Mnogi je pamte iz svog djetinjstva jer je u mnogim slučajevima bila riješenje za svaki osip ili infekciju. Danas govorimo o Hidrociklinu, masti koja može riješiti niz problema sa kožom a o svemu detaljnije čitajte u nastavku.
U svakoj kućnoj apoteci u Jugoslaviji ova mast je bila sastavni dio za rješavanje raznih kožnih problema. Ako niste upoznati s upotrebom hidrociklina, pročitajte dalje da biste saznali više o njemu u nastavku. Ova krema posebno dobro djeluje na osjetljivu kožu, pruža umirujući učinak i ublažava svrbež. Uz to, preporuča se izbjegavati vruću vodu i dugotrajno kupanje, izbjegavati protuupalne lijekove i održavati kožu dovoljno hidratiziranom.
Zaštita od sunca trebala bi biti prioritet, a poželjno je izbjegavati korištenje grubih kozmetičkih proizvoda. Kontaktni dermatitis i alergijske reakcije mogu nastati kada se koža susreće sa snažnim sastojcima koji se nalaze u kozmetici, kao što su parabeni i parafin. U tim situacijama može se primijeniti hidrokortizonska krema. Osim toga, kortikosteroidi mogu pomoći u ublažavanju simptoma poput crvenila i svrbeža povezanih sa seboreičkim dermatitisom.
Hidrokortizonska mast je učinkovita u liječenju angularnog stomatitisa i afti, često uzrokovanih neadekvatnom higijenom. Štoviše, ova mast djeluje kao antibiotik i koristi se za pospješivanje zacjeljivanja inficiranih rana nastalih od uboda insekata, uraslih dlaka i potkožnih čireva. Neophodno je temeljito očistiti kožu prije nanošenja masti. Mast se nanosi u tankom sloju 2 do 4 puta dnevno.
- Savjetuje se da se hidrokortizonska mast ne koristi dulje od sedam dana. Ovaj proizvod nije prikladan za osobe alergične na pojedine sastojke, kao ni za trudnice i dojilje te djecu kojima još nisu izrasli trajni zubi. Potencijalne nuspojave mogu uključivati povećanu osjetljivost kože, folikulitis, pojačano ljuskanje, depigmentaciju i kserozu. Hidrokortizonska mast je lako dostupna u fizičkim i online ljekarnama, a cijena joj je pristupačna. Držanje ove masti pri ruci preporučuje se za liječenje raznih iritacija kože i ekcema. Osim toga, održavanje opskrbe antibioticima je mudar izbor, jer su učinkoviti u sprječavanju širenja infekcija.
DODATNI TEKST
Ekcem, također poznat kao dermatitis, uobičajeno je stanje koje obuhvaća niz kroničnih kožnih poremećaja koji dovode do upale, crvenila, svrbeža i razvoja osipa. Iako može biti neugodno i može utjecati na kvalitetu života pojedinca, ključno je razumjeti da ekcem nije zarazan i da se obično može učinkovito liječiti odgovarajućim tretmanima i promjenama načina života. Ovaj pregled govori o nekoliko ključnih elemenata ekcema, uključujući njegove različite vrste, temeljne uzroke, simptome, dijagnostičke tehnike, mogućnosti liječenja i strategije za prevenciju.
Ovo stanje kože, obilježeno upalom, pokazuje različite simptome uključujući crvenilo, suhoću, svrbež, ljuštenje, pucanje, au nekim slučajevima i mjehuriće ili ljuštenje. Poznat kao atopijski dermatitis, ovo je najčešći tip ekcema i često je povezan s drugim atopijskim stanjima poput astme i alergijskog rinitisa. Obično se pojavljuje kao suha koža koja svrbi zajedno s crvenim osipom. Simptomi se često javljaju na određenim područjima kao što su vrat, lice, laktovi i koljena.
Mogući okidači uključuju genetske čimbenike, oslabljeni imunološki sustav i utjecaje iz okoliša poput alergena ili iritansa. Kontaktni dermatitis je upala koja nastaje kada koža dođe u izravan kontakt s iritansom ili alergenom. Ovo se stanje obično pojavljuje na mjestu kontakta i može rezultirati simptomima kao što su crvenilo, svrbež i stvaranje mjehurića ili osipa na zahvaćenom području. Iritaciju kože mogu potaknuti različiti čimbenici, uključujući kemikalije, deterdžente i fizičke agense.
Alergijske reakcije na koži mogu se pojaviti zbog odgovora imunološkog sustava na određene tvari, poput nikla, parfema ili lateksa. Prevladavajući kožni poremećaj poznat kao seboreični dermatitis obilježen je upalom i ljuskanjem kože. Ovo stanje koje je u tijeku dovodi do razvoja ljuskave kože koja ima tendenciju odvajanja s masnijih dijelova tijela. Tipični simptomi su žućkaste, masne ljuskice uz crvenilo. Ovi znakovi se često vide na područjima kao što su vlasište, lice, uši i prsa.
Dyshidrotic dermatitis, također poznat kao dyshidrosis, može se pojaviti zbog mješavine genetskih čimbenika i utjecaja okoliša, koji bi mogli biti povezani s gljivičnim elementima. Ovaj specifičan oblik ekcema razlikuje se od drugih tipova, pojavljujući se kao mali mjehurići koji svrbe na dlanovima i tabanima. Uobičajeni simptomi uključuju trajni svrbež, crvenilo i perutanje kože na prstima, dlanovima i tabanima.
Čimbenici kao što su stres, alergije i izloženost iritansima mogu potaknuti numularni dermatitis. Ovo stanje obilježeno je svrbežnim osipom bez popratnih simptoma, koji se često manifestira kao diskoidne lezije tipično smještene na trupu i ekstremitetima. Može nastati zbog suhe kože, iritacije i uvjeta niske vlažnosti.