Sa dolaskom vrućina i lijepog vremena bude se i insekti koji nam znaju zagorčati život na razne načine. Među najupornije spadaju muhe i komarci koje je jako teško otjerati. Komarci svojim ugrizima mogu da izazovu i razne bolesti.

U borbi protiv komaraca postoji alternativa kemijskim pristupima. U Italiji se pojavio rastući trend u korist prirodnih sredstava za zaštitu od insekata, posebno onih s dugom poviješću i zadivljujućeg mirisa. Ono što ovu aromu čini doista izvanrednom je njezina sposobnost da tjera isključivo komarce.

Tražite li učinkovito sredstvo protiv komaraca? Kako se približavaju proljeće i ljeto, postoji prekrasna prilika da u potpunosti prihvatite čuda prirode, bilo da se radi o održavanju vrta ili jednostavno opuštanju na terasi ili balkonu. Nažalost, prisustvo komaraca često remeti ovo idilično iskustvo, jer se čini da su ova dosadna bića sveprisutna.

Međutim, snalažljivost Talijana priskrbila im je reputaciju domišljatosti u borbi protiv ovih upornih insekata. Kako bi zajamčili mirne i neometane ljetne noći, Talijani su osmislili briljantnu metodu obrane od neželjenih uljeza u zraku. Umjesto da se oslanjaju na potencijalno štetne kemikalije, oni su genijalno iskoristili snagu prirodnih tvari, pridajući najveću važnost sigurnosti i ekološkoj svijesti.

U Italiji, gdje kombinacija visokih temperatura i vlage predstavlja idealno tlo za razmnožavanje komaraca, mještani su otkrili izvanredno rješenje za izbjegavanje njihovih dosadnih ugriza. Korištenjem prirodnih repelenata uspješno su otjerali ove insekte. Jedan popularan pristup uključuje stvaranje jedinstvene mješavine.

Plastična čaša napuni se vinskim octom, koji zauzima otprilike tri četvrtine njezine zapremine, zatim se dodaju ploške luka i pospe limunova korica. Kako biste se učinkovito borili protiv komaraca u svom domu, važno je strateški postaviti pripremljene staklenke na mjesta gdje se ovi dosadni štetnici obično okupljaju.

Poboljšajte svoju obranu od komaraca uključivanjem prirodnih biljaka sa svojstvima koja odbijaju insekte u svoju okolinu. Razmislite o uvođenju lavande, ružmarina, citronele i kadulje u svoj vrt ili balkon jer je znanstveno dokazano da ove biljke učinkovito odbijaju komarce. Ne samo da će ove biljke služiti kao pouzdani štitovi protiv komaraca, već će također poboljšati vizualnu privlačnost vašeg vanjskog prostora.

Od vitalne je važnosti priznati da vektorske bolesti, uključujući one koje prenose komarci, uključuju prijenos uzročnika bolesti s komaraca na ljude njihovim ugrizom. Obrazac u kojem se ove bolesti manifestiraju usklađen je sa životnim ciklusom komaraca, pokazujući najveću prevalenciju tijekom godišnjih doba od proljeća do jeseni.

  • Na pojavu i širenje bolesti koje prenose komarci uvelike utječu klimatske promjene, posebice porast prosječnih temperatura i veća količina oborina, jer ovi čimbenici stvaraju idealne uvjete za razmnožavanje komaraca. Nadalje, globalno širenje ovih bolesti je olakšano raznim elementima, kao što su međunarodna trgovina, prijenos komaraca preko odbačenih guma, česta putovanja i migracija ljudi.

Jedna od najopasnijih tropskih bolesti je malarija, općepoznata bolest koju prenose komarci. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), više od 200 milijuna novih slučajeva malarije prijavljeno je u svijetu 2015. godine, a većina (90%) se dogodila u tropskim i suptropskim područjima Afrike. Zemlje jugoistočne Azije zabilježile su 7% slučajeva, dok je regija istočnog Mediterana zabilježila preostalih 2%.

Prije više od pola stoljeća naša je regija postigla izvanredno postignuće eliminirajući malariju, bolest koja je uzrokovala nevjerojatan broj slučajeva i odnijela živote 430.000 osoba. Međutim, još uvijek postoje sporadični slučajevi bolesti kod pojedinaca koji su putovali u tropska i suptropska područja i tamo se zarazili.

Moguće je da će se simptomi manifestirati nakon povratka u Hrvatsku. U 2016. godini ZZJZ Sisačko-moslovačke županije obilježio je Svjetski dan borbe protiv malarije, rasvjetljavajući ovu problematiku. Nadalje, razgovaralo se i o denga groznici, virusnoj infekciji koju prenose komarci.

Posljednjih nekoliko godina globalna problematika denga groznice, virusne bolesti koja se prenosi ubodom komaraca, imala je značajan utjecaj u cijelom svijetu, pa tako i u našoj regiji. Za širenje ovog virusa u Hrvatskoj odgovoran je azijski tigrasti komarac (Aedes albopictus), koji je prvi put otkriven u Zagrebu 2004. godine.

 

 

Preporučujemo