Većina ljudi baca ljuske od jaja kaoo i kartone u kojima su jaja pakovana. Međutim ako imate baštu i dvorište nakon ovog članka ih nikada više nećete baciti jer one imaju višestruku korisnu ulogu.

Značajan broj pojedinaca odlaže te školjke kao otpad. Važno je prepoznati da ljuske jaja predstavljaju dragocjenost za sve vrtlare. Bez obzira uzgajate li biljke u zatvorenom prostoru ili na otvorenom, sljedeći prijedlozi sigurno će vas zapanjiti! Ljuske jaja su bogate raznim mineralima koji su vitalni za rast i razvoj biljaka. U tom kontekstu, kalcij je najistaknutiji element. To će biljkama osigurati snagu i potrebnu debljinu. Njegova prisutnost u tlu, pak, štiti od aktivnosti mikroorganizama, čime sprječava propadanje biljaka. Optimalna ishrana za rasađivanje rajčice i paprike.

Ovo domaće gnojivo izvrsno prihranjuje presadnice rajčice i paprike. Proces zahtijeva da skupite ljuske od dva do tri jaja, temeljito ih očistite, ostavite da se osuše, omotate ih osjetljivim ručnikom i zatim ih zgnječite valjkom za tijesto. Dodajte prah u bocu vode od 3 litre i ostavite da odstoji tri dana, povremeno protresajući smjesu. Tekućina se pomiješa s vodom u omjeru 1:3. Tekućina je obogaćena magnezijem, željezom, fosforom, kalcijem i kalijem. Vrtlar je predložio jednostavno, ali vrlo učinkovito gnojivo prikladno i za sobne biljke i za cvijeće i povrće na otvorenom.

Temeljna komponenta sastoji se od običnih ljuski jajeta, koje su same po sebi bogate kalcijem, hranjivim tvarima posebno korisnim za rast rajčica, među ostalim biljkama. Koji je način pripreme gnojiva? Za pripremu su potrebni ljuske jajeta, ocat i blender. Ako školjke nisu dovoljno osušene, posložite ih u lim za pečenje i stavite u pećnicu na 10 minuta kako bi se dobro osušile. Nakon toga sastojke dobro sjediniti. Umiješajte vinski ili grožđani ocat i ostavite cijelu smjesu da odstoji. Bitno je osigurati da se smjesa osuši.

Željeni izgled trebao bi biti sličan sljedećem. Ostavite da se suši 2 do 3 dana. Naknadno ga ugrađujemo izravno u biljke. Za male posude dovoljno je pola čajne žličice da se umiješa direktno u tlo, dok je za vrtne biljke potrebno nekoliko šaka gnojiva staviti u zemlju. Oni će poboljšati kvalitetu tla u vrtu. Prije upotrebe slomljenih školjki u vrtu, preporučljivo je prvo ih očistiti hladnom vodom, a zatim ih staviti u mikrovalnu na dvije minute. Time se sprječava infiltracija štetnih bakterija, poput salmonele, u tlo. Ljuske jaja se samelju u fini prah i rasporede po gredicama, te ugrade u rupe predviđene za sadnju.

  • Tlo će biti značajno poboljšano u pogledu zdravlja i hranjive vrijednosti za vaše biljke. Ljuske jajeta služe kao odličan dodatak za uzgoj rajčica. Preporučljivo je staviti malu količinu zgnječenih ljuski jajeta u svaku sadnu jamu namijenjenu rajčicama. Rast rajčice dodatno se može pospješiti dodavanjem usitnjenog praha u oblogu ili posipanjem zemljom oko biljke, nakon čega slijedi odgovarajuće zalijevanje. Nutritivna vrijednost ljuski jaja za kokoši je značajna, jer su bogate kalcijem. To je razlog njihove ugradnje kao dodatka prehrani u uzgoju kokoši.

Preporučljivo je u njihovu hranu umiješati mljevene ili sitno usitnjene vječne ljuske. Prisutnost ljuski jaja obeshrabruje puževe puževe i razne druge štetočine da konzumiraju vaše biljke. Razbijte ih na manje komadiće i rasporedite oko korijena biljaka. Ova metoda bila je ključna u očuvanju uroda jagoda i prethodne i tekuće godine. Uključivanje ljuski jajeta u kompost povećat će sadržaj minerala.

U kompostu se ljuske relativno brzo razgrađuju. Ako biljku uzgajate iz sjemena, preporučljivo je koristiti ljuske jaja kao posude za sadnju. Stavite polovice ljuske u kutiju za jaja, a zatim ih napunite kvalitetnom zemljom prije sadnje sjemena. Nakon što je sadnica dovoljno velika, nježno pritisnite ljusku da se slomi, dopuštajući korijenu da se proširi, a zatim je presadite u gredicu.

Preporučujemo