Svakakve ispovijesti se pojave na internetu i ljudima daju neke nove uvide u živote drugih ljudi sa kojima nemaju direktnog dodira. Danas vam otkrivamo najnoviju hit ispovijest.
Odgojena sam u raznim kućanstvima. Sa 21 godinom sam se prvi put susrela sa svojom biološkom majkom. Ubrzo nakon toga, preselio sam se živjeti s njom i njezinim mužem, koji je bogati odvjetnik. Namjeravala me ugraditi u svoju oporuku; međutim, tražili su DNK test, čiji je ishod bio negativan. Posljedično, ponovno sam se našao kao beskućnik. Dvije godine kasnije umrla je pod zagonetnim okolnostima.
Naposljetku, njezin me suprug pronašao i priznao da je namjerno manipulirao rezultatima testa, otkrivajući da sam ja doista njezina kći. Objasnio je da, budući da ima s njom još jednu kćer, želi spriječiti da se nasljedstvo podijeli između nas. U međuvremenu, moja je majka pretrpjela značajnu psihotičnu epizodu.
- Preselili su se u drugu zemlju u pokušaju da pobjegnu od svojih prijatelja i cijele nevolje, ali ona je na kraju podlegla okolnostima. Nakon njezine smrti, izjedao ga je osjećaj krivnje i pao je u duboku depresiju. Njegova jedina želja bila je ublažiti svoju savjest tražeći moj oprost.
BONUS TEKST
Rasprava o zdravstvenim implikacijama konzumacije jaja, posebice zbog visokog sadržaja kolesterola koji se nalazi u žumanjcima, trajala je dulje vrijeme.
Povijesno gledano, brojni zdravstveni stručnjaci i liječnici tvrdili su da konzumacija jaja može povisiti razinu kolesterola i povećati rizik od kardiovaskularnih problema; međutim, novije studije osporavaju ovu tvrdnju. Istraga vrijedna pažnje koju je vodio doktorand Ike Norwitz sa Sveučilišta Harvard pruža dragocjene uvide u ovu stvar.
- Kako bi pokazao da jaja ne utječu negativno na razinu kolesterola, dr. Norwitz proveo je eksperiment u kojem je konzumirao 24 jaja dnevno, što je kulminiralo s ukupno 720 jaja tijekom mjesec dana.
Ovo je istraživanje nastojalo osporiti dominantna shvaćanja o štetnim učincima jaja. Iznenađujuće, usprkos značajnom unosu kolesterola – koji iznosi 133 200 mg tijekom mjeseca – utvrđeno je da se LDL (lipoprotein niske gustoće, često nazivan “lošim” kolesterolom) smanjio za 18%. Nadalje, nisu zabilježeni nikakvi štetni učinci na zdravlje, što je otkriće zaprepastilo mnoge stručnjake.
Ovo otkriće sugerira da kolesterol iz hrane može imati manji utjecaj na razinu kolesterola u krvi nego što se prije pretpostavljalo. Jedno od mogućih objašnjenja zašto jaja ne podižu razinu kolesterola moglo bi ležati u interakciji između kolesterola i hormona u tijelu. Znanstvenici predlažu da se kolesterol iz hrane veže za receptore smještene u crijevima, pokrećući oslobađanje hormona poznatog kao holesin.
Ovaj hormon komunicira s jetrom kako bi smanjio sintezu LDL-a, čime pomaže u reguliranju razine kolesterola u tijelu. Takav mehanizam doprinosi održavanju ravnoteže, čak i kada je potrošnja kolesterola povišena. Uz unos jaja, Norwitz je konzumirao 60 grama ugljikohidrata dnevno, što je uključivalo voće poput banana, borovnica i smrznutih trešanja.
- Također je uključio maslac makadamije u svoju prehranu i primijetio da povećani unos ugljikohidrata može dodatno smanjiti razinu LDL kolesterola. Njegov režim prehrane sadržavao je banane, borovnice i trešnje.
Za pojedince koji se pridržavaju dijete s niskim udjelom ugljikohidrata, tijelo se obično prebacuje na korištenje masti kao primarnog izvora energije, što često može rezultirati povišenim razinama LDL kolesterola, što izaziva zabrinutost. Unatoč tome, nalazi iz ovog eksperimenta upućuju na to da značajnu ulogu ne igra samo potrošnja masti, već način na koji tijelo metabolizira kolesterol.
Istraživanje dr. Norwitza pokazuje da konzumacija jaja možda neće negativno utjecati na razinu kolesterola u mjeri u kojoj se prije mislilo. Nadalje, njegov slučaj ilustrira da se jaja mogu uključiti u hranjivu prehranu, čak i kada se konzumiraju u znatnim količinama. Metabolizam kolesterola višestruk je proces na koji utječu različiti čimbenici, poput unosa ugljikohidrata i općenito prehrane.
Prevladavajući negativan pogled na jaja kao “štetnu hranu” možda je prenaglašen. Iako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se došlo do konačnih zaključaka, ovi rezultati potiču ponovno razmatranje postojećih prehrambenih preporuka. Često nazivana superhranom, jaja mogu opravdati ponovno uvrštavanje na jelovnik bez brige o štetnim učincima na zdravlje.