Riža je namirnica koja je jako hranljiva i ukusna i može se pripremiti na veliki broj načina, bilo kao glavno jelo ili prilog. I kod nas je domaćice često pripremaju ali neke ne znaju da je zrna riže nepohodno prije kuhanja dobro oprati.

Možda niste svjesni, ali bi se nepoželjni uljez mogao sakriti unutar vaših kuhinjskih potrepština. Rižin žižak, sićušan, ali uporan kukac, često se infiltrira u vrećicu riže tijekom stadija ličinke, sigurno smješten unutar zrna. Iako nije iznimno neuobičajeno, nema razloga za uzbunu ako ga nenamjerno konzumirate, jer ne predstavlja prijetnju vašem zdravlju. Ipak, upravo iz tog razloga brojni stručnjaci zagovaraju ispiranje riže prije kuhanja, navodi IFL Science.

  • Ovi sićušni insekti prirodno se nalaze u okolišu i, slično ljudima, neodoljivo ih privlače ukusna hrana. Iako iskazuju posebnu sklonost prema riži, također je poznato da napadaju razne druge usjeve, uključujući kukuruz i žitarice. Posjeduju karakterističnu izduženu oštricu koja im omogućuje prodiranje u vanjski sloj zrna. Dok konzumiraju unutrašnjost, ženke svoja jajašca polažu unutar istog zrna, čime otvaraju put novoj generaciji žižaka i mogućnosti zaraze unutar vašeg kuhinjskog ormarića.

U industrijskoj proizvodnji riže, fumigacija se provodi kako bi se smanjile populacije štetnika; no ova metoda ne postiže potpunu učinkovitost. Dok su odrasli žižaci maleni, njihove ličinke predstavljaju još veći izazov za otkrivanje jer ostaju skrivene unutar zrna zrna. Kako bi identificirali zaraze u skladišnim prostorima, istraživači su čak pribjegli korištenju zvuka za otkrivanje ličinki dok se hrane žitaricama iznutra.

Nakon što se spremnici za skladištenje isprazne, ličinke se pretvaraju u odrasle kukce, nastavljajući ciklus. Samo nekoliko ovih nametnika može dovesti do značajnih problema ako se riža ne iskoristi odmah i ako se nepravilno skladišti. Neprerađena riža, osobito ona koja nije bila podvrgnuta daljnjoj obradi, sklonija je biti osjetljivija na insekata. Studije pokazuju da su najveće koncentracije žižaka prisutne u neprerađenoj mljevenoj riži, dok prokuhana i uvezene sorte pokazuju znatno niže količine.

Dodatno, metoda skladištenja igra ključnu ulogu u određivanju razine zaraze; na primjer, toplinska sterilizacija može znatno smanjiti njihovu populaciju. Nema razloga za brigu, čak i ako pojedine ličinke uspiju izdržati sve industrijske procese i pronaći put do vaše kuhinje. Nenamjerno konzumiranje ličinke ne predstavlja prijetnju vašem zdravlju; u najboljem slučaju može rezultirati obrokom koji će sadržavati više proteina nego što je prvobitno predviđeno.

Da biste uklonili ove nametnike i spriječili potencijalno širenje, dovoljno je jednostavno oprati rižu prije kuhanja. Problemi se mogu pojaviti samo ako se ostave bez nadzora, jer to može dovesti do potpunog propadanja opskrbe, što u konačnici pretvara rižu u fini prah. Posljedično, značajni proizvođači ulažu značajna sredstva u prevenciju zaraza, dok tipični potrošači u domaćim okruženjima obično nemaju razloga za zabrinutost. Kako bi se povećala sigurnost, preporučljivo je čuvati rižu u dobro zatvorenoj posudi, dalje od topline i vlage; ova metoda je najučinkovitije sredstvo za odvraćanje neželjenih štetnika.

Bonus tekst:

Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i mirisu, ubraja se među najstarije ljekovite biljke i kroz povijest je imao istaknutu poziciju u globalnoj kulturi i praksi prirodnog liječenja. S poviješću koja se proteže preko pet tisuća godina, češnjak potječe iz središnje Azije prije nego što je proširen u razne dijelove svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti. Glavni aktivni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.

U staroegipatskoj kulturi češnjak je bio štovan kao sveta biljka; davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a otkriven je u grobnicama faraona. Slično, u staroj Grčkoj i Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici uzimali prije bitaka za povećanje izdržljivosti, fizičke snage i imuniteta protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje za svoje ljekovite prednosti. S obzirom na njegovu kulinarsku i terapeutsku primjenu, češnjak je nezaobilazan sastojak svakog kućanstva i sastavni dio brojnih jela.

Ima ključnu ulogu u prehrambenoj praksi, funkcionirajući kao začin za gotovo sve vrste jela. U suvremeno doba mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv niza bolesti. Za optimalne dobrobiti, preporučljivo je redovito ga konzumirati u sirovom obliku; nepoželjni miris može se ublažiti sokom od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombinacijom s maslinovim uljem.

Preporučujemo