Ova štetočina je postala veliki problem za mnoge vrtlare. Samo jedne noći puževi mogu potpuno uništiti sveže posađene sadnice u vašem vrtu. Ovi štetnici posebno napadaju osjetljive i mekane sadnice, uzrokujući ozbiljnu štetu i poništavajući sav vaš trud. Mladi kupus, rabarbara, kelj, grah i krastavci su često žrtve ovih napada.

U ovom informativnom članku želimo vam pružiti vrijedne savjete o zaštiti vaših usjeva od puževa. Kako bismo učinkovito zaštitili svoje usjeve od napada puževa, nudimo niz praktičnih preventivnih mjera na vaše razmatranje. Kako biste odvratili puževe od napada na vaš teritorij, preporučuje se kloniti se vlažnih i zasjenjenih područja. Puževi pokazuju sklonost visokoj travi i traže utočište u grmlju i ispod lončanica.

Puževe privlači korov zbog njihove dvostruke funkcije davanja vlage i hlada. Ta stvorenja aktivno traže ova okruženja i koriste ih kao skrovišta tijekom dana. Kako biste zaštitili svoje usjeve od oštećenja puževa, savjetuje se zalijevati biljke ujutro, dopuštajući da se tlo osuši tijekom dana. Kako biste zaštitili ostatak usjeva, preporuča se da rabarbaru strateški postavite duž rubova gredica, a ne u središte povrtnjaka, jer puževi pokazuju posebnu sklonost ovoj biljci.

Majčina dušica, kadulja, ružmarin, lavanda i neven su među specifičnim biljkama koje imaju sposobnost tjeranja puževa. Kako biste stvorili prirodnu barijeru koja učinkovito štiti vaš vrt od invazije puževa, preporuča se strateški raspored ovih vrsta biljaka duž perimetra vaše vrtne gredice. Osim toga, kako biste zaštitili osjetljive sadnice od puževa, mudro je sakriti ih usred biljaka koje ovim puževima nisu privlačne.

Sadnice koje imaju više od 4-5 listova imaju veću vjerojatnost preživljavanja, a to je povezano s njihovom većom veličinom. Za zaštitu od upada puževa može se postaviti zaštitna barijera. To se može postići korištenjem bodljikavih grana dobivenih od sikavice, čička, ruže ili iglica. Vrijedno je spomenuti da bi ljuske jajeta trebale biti veće od 10 cm, da bi služile kao učinkovita zaštitna barijera.

U slučaju slučajnog prolijevanja taloga kave, iskoristite njegova svojstva odbijanja puževa, jer je kofein štetan za ova stvorenja. Alternativni pristup uključuje stavljanje trake piljevine natopljene kavom, što se pokazalo vrlo učinkovitim. Osim toga, pokazalo se da korištenje bakra kao barijere stvara neugodan osjećaj za puževe pri kontaktu, učinkovito ih odvraćajući od prelaska. Kako bi se osigurala maksimalna učinkovitost, preporuča se da visina barijere ne bude manja od 3-4 cm.

Pronalaženje učinkovitih strategija za uklanjanje puževa koji su se već infiltrirali u vaš vrt može se pokazati prilično zastrašujućim pothvatom. Jedan pristup uključuje stvaranje određenog prostora koji je vlažan i zaštićen površinom od kartona. Nakon inspekcije sljedećeg dana, otkrit ćete prisutnost puževa u ovom određenom području, što olakšava njihovo skupljanje.

Učinkovita metoda za privlačenje puževa uključuje korištenje kore naranče ili grejpa kao mamca unutar skloništa. Još jedna učinkovita tehnika je stvaranje pivskih zamki potapanjem posuda napunjenih pivom u cvjetne gredice. Ova strategija mami puževe, dovodeći ih do njihove smrti utapanjem. Osim toga, indijska patka trkačica s užitkom jede puževe i može pomoći u njihovom skupljanju, pojednostavljujući vam postupak.

Nemojte se uzrujavati ako vaš vrt bude preplavljen puževima; nema razloga za brigu! Postoje razne uspješne taktike koje možete upotrijebiti za smanjenje štete koju uzrokuju ta stvorenja. Upotrijebite preventivne mjere kako biste spriječili njihovu infiltraciju, stvorili barijere i aktivno iskorijenili te štetnike. Odabirom prirodnih lijekova možete zaštititi svoj vrt bez pribjegavanja štetnim kemikalijama, osiguravajući obilnu i uspješnu žetvu.

 

Preporučujemo