Bušmani se smatraju najstarijim narodom na svijetu koji još uvijek živi daleko od civilizacije kakvu mi poznajemo. Ovaj narod i dalje gaji običaje od prije stotina godina.

Tisućama godina Bušmani su održavali svoj tradicionalni način života, čime su postali najstarija trajna kultura na planetu. Na nevjerojatno neočekivan način, muškarci sudjeluju u dijeljenju svojih partnerica i mogu se upustiti u intimne odnose do pet puta dnevno. Unatoč tome, ovo izvanredno otkriće blijedo je u usporedbi s nevjerojatnim iskustvom svjedočenja čudu poroda.

  •  To nas vodi do fascinantnog istraživanja: koji su to misteriji koji pridonose dugovječnosti najstarijih pojedinaca u društvu? Drevno pleme Bušmana, s poviješću koja se proteže tisućama godina, nastanjuje sušne krajolike južne Afrike i sada se suočava s prijetećom prijetnjom izumiranja. Iako je na njihov tradicionalni način života znatno utjecao napredak zapadne kulture, njihovo duboko poštovanje prema prirodi i izuzetna otpornost u podnošenju surovog pustinjskog okoliša ostaju nepromijenjeni.

Njihovo duboko poznavanje lokalne flore i faune temelj je njihove sposobnosti da procvjetaju i očuvaju svoju tradiciju. Unutar njihove kulture, ritualni plesovi i glazba imaju veliko značenje, služeći kao osnovno sredstvo za poticanje jedinstva zajednice, duhovno uzdizanje i iscjeljenje. Trenutne statistike procjenjuju da njihova populacija iznosi oko 100 000, uglavnom u Bocvani, Namibiji, Južnoj Africi i Angoli. Trajna potraga za preživljavanjem dovodi do toga da nemaju stabilan dom.

Svaki dan grade improvizirana skloništa, noseći sve svoje stvari na leđima. Zanimljivo je da je njihov životni stil ostao dosljedan od svog podrijetla, jer ustraju u životu unutar plemenskih zajednica strukturiranih u skupine lovaca i sakupljača. Njihova metoda uključuje načelo nemiješanja u stvari drugih naroda. Dok su proučavali genetski sastav Bušmana i uspoređivali ga s onom od 1462 populacije na globalnoj razini, znanstvenici su otkrili značajno otkriće: Bušmani pokazuju potpuno odsustvo bilo kakvog “priljeva novih gena”, što ukazuje na nepomiješanost s drugim skupinama. Kao najstariji segment afričkog stanovništva, Bušmani se ističu svojim iznimnim osobinama.

Njihova prilagodba prirodnom okolišu toliko je neobična da ne samo da u njemu cvjetaju, već su se također pojavili kao čudo medicinske znanosti. Bušmani pokazuju različite karakteristike, poput robusne građe, prepoznatljive dlake i uočljive stražnjice, a sve su to odgovori na njihovu vruću i sušnu okolinu. Te prilagodbe uključuju odsutnost znojnih žlijezda, nemogućnost pljuvanja i izvanrednu zaštitu ženskih genitalija kroz povećane stidne usne.

Unatoč tome što žive na prostranom i homogenom terenu, povijesna dokumentacija ne otkriva nijedan slučaj da su Bušmani izgubili put ili postali žrtva dehidracije. Ovo naglašava tradiciju značajne vrijednosti i izvanrednog karaktera. Kao lovci i sakupljači, Bušmani se oslanjaju na svoju vještinu s lukom i strijelom u lovu na antilope i manje životinje, uz traženje jestivog korijenja i različitih biljnih komponenti. Izgrađena od trave, grmlja ili životinjskih koža, njihova skloništa odražavaju sklonost otvorenim okruženjima.

Prihvaćaju nomadski način života, formirajući blisko povezane skupine od otprilike 25 jedinki, koje se sastoje od muškaraca, žena i djece. Navečer se okupljaju kako bi uz pjesmu i duhan razgovarali o dnevnim događanjima, stvarali planove i organizirali aktivnosti za sljedeći dan. S prvim svjetlom zore ustaju iz sna i pripremaju se za lov, a babuni su njihova omiljena lovina zbog visokog udjela masnoće koja osigurava dugotrajnu sitost. Skupinu predvodi poglavica dok jure za svojim plijenom.

Bušmani posjeduju šamanističku vjeru u božansku figuru poznatu kao Kagen, obožavano duhovno biće koje je priznato kao stvoritelj raznih elemenata i ima važnu ulogu u njihovoj bogatoj mitologiji, a često ga simbolizira bogomoljka. Među Bušmanima, Eland (Taurotragus) je cijenjen kao najvrednija životinja. Njihov sustav vjerovanja obuhvaća dva boga, smještena na istoku i zapadu. Slično južnim Bušmanima, oni prepoznaju postojanje duhova onih koji su preminuli, iako štovanje predaka nije dio njihove tradicije. Jezik Bušmana, koji je vezan uz skupinu Khoisan, ističe se karakterističnim zvukovima “klik” koji nastaju brzim pucketanjem jezika. Važan simbol vatre i sreće predstavlja dobro poznata cigara. Za paljenje vatre konvencionalnim tehnikama neophodna su dva štapa.

Jedan štap, koji je čvršći, sigurno se hvata rukama i brzo okreće unutar izdubljenog dijela mekšeg drvenog komada, pričvršćenog za noge. Lako zapaljivi materijali poput suhog lišća ili trave brzo se zapale. Ova praksa dio je zajedničke tradicije duboko ukorijenjene u njihovu kulturnu baštinu, koji sadrži upotrebu punka punke, vrlo moćne halucinogene biljke koja premašuje učinke marihuane. U kišnoj sezoni, biljka se otkriva, služeći kao stanište puževa u sušnoj sezoni.

Prema opažanjima Andreja Maričića tijekom nekoliko dana, ova osoba svakodnevno puši, pridržavajući se rutine do pet puta dnevno tijekom cijele godine. Ova navika prekomjernog pušenja proizlazi iz uvjerenja da poboljšava opuštanje i podiže razinu energije, što se pokazalo posebno korisnim za aktivnosti poput lova. Pleme je razvilo jedinstveno stajalište o ljubavi i vezama koje se razlikuje od konvencionalnih tradicija. Za Bušmane, intimnost ima veliku važnost i ključna je za njihov način života. Za razliku od većine, njihovi seksualni susreti imaju dodatno značenje, jer sudjeluju u vođenju ljubavi nekoliko puta dnevno tijekom cijele godine.

  • Njihovi jednostavni životni prostori služe kao jedino utočište za ove aktivnosti, gdje se članovi zajednice često odmaraju na podu. Ova cijenjena tradicija za njih služi kao glavni izvor oslobađanja od stresa, što rezultira dubokim osjećajem mira i zadovoljstva koji se jasno odražava u njihovim nepokolebljivim smirenim i vječnim osmijesima. Ono što privlači interes plemena je fascinantna priča koja okružuje njihove međuljudske veze. Andrej opisuje da unutar te jedinstvene veze svaki muškarac ima pravo na jednu ženu koja pripada samo njemu. Kako vrijeme odmiče i djeca se rađaju, parovi se suptilno zamjenjuju. U ovom okruženju nema mjesta ljubomori jer pojedinci rado prihvaćaju priliku da zamijene partnera i počnu iznova.

Dok traže nove prijatelje za buduću djecu, majke zadržavaju skrbništvo nad svojim potomcima. Odgovornost odgoja ove djece smatra se kolektivnom obvezom, pri čemu cijela zajednica funkcionira kao proširena obitelj. Nadalje, postoji mogućnost zamjene partnera s drugom grupom, što pomaže u sprječavanju potencijalnih genetskih problema koji bi se mogli pojaviti uslijed vjenčanja s rođacima unutar iste zajednice. Kao alternativa, mlade žene i muškarci imaju opciju uroniti u drugu zajednicu na mjesec dana, gdje mogu naići na potencijalne životne partnere.

Ako otkriju zajedničku naklonost, vratit će se u svoje izvorno pleme kako bi dalje razvijali zajednički život. Među iznimno zapaženim ženama prisutna je jedinstvena osobina steatopigija, koju karakterizira namjerno nakupljanje znatne masnoće u mišićima bokova i stražnjice, što je vidljivo kod pripadnika Bušmanskog plemena. Kako bi postigle svoj ideal ljepote, ove se žene upuštaju u posebnu ceremoniju koja se uglavnom sastoji od hranjenja babuna. Ova se ceremonija odvija u jedinstveno izgrađenim kolibama koje utjelovljuju njihovu viziju savršenstva. Unutar plemena žene se prvenstveno posvećuju traženju hranjivih plodova i korijenja biljaka.

Andrej napominje kako ne brine samo o djeci nego i sudjeluje u prikupljanju hrane. Kako bi osigurali njihovu sigurnost, prati ih muški član plemena. Posjeduju stalnu želju za društvenom interakcijom i sudjeluju u dugim razgovorima. U potragu za hranom uključene su i trudnice. Prema Maričićevim riječima, te žene u tišini donose svoje bebe na svijet daleko od logora, duboko u divljini. Moraju šutjeti, što ih tjera da se kroz suze i grizući ruke nose s boli porođaja. Bušmani obično počinju doživljavati plodnost u dobi od 19 ili 20 godina zbog svog jedinstvenog načina života. U prosjeku imaju između 3 i 4 djece, a rijetkost je da Bušman živi dulje od 50 godina.

Preporučujemo