Za one koji imaju svoju baštu ili vrt prednost je što mogu uzgajati svoje voće i povrće i biti sigurni da jedu zdravu hranu. Ipak mnogi nametnici ugrožavaju sav trud i potrebno je ukloniti ih.
Svake godine pojavljuje se krumpirova zlatica koji predstavlja značajnu prijetnju biljnom svijetu jer ima sposobnost opustošiti cijele usjeve. Ova uporna štetočina sposobna je preletjeti i do 40 km u nemilosrdnoj potjeri za osjetljivim biljkama. Još jedan problematičan kukac iz obitelji Solanaceae je krumpirov skakač, poznat po svojoj destruktivnoj sklonosti prema krumpiru, patlidžanu i rajčici. I odrasli kukci i njihove ličinke pridonose šteti tako što halapljivo jedu lišće krumpira, što često dovodi do potpunog uništenja biljke.
- Provođenje preventivnih mjera i korištenje prirodnih lijekova u borbi protiv raznih bolesti. Kako bi se osigurao optimalan rast, preporuča se koristiti stajski gnoj i kompost kao gnojiva za krumpir umjesto mineralnih gnojiva. Ovakvim izborom gnojidbe smanjuje se osjetljivost biljaka na napade. Ključna preventivna mjera je redovito pregledavanje lišća. Okretanjem lišća lako se prepoznaju i uklanjaju jaja koja su položena s donje strane.
Osim jaja, važno je ručno ukloniti sve ličinke ili odrasle kornjaše prisutne na biljkama. Krumpirova zlatica se u svom prirodnom staništu suočava s mnoštvom protivnika, uključujući ježeve, krtice, fazane i grabežljive kukce koji imaju neumoljiv apetit za njezinim jajima. Međutim, postoji moćno oružje protiv ovih nametnika – gljiva Bauveria bassiana, koja se pokazala vrlo učinkovitom u borbi protiv ovih insekata. Kako bi se održalo optimalno zdravlje tla i spriječile bolesti, preporuča se ograničiti uzgoj krumpira na jednom mjestu na maksimalno trajanje od 4-5 godina kroz praksu plodoreda.
Inventivne tehnike izrađene kod kuće i biljni lijekovi napravljeni od prirodnih sastojaka. Za učinkovito rješavanje štetnika u vašem vrtu krumpira, jednostavna, ali učinkovita metoda uključuje korištenje odbačenih ljuski. Nakon što ste posadili krumpire, uzmite svježe oguljene kore i stavite ih u prazne staklenke od jogurta. Zakopajte ove staklenke strateški između redova zasađenog krumpira. Nakon 3-4 dana možete skupiti sve insekte koje su privukle tegle.
Ova tehnika pruža učinkovito rješenje za upravljanje štetočinama na vašem krumpirištu. Pokvareni crveni luk ispušta miris koji odbija bube, što ga čini učinkovitim sredstvom pri sadnji u zemlju. Osim crvenog luka, za odvraćanje krumpirovih zlatica od biljaka možete koristiti i hren, kamilicu ili grah. Jedna od opcija za malčiranje je korištenje usitnjene borove kore ili otopine od borovih iglica. Druga je mogućnost koristiti koprivu kao malč za krumpir, budući da dlake biljke djeluju kao sredstvo odvraćanja od kukaca koji kopaju tlo. Pepeo od drveta također se može koristiti kao lijek.
Za pripremu otopine pomiješajte 2 kg pepela s 10 litara vode. Zatim razrijedite 1 litru ove otopine s 10 litara vode i prskanjem nanesite na biljke. Za optimalne rezultate preporuča se nanositi brezov pepeo na biljke u ranim jutarnjim satima kada je lišće još vlažno od rose. Pri korištenju otopine duhana za tretiranje biljaka savjetuje se ponavljanje prskanja svakih 5-10 dana. Za suzbijanje infestacije ličinkama, preporuča se napraviti sprej od korijena ove biljke i primijeniti ga na zahvaćene biljke, po mogućnosti navečer. Primarni problem leži u ličinkama koje jedu lišće kroz izgrizanje.
Za otprilike 15 dana jajašca odraslih krumpirovih zlatica pretvaraju se u ličinke. Provedba plodoreda učinkovita je mjera za izbjegavanje raširenih zaraza. Kada se radi o manjim površinama, može se upotrijebiti ručno uklanjanje armadila. Insekticidi daju optimalne rezultate kada se primjenjuju tijekom stadija ličinke. Još jedna korisna tehnika je korištenje borove piljevine, koja se može posipati između biljaka kako bi se odvratili armadilosi. Sposobnosti borbe protiv armadila mogu se poboljšati upotrebom rajčice, svestranog povrća.
Sakupljanjem zelenih dijelova rajčice i njihovim stavljanjem u posudu, može se napraviti jednostavan sprej. Za pripremu ovog biljnog spreja trebat će vam 1 kg lišća komorača i rajčice te 2,5 l hladne vode i 10 g sapuna. Započnite tako da ostavite sastojke da se namaču jedan sat, nakon čega slijedi lagano kuhanje od 30 minuta.
Nakon što se ohladi, procijedite otopinu. Za upotrebu, smjesu razrijedite s jednakom količinom vode, zatim dodajte dodatnih 10 g sapuna. Na kraju nanesite sprej na svoje biljke. Sprej služi kao sredstvo odvraćanja za potpuno odrasle armadilose. Kako bi se učinkovito suzbio krumpirov plamenac, ovaj vodič predstavlja raznolik niz metoda, s posebnim naglaskom na prirodne pristupe koji se pokazuju najučinkovitijima u održavanju zdravlja i produktivnosti biljaka.