Danas vam donosimo jdnu ispovijest koja je privukla veliku pažnju na društenim mrežama i ispod nje su se samo nizali komentari. Mnogi su imali i svoju priču na sličnu temu da podijele sa drugima.

Tog dana pozlilo mi je na poslu za vrijeme vrućine. Nakon što mi je smjena završila, odveden sam na hitnu gdje su mi napravljene neke pretrage. Dok sam primao infuziju, bio je prisutan mladi liječnik koji je cijelo vrijeme vodio razgovor sa mnom. Poznavali smo se, ali dok smo razgovarali, nekako sam zalutao u dijalogu i sve je izgledalo isprepleteno.

  • Pitala me hoće li netko večeras doći u posjet i trebam li nešto, s obzirom na to da sam dobio upute da se držim podalje što je više moguće. Odgovorio sam negativno, no ona je bila nepokolebljiva u namjeri da me odveze kući nakon moje smjene i pazi na mene u danima koji su uslijedili. Bila je kod mene doma do oko 11 ili 12 sati; sada mi bježi točno vrijeme. Neki dan me je posjetila i pripremila obrok i mogu sa sigurnošću reći da je divna osoba.

Komunicirali smo porukama, pri čemu je spominjala da je prehlađena, pa sam otišao kod nje i donio sve što je tražila. Kad sam se nagnuo da je poljubim u obraz, ona me poljubila na drugom mjestu, i to je označilo početak naše veze – čudne, ali simpatične. Danas slavimo tri godine zajedno.

BONUS TEKST

Pčele imaju golemu važnost među bićima na Zemlji, ne samo zbog meda koji stvaraju, već i zbog svog ključnog doprinosa oprašivanju biljaka. Nepostojanje pčela spriječilo bi reprodukciju brojnog voća i povrća, što bi predstavljalo ozbiljan rizik za globalnu opskrbu hranom. Međutim, ono što je posebno intrigantno kod pčela jest organizacija njihove društvene strukture, koja zapanjujuće podsjeća na učinkovito funkcioniranje zamršenih urbanih sredina.

Kraljica služi kao vođa svake košnice, budući da je jedina plodna ženka odgovorna za polaganje jaja i održavanje populacije kolonije. Uz životni vijek od tri do pet godina, ona ima kapacitet proizvesti čak 2000 jaja dnevno. Iako ima istaknutu poziciju, kraljica ne nadzire izravno rad kolonije; nego su pčele radilice te koje obavljaju sve zadatke unutar košnice.

Sterilne ženke poznate kao mravi radnici obavljaju niz bitnih zadataka koji su ključni ne samo za opstanak kolonije, već i za njezinu ukupnu učinkovitost. Intrigantan aspekt je da pčele radilice ne dobivaju svoje zadatke nasumično; umjesto toga, njihove se uloge razvijaju s godinama. U početku, mlade pčele čiste ćelije košnice, zatim napreduju do hranjenja ličinki, proizvodnje voska i održavanja košnice, dok starije pčele izlaze van kako bi skupile nektar i pelud.

Ovo napredovanje omogućuje svakoj pčeli da doživi različite faze u svom životu, pridonoseći zajednici na različite načine. Intrigantan aspekt ponašanja pčela je njihov način komunikacije. Nakon što otkrije obilan izvor hrane, pčela se vraća u košnicu i sudjeluje u jedinstvenom “plesu” poznatom kao drift dance. Ovaj ples omogućuje kolegama pčelama da utvrde točnu lokaciju izvora nektara u odnosu na košnicu i sunce. Pokreti pčela, uključujući kutove pod kojima se okreću i žestinu njihovog plesa, daju točne koordinate gdje se hrana može pronaći.

Štoviše, pčele pokazuju izuzetnu odanost svojim košnicama. Kada se suoče s prijetnjama, pčele radilice sigurno će dati svoje živote za obranu kolonije, čak i ako to rezultira njihovom vlastitom smrću od uboda. Zbog svoje zamršene društvene strukture, snažne radne etike i učinkovite komunikacijske sposobnosti, pčele se smatraju simbolima marljivosti i organiziranosti. Ova intrigantna bića nastavljaju nas zadivljivati, a njihove pomno strukturirane zajednice ključne su za njihov i naš opstanak.

Preporučujemo