preventivne mjere. Iako tranzitorni ishemijski napad (TIA) ne dovodi do dugotrajne ozljede mozga, ne treba ga smatrati benignim.

Često služi i kao početno i kao posljednje upozorenje prije značajnog moždanog udara. Nakon TIA događaja imperativ je bez odlaganja provesti sve potrebne procjene, uključujući snimanje mozga, krvne analize, kardiološke procjene i konzultacije s neurologom. Brz odgovor ima potencijal značajno promijeniti putanju bolesti. Ključno je ne dopustiti da privremeni simptomi stvore pogrešan osjećaj sigurnosti – svaki je trenutak vitalan. Budite svjesni ovih pokazatelja, prepoznajte ih kod sebe ili kod drugih i odmah poduzmite mjere.

Preporučujemo