Da bismo bili zdravi potrebno je da u naš organizam unosimo sve potrebne minetrale i vitamine a to najčešće radimo putem hrane koju konzumiramo. Međutim postoji povrće koje je zdravo a podcijenjeno.
Dr. Vojislav Perišić tvrdi da određena namirnica može uvelike pomoći u ublažavanju zatvora i poboljšanju funkcionalnosti probavnog sustava, ali se rijetko nalazi na jelovnicima u našoj zemlji. Ova specifična vrsta povrća ima potencijal spriječiti zatvor i pospješiti bolju probavu, a stručnjaci preporučuju njezinu češću konzumaciju. — Preporuča se da se ovo konzumira tri puta tjedno; no bitno ga je pripremiti na način da se ukloni gorčina lista raštana. Prije kuhanja na pari potrebno je odstraniti srž, odnosno prašnik. Ovo zelje treba namočiti, zatim narezati na trakice poput rezanaca i marinirati. Značajno je da postoji razlika u kemijskom sastavu među zelenilom, kupusom i rasta.
Raštan je posebno bogat folatima, zbog čega je koristan za trudnice ako se konzumira tri puta tjedno. Osim toga, po sadržaju vitamina C nadmašuje kupus, a sadrži i vitamine A i E. Prema riječima dr. Vojislava Perišića, sadrži dva kemijska spoja koji poboljšavaju vid, navodi se u razgovoru za TV PRVA. Gastroenterolog je dodatno pojasnio prednosti rastana u odnosu na zdravlje probavnog sustava. — Probavni sustav ima velike koristi od ove namirnice, nadmašujući čak i kupus u svojim prednostima.
Pravilno kuhan raštan ne smije pokazivati gorčinu. Ako je dovoljno kuhano na pari, potrebno je smanjiti vrijeme kuhanja; inače može zahtijevati 10 do 12 sati pripreme. Kao tradicionalno jelo, bitno je da se pojedinci na njega postupno priviknu. Konzumacija ove namirnice dva do tri puta tjedno može poboljšati zdravlje probavnog sustava, potencijalno spriječiti zatvor, a smatra se čak i korisnijom od koprive, koja se smatra čudesnim darom od Boga.
Bonus tekst:
Kulinarska tradicija Afrike je zamršena i duboka, a oblikovala se kroz bezbrojna stoljeća različitim kulturama, geografskim karakteristikama i klimatskim uvjetima. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, na koju uvelike utječu raznolike klime i običaji različitih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što dovodi do prehrane koja prvenstveno sadrži žitarice poput kukuruza, prosa i sirka. Ove se žitarice obično koriste za pripremu osnovnih jela kao što su “banku” i “fufu”. Fufu, široko konzumirano jelo, priprema se od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća kao što su slatki krompir ili kasava.
- Nasuprot tome, banku, koji se priprema od kukuruza ili prosa, često se koristi kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U prehrambenoj praksi zapadne Afrike mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, uz žitarice, imaju veliku važnost. Uključivanje mahunarki u dnevne obroke vrlo je korisno zbog značajnog sadržaja proteina i vlakana. Obično se mahunarke ugrađuju u juhe ili variva, a primjer su jela poput juhe “egusi”, koja sadrži sjemenke dinje i često sadrži meso ili ribu. Istočna regija Afrike, poznata po svojoj vlažnoj klimi pogodnoj za uzgoj raznolikog voća i povrća, u svojoj kulinarskoj tradiciji prikazuje živ izbor svježih proizvoda.
Značajan primjer je tradicionalno kenijsko jelo “ugali”, pripremljeno od kukuruza i popraćeno raznim povrćem i mesom. Štoviše, cijelo svježe voće poput manga, ananasa i papaje prevladava i često se uživa u cijelosti ili kao sok. Uzgoj aromatičnog bilja i začina cvjeta u Sjevernoj Africi, zahvaljujući povoljnim klimatskim i zemljišnim uvjetima regije, što pridonosi prehrani koja je i raznolika i ukusna. Lokalnu kuhinju karakteriziraju jela kao što su couscous, izrađen od sitnih žitarica kuhanih na pari, i tagine, jelo koje se polako kuha u posebnom loncu. Obično su uključeni ključni sastojci poput janjetine i piletine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta obogaćuju ova jela snažnim okusima.
Tropske šume središnje Afrike pružaju obilje izvora hrane koji doprinose lokalnoj kuhinji. Ova raznolikost obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, zajedno s različitim listovima koji se koriste u juhama i varivima. Popularno jelo poznato kao “gulaš” napravljeno je od kombinacije povrća i mesa, često pojačanog autohtonim biljem i začinima, dajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti. Osim ovih regionalnih razlika, afrička usredotočenost na prehranu daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i uključivanju lokalnih sastojaka.