Kako starimo naše tijelo doživljava razne promjene i potrebno je da im se prilagodimo. To se posebno odnosi na očuvanje našeg zdravlja na koje veliki uticaj ima način naše prehrane.
Održavanje zdravog srca ključno je zbog njegove vitalne uloge u našem tijelu. Nažalost, vjerojatnost razvoja bolesti srca raste s godinama. Nacionalni institut za starenje izvješćuje da su osobe u dobi od 65 godina i starije izložene većem riziku od problema povezanih sa srcem, poput moždanog i srčanog udara. Večernji.hr donosi pregled elemenata koji pridonose pogoršanju zdravlja srca kako starimo, iako izgledi nisu baš pozitivni.
Dr. Bernardo Acevedo-Mendez iz sveučilišnih bolnica North Shore i Long napominje da proces starenja dovodi do otvrdnjavanja arterija, nakupljanja plaka na stijenkama arterija i promjena u srčanom mišiću. Ovi čimbenici zajedno imaju veliki utjecaj na pojavu kardiovaskularnih bolesti. Tijekom života, naše tijelo i način života prolaze kroz brojne promjene.
Prema dr. Lauri Verde, istaknutoj stručnjakinji za kardiovaskularne bolesti u Conviva Care Centru, starenje dovodi do razvoja inzulinske rezistencije, povećavajući rizik od dijabetesa. Štoviše, mnoge starije osobe susreću se sa smanjenom aerobnom kondicijom, koja je često posljedica bolova u zglobovima i ograničenja uzrokovanih artritisom. Iako čimbenici kao što su godina rođenja i okolišne okolnosti nisu pod vašom kontrolom, zdravstveni stručnjaci se široko slažu da postoje radnje koje možete poduzeti kako biste poboljšali svoje kardiovaskularno zdravlje i produžili životni vijek.
Ako želite poboljšati svoje zdravlje, liječnici savjetuju da se klonite štetnih navika koje mogu ugroziti vaše srce. Za osobe u dobi od 60 i više godina važno je dati prioritet zdravlju srca. Za postizanje ovog cilja ključno je dati prednost hrani zdravoj za srce. Iako nije potrebno potpuno izbaciti neke namirnice, zdravstveni stručnjaci savjetuju njihov unos svesti na minimum. Dr. Acevedo-Mendez naglašava nužnost ograničavanja konzumacije natrija kako bi se izbjeglo pretjerano uživanje, dok kardiolog dr. Nadim Gelo ukazuje da je umjerena konzumacija visoko prerađene hrane ključna za održavanje zdrave prehrane.
- Kako je primijetila Acevedo-Mendez, konzumacija prerađene hrane koja je bogata natrijem ili dodavanje soli jelima može dovesti do hipertenzije, glavnog čimbenika rizika za srčane bolesti. Ovo stanje šteti krvnim žilama i povećava radno opterećenje srca. Studija provedena 2023. godine u kojoj je sudjelovalo više od 200 osoba prosječne dobi od 61 godine otkrila je da pridržavanje dijete s niskim udjelom natrija, osobito smanjenjem soli, može učinkovito smanjiti razinu krvnog tlaka, slično učinku standardnih lijekova za hipertenziju.
Nedavna istraživanja otkrila su zabrinjavajuća otkrića vezana uz konzumaciju visoko prerađene hrane. Studija provedena 2023. godine utvrdila je jasnu vezu između pretjeranog unosa ovih namirnica i povećanog rizika od srčanih problema. Dr. Acevedo-Mendez snažno preporučuje pojedincima da prihvate nutritivnu prehranu usredotočenu na cjelovitu, neprerađenu hranu. Da biste to postigli, bitno je usredotočiti se na određene namirnice.
Zaokružena prehrana trebala bi uključivati cjelovite žitarice, voće, povrće, mahunarke, orašaste plodove i ribu. Dr. Acevedo-Mendez predlaže zamjenu nezdravih tropskih ulja, poput palminog ili kokosovog ulja, zdravijim alternativama poput ulja kanole, maslinovog ulja i ulja avokada. Osim toga, važno je s vremenom postupno izbacivati određene navike kako biste poboljšali zdravlje srca. Medicinski stručnjaci istaknuli su važnost bavljenja tjelesnom aktivnošću zbog prevladavanja sjedilačkog načina života.
Dr. Verde tvrdi da pridržavanje dosljedne rutine vježbanja može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi, povećati HDL, poznat kao “dobar” kolesterol, i smanjiti krvni tlak. Uz fizičke prednosti, stalna tjelovježba igra ključnu ulogu u emocionalnom blagostanju i može pomoći u regulaciji hormona povezanih s anksioznošću, depresijom i naposljetku srčanim bolestima.
Dr. Gelo ističe nužnost prestanka pušenja za osobe koje puše, napominjući da se pušenjem značajno povećava vjerojatnost obolijevanja od srčanih bolesti, ali se taj rizik može smanjiti prestankom pušenja. Odabir preskakanja liječničkih pregleda može predstavljati značajne rizike jer simptomi bolesti srca nisu uvijek vidljivi. Davanjem prioriteta redovitim pregledima, pojedinci mogu usvojiti proaktivan pristup za otkrivanje i rješavanje potencijalnih zdravstvenih problema prije nego što eskaliraju u teža stanja.
Dr. Gel predlaže da bi pojedinci trebali usvojiti proaktivan pristup zakazivanjem pregleda kod svog liječnika umjesto čekanja simptoma koji bi mogli ukazivati na ozbiljniji zdravstveni problem. Dr. Acevedo-Mendez preporučuje konzultacije s liječnikom ako je primjetno smanjenje pokretljivosti ili povećanje umora tijekom svakodnevnih zadataka. Nadalje, važno je odmah potražiti liječničku pomoć ako naiđete na simptome kao što su otežano disanje, bol u prsima, oticanje nogu, nepravilan rad srca ili jak umor.