Pauk je insekt koji je česta pojava u našim domovima. Oni svoje mreže pletu po ćoškovima a u njih hvataju muhe i druge insekte kojima se hrane. Ako ih se želite riješiti danas vam donosimo kako to da učinite.
Za one koji se boje pauka i žele spriječiti njihovu prisutnost u područjima kao što su kada, krevet ili skriveni kutovi gdje mogu vrebati neopaženi, postoje različite tehnike koje ih mogu odvratiti od ulaska u vaš dom. Ako želite eliminirati pauke, ulje paprene metvice je nevjerojatno učinkovit lijek. Urođene kvalitete ovog ulja služe kao snažno sredstvo odvraćanja, tjerajući pauke svojim prepoznatljivim mirisom.
- Da biste iskoristili ovu tehniku, sve što trebate učiniti je pomiješati nekoliko kapi ulja paprene metvice s vodom u bočici s raspršivačem. Kako biste osigurali da se pauci drže podalje, važno je obilato nanijeti ovu mješavinu na sve moguće ulazne točke u vašem domu. Nadalje, od iznimne je važnosti zatvoriti sve praznine ili pukotine između zidova i prozora, čime se učinkovito štiti vaš dom od upada pauka.
Marljivo se pridržavajući ovih mjera, možete njegovati okoliš koji nije dobrodošao za pauke, promičući tako skladno životno okruženje. Alternativni pristup koji se pokazao uspješnim uključuje korištenje citrusa. Pauci imaju averziju prema snažnim citrusnim mirisima, poput limuna, naranče ili grejpa, čime odvraćaju njihovu prisutnost. Da biste primijenili ovu metodu, strateški pozicionirajte segmente citrusa u različitim dijelovima svog doma, osiguravajući da se mijenjaju svakih nekoliko dana kako se miris smanjuje.
Nadalje, već se neko vrijeme vjeruje da i kesten i orasi imaju sposobnost tjeranja pauka. Legenda kaže da pauci imaju averziju prema aromi kestena i da će se kloniti mjesta gdje se nalaze. U slučaju stanova koji žive u stanovima, preporučuje se rasipanje kestena po sobama. Iako nema definitivnog znanstvenog dokaza koji podupire ovu metodu, osobni izvještaji ukazuju na njenu potencijalnu učinkovitost, što je čini eksperimentom koji se isplati.
Isti koncept može se primijeniti na orahe, koji se povremeno koriste za slične svrhe. Kako biste spriječili paukove od infiltracije u vaš životni prostor, ključno je održavati čisti okoliš. Zapuštena i slabo osvijetljena područja posebno su privlačna paucima, dok ostaci hrane djeluju kao magnet za njihov plijen. Uspostavom dosljednog režima čišćenja koji uključuje usisavanje i brisanje prašine, ne samo da eliminirate potencijalne izvore hrane i prašine koji mogu privući insekte, već također iskorijenjujete paukove mreže i njihova jaja.
Ovaj proaktivni pristup ne samo da smanjuje populaciju pauka, već također sprječava njihovu sposobnost razmnožavanja u vašem domu. Pridržavajući se ovih praksi, možete učinkovito smanjiti prisutnost pauka i njegovati ugodnije životno okruženje. Pauci, kao mesožderi, prvenstveno jedu kukce i druge male životinje. Obično se ponašaju kao predatori, loveći svoj plijen. Neki su pauci čak dovoljno veliki da proždiru stvorenja veličine žabe. Koriste različite metode kako bi osigurali svoje obroke, bilo da aktivno jure za svojim plijenom ili postavljaju zamršene mreže kako bi uhvatile žrtve koje ništa ne sumnjaju.
Jedna značajna karakteristika pauka je da nemaju sposobnost žvakanja. Umjesto toga, oslanjaju se na unos hrane u tekućem obliku kako bi je probavili. Da bi to postigli, pauci koriste kombinaciju otrova iz svojih očnjaka ili koriste svoje kliješta kako bi imobilizirali svoj plijen. Nakon toga ispuštaju obilne količine sline na svoj uhvaćeni plijen. Ova slina sadrži mnoštvo probavnih enzima koji postupno razgrađuju meso, pretvarajući ga u tekuće stanje koje pauk može lako pojesti.
Mreže služe paucima za više od pukog dobivanja hrane. Ovisno o vrsti svile koju predu, mreže mogu funkcionirati kao ljepljive zamke za hvatanje plijena ili kao snažne potporne strukture koje olakšavaju preživljavanje u određenim staništima. Osim toga, pauci koriste paučinu kao zaštitna skloništa za svoje mlade i kao utočište za sebe. Pauci posjeduju žlijezde u neposrednoj blizini bradavica koje predu, što im omogućuje stvaranje različitih vrsta niti na temelju njihovih potreba.
Točnije, pauci imaju sposobnost izlučivanja i ljepljive i neljepljive paučine. Oni izmjenjuju ove dvije vrste niti dok izgrađuju svoje mreže, osiguravajući da su neki dijelovi ljepljivi, dok drugi ostaju suhi. Ova pametna strategija omogućuje im da izbjegnu upadanje u zamku vlastite mreže, budući da mogu točno razlikovati koje niti je sigurno proći.