Postoje razne rasprave  tome da li bi ljudi trebali doručkovati i šta je najbolje konzumirati nakon ustajanja. Prema mišljenju stručnjakam doručak ne bi trebao biti težak i trebale bi se konzumirati namirnice koje ne opterećuju naš probavni sistem.

 

Doručak koji potiče zdravlje debelog crijeva trebao bi izbjegavati tešku i prženu hranu. Idealan jutarnji obrok za čišćenje debelog crijeva ne samo da ublažava nadutost, već i pospješuje probavu. Kada tjelesni sustavi i organi rade učinkovito, postoji prirodna sposobnost učinkovite samoregulacije. Disfunkcija može dovesti do nakupljanja toksina u tjelesnim tkivima kao rezultat neadekvatne eliminacije, što negativno utječe i na izgled i na opću dobrobit. Za učinkovito čišćenje crijeva od ovih toksina ključno je iz prehrane izbaciti svu prženu hranu jer ona pospješuje apsorpciju štetnih tvari i povećava njihovu toksičnost.

  • Zdravstveni djelatnici savjetuju početak dana s čašom tople vode uz doručak sa žitaricama. Medicinski stručnjaci preporučuju jutarnji unos zobenih pahuljica ili riže jer ove namirnice mogu zaštititi sluznicu želuca od štetnih učinaka i pokrenuti procese detoksikacije organizma. Za jutarnji obrok poželjno je uz kašu unijeti izvore proteina, poput kuhanog jajeta. Kako bi poboljšali zdravlje crijeva, trebali biste razmisliti o dodavanju mekinja, lisnatog povrća i hrane bogate beta-karotenom, uključujući bundevu, špinat, mrkvu, slatki krumpir i brokulu.

Dodatno, uključivanje namirnica poput borovnica, crvenog graha, oraha i onih koje obiluju vitaminima B skupine pojačat će tjelesnu antioksidacijsku obranu. Kaša, koja je obogaćena netopivim vlaknima, pomaže u radu crijeva i uklanjanju toksina. Štoviše, samo tri grama topivih zobenih vlakana može dovesti do značajnog smanjenja razine kolesterola.

BONUS TEKST:

Zdravlje našeg slušnog sustava često se zanemaruje, ali brojne naizgled bezopasne aktivnosti mogu rezultirati značajnom i dugotrajnom štetom, s negativnim posljedicama koje obično nastaju tek nakon nekog vremena. Srećom, postoje strategije za očuvanje vašeg sluha dok starite. Otorinolaringolozi, stručnjaci u ovom području, preporučuju prakse koje, iako nisu obvezne, korisne su za održavanje optimalnog zdravlja sluha. Preporučljivo je uključiti čepiće za uši u svoje stvari kako biste zajamčili zaštitu sluha.

Dr. Maura Cosetti s Instituta za uho u New Yorku ističe važnost korištenja čepića za uši, posebno u okruženjima poput koncerata ili sportskih događaja gdje prevladavaju glasni i potencijalno štetni zvukovi. Nepovratna priroda gubitka sluha izazvanog bukom pojačava kritičnu potrebu za preventivnim mjerama usmjerenim na očuvanje slušnog zdravlja. Nadalje, dr. Bradley B. Block predlaže da pojedinci koji pate od nazalne kongestije tijekom leta možda žele koristiti dekongestive ili specijalizirane čepiće za uši.

Štoviše, problemi povezani s izjednačavanjem tlaka tijekom faze slijetanja mogu uzrokovati nelagodu u uhu, što može rezultirati nakupljanjem tekućine u uhu ili, u težim slučajevima, perforiranim bubnjićem. Kako bi se pomoglo u upravljanju fluktuacijama tlaka tijekom leta, preporučuje korištenje čepića za uši koji su opremljeni filtrima. Mogućnost oštećenja sluha zbog izlaganja glasnim zvukovima naglašava nužnost pravovremene intervencije u vezi s problemima sluha.

Dr. Sreekant Cherukuri naglašava da se promjene u sluhu ne smiju zanemariti jer progresivni gubitak sluha može ukazivati ​​na ozbiljne zdravstvene probleme. Ako se ne riješi, gubitak sluha može dovesti do nekoliko komplikacija, uključujući povećani rizik od tjeskobe, depresije, društvene izolacije, pa čak i padova. Studije pokazuju da osobe koje imaju gubitak sluha imaju 61% veću vjerojatnost da će razviti demenciju; međutim, uporaba slušnih pomagala može smanjiti rizik od demencije za 32%.

Dr. Bradley B. Block savjetuje da se ne koriste štapići za uši, ističući da tijelo prirodno stvara i izbacuje ušni vosak, koji služi kao zaštitna barijera protiv vlage i infekcija. Uklanjanje ušnog voska može dovesti do komplikacija, uključujući bolne infekcije (otitis externa), suhoću, svrbež i moguće oštećenje bubnjića. Ako dođe do značajnog nakupljanja voska ili ako osjetite gubitak sluha, preporučljivo je potražiti savjet liječnika umjesto da pokušavate samostalno čistiti uši.

Medicinska pomoć je ključna za one koji se suočavaju s problemima povezanim s prekomjernom ušnom voskom ili oštećenjima sluha. Nadalje, treba biti oprezan u okruženjima s glasnom glazbom. Dr. Robert Sataloff upozorava da produženo izlaganje velikoj glasnoći putem slušalica može oštetiti sluh. Iako mnogi suvremeni uređaji imaju limitatore glasnoće, rizik ostaje ako je razina zvuka dovoljno visoka da je mogu primijetiti osobe u blizini.

Preporučujemo