Mnoge domaćice jedva čekaju proljeće da bi u svojim baštama i na svojim balkonima posadile ukrasno cvijeće i bilje koje uljepšava prostor. Možda niste znali ali ovaj mjesc je pravo vrijeme za sadnju petunija.

Petunija je omiljena jednogodišnja cvjetna vrsta koja uljepšava estetiku brojnih balkona, terasa i vrtova. Odlikuje se produljenom sezonom cvatnje i sposobnošću da proizvede obilje cvjetova. Odabirom različitih sorti može se birati oblik, veličina i boja cvjetova. Procesom hibridizacije razvijene su i sorte i hibridi s jednostrukim ili dvostrukim cvjetovima koji mogu biti jednobojni ili ukrašeni različitim kombinacijama boja.

  • Odabir petunija – bilo onih s većim ili manjim cvatovima, sorti koje pokazuju veću toleranciju na padaline ili onih otpornijih na sušu – ovisit će o našim preferencijama i uvjetima okoliša koje možemo ponuditi biljkama. Dok većina hibrida i sorti uspijeva na sunčanim mjestima, oni će preferirati polusjenčana područja tijekom ljetnih vrućina. Sije se u mjesecu veljači. U mjesecu veljači i ožujku vrši se sjetva petunija. Bitno je odabrati odgovarajuću posudu koju treba napuniti supstratom, zatim lagano pritisnuti i zaliti.

Sjeme petunije mora biti raspoređeno što je moguće ravnomjernije po površini. Kako bi se olakšao proces sjetve, ovo fino sjeme može se pomiješati s pijeskom prije distribucije. Nema potrebe za prekrivanjem sjemena dodatnim supstratom; može biti dovoljno lagano posipanje supstrata. Tehnika sjetve je slična onoj koja se koristi za bosiljak, budući da sjemenke petunije pokazuju slično ponašanje kao i sjemenke bosiljka. Nakon sjetve važno je sjeme poprskati vodom i prekriti posudu prozirnom folijom.

To će spriječiti prebrzo isušivanje površinskog sloja i time pospješiti uspješno klijanje i nicanje mladih biljaka. Za optimalne rezultate posudu postavite na prozorsku dasku kako biste osigurali odgovarajuću izloženost svjetlu i toplini, po mogućnosti odaberite prozore koji se nalaze na južnoj strani. Idealna temperatura i za klijanje i za nicanje je 25°C; obratno, temperature koje padnu ispod 20°C mogu ugroziti uspjeh ovih procesa. Ako se ne mogu postići optimalni uvjeti temperature i osvjetljenja, prikladna alternativa je postavljanje posude s posijanim sjemenkama ispod stolne lampe.

Ispitajte stanje usjeva i olakšajte prozračivanje uklanjanjem folije ako je supstrat previše vlažan. U idealnim okolnostima, mlade biljke će niknuti unutar tjedan dana, a tada temperaturu treba spustiti na 20°C. Preporučljivo je zalijevati pomoću posude. Mlade biljke pokazuju visoku osjetljivost ne samo na nedostatak vode, već i na njenu preobilje. Stoga je najučinkovitija metoda zalijevanja zalijevanje preko posude, dopuštajući supstratu da upije potrebnu količinu vode. Postupni rani rast mladih biljaka može se pripisati uspostavljanju njihovih korijenskih sustava.

Ako je sjeme pregusto posijano, višak biljaka poželjno je ukloniti pincetom. U prenapučenoj sadnji, biljke imaju tendenciju brzog izduživanja, što često dovodi do toga da poleže i potom propadne. Kada mlade biljke proizvedu dva prava lista, treba ih presaditi u pojedinačne posude. Ovaj proces slijedi tradicionalnu metodu koja se koristi za presađivanje mlade paprike ili rajčice. Ako primijetite izduživanje biljaka, preporučljivo je sniziti temperaturu na 15°C uz redovitu njegu, uključujući dosljedno zalijevanje i prihranjivanje mladih biljaka.

Da bi se postigla dobro oblikovana, grmolika biljka, bitno ju je podrezati iznad petog pravog lista. Ovo će pospješiti grananje i razvoj novih grančica, što će rezultirati biljkom koja podsjeća na cvjetni grm. Prilikom odabira biljaka za kupnju, preporučljivo je kloniti se izduženih, vitkih i nježnih sorti. Umjesto toga, odlučite se za niže, robusnije biljke s lišćem tamnije boje.

Preporučujemo