Došla nam je zima i skoro u svakoj kući na Balkanu su domaćice pokiselile kupus koji se može koristiti na razne načine, kao salata ali i kao glavno jelo. Ne može se zamisliti trpeza bez sarmi ili podvarka u prazničnim danima.
Ipak, važno je pažljivo procijeniti i prednosti i nedostatke kiselog kupusa. Za postizanje željenog okusa potrebna je velika količina soli za kiseli kupus, što možda i nije najzdraviji izbor, pogotovo u kombinaciji s većim unosom vode. Konzumacija previše soli može povisiti krvni tlak, opteretiti bubrege i rezultirati nakupljanjem naslaga u zglobovima i krvnim žilama. Prisutnost soli u tijelu može dovesti do zadržavanja tekućine, komplicirajući uklanjanje viška tekućine.
- Osim toga, ima potencijal poremetiti ravnotežu natrija i kalija, što može uzrokovati grčeve mišića, osobito u vratu i kralježnici. Preporučljivo je nakon konzumiranja kiselog kupusa temeljito isprati sve ostatke soli s druge hrane i posuđa. Pretjerana konzumacija soli, što rezultira viškom natrija, može dovesti do nelagode u udovima. Novija istraživanja sve više ukazuju na povezanost između unosa soli i nastanka određenih vrsta raka.
Iako kiseli kupus nudi izrazite prednosti, važno je biti oprezan pri njegovoj konzumaciji. Ako je bilo koji od ovih prijedloga u skladu s vašim zdravstvenim problemima, savjetuje se da razgovarate sa svojim liječnikom prije uvođenja bilo kakvih većih promjena u prehrani.
DODATNI TEKST
Dugo se smatralo da lovor ima značajan utjecaj na naše snove. Dok su drevne kulture ovu biljku smatrale mističnim moćima, suvremena su istraživanja potvrdila njezina umirujuća i protuupalna svojstva. S obzirom na to da otprilike trećinu svog života posvećujemo snu, osigurati da je taj odmor okrepljujući i visoke kvalitete ključan je za suočavanje s izazovima koje donosi svaki dan.
Nesanica pogađa brojne pojedince, dovodeći ih do toga da se često bude tijekom noći ili ne uspijevaju dovoljno naspavati, što rezultira većim osjećajem umora ujutro u usporedbi s onim kad su prvi put otišli u krevet. Umjesto pribjegavanja lijekovima za spavanje bez recepta koji obećavaju obnavljajući odmor, možda bi bilo mudro istražiti prirodne metode koje bi se mogle pokazati i učinkovitijima i sigurnijima za naše blagostanje. Jedan tradicionalni lijek koji su koristili Grci i Rimljani bila je praksa stavljanja lovorovog lista ispod jastuka prije spavanja.
Na koji način ova biljka može pomoći u poboljšanju našeg sna? Osim svojih prednosti za probavu i antibakterijskih svojstava – poput čaja od lovorovog lista, koji pomaže kod proljeva i potiče zdravu probavu – lovorov list poznat je i po svojim umirujućim i opuštajućim učincima. Konzumacija čaja skuhanog od ove biljke ili uživanje u njenom mirisu može pomoći u snižavanju krvnog tlaka, ublažavanju napetosti i smanjenju tjeskobe i stresa, što zauzvrat potiče bolji san.
Nadalje, pomaže u ublažavanju tegoba povezanih s predmenstrualnim sindromom, potičući miran san kod žena reproduktivne dobi. Još jedan intrigantan razlog da stavite lovorov list ispod jastuka leži u narodnim predajama koje ovoj biljci pripisuju gotovo magična svojstva. Uvriježeno je mišljenje da lovor ima značajan utjecaj na naše snove. Kada smo opterećeni brigom ili mišlju koja remeti naš mir, stavljanje lista ove biljke pod jastuk može nam pomoći da “sanjamo” rješenje problema koje možemo provesti.