Danas je sve veći broj pojedinaca svjestan da na naše zdravlje veliki uticaj ima i hrana koju konzumiramo i ljudi počinju da mijenjaju svoje jelovnike ai i druge životne navike kako bi živjeli što duže.

Poznati liječnik i kirurg Michael DeBakey preminuo je samo dva mjeseca prije 100. rođendana. Značajno je da je svoju zadnju kiruršku operaciju izveo u dobi od 90 godina i nastavio je s pacijentima do svoje 97. godine. Koji su elementi igrali ulogu u sposobnosti Michaela DeBakeyja da očuva svoje zdravlje i poveća svoju aktivnu dugovječnost? Primjenjujem sve potrebne mjere opreza kako bih zajamčio da moje srce radi maksimalno učinkovito.

  • Tijekom svog profesionalnog puta Michael DeBakey izveo je kirurške intervencije na otprilike šezdeset tisuća osoba, među kojima su bili i mnogi istaknuti svjetski lideri. Osim svoje kirurške vještine, DeBakey se istaknuo kao inovator, dizajnirajući uređaje uključujući komponente umjetnog srca i srčane pumpe, dok je također formulirao tehnike i postupke koji su igrali značajnu ulogu u očuvanju života diljem svijeta. Priznao je da je, iako suvremeni liječnici imaju znatnu stručnost, produljenje života moguće kroz posvećenost zdravom načinu života.

DeBakey je zagovarao hodanje kao najučinkovitiju metodu za poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja i poticanje aktivne dugovječnosti. Kako bi se u potpunosti shvatile prednosti ove aktivnosti, predložio je da pojedinci hodaju najmanje 30 minuta svaki dan, integrirajući spore i brze korake u svoj režim. Michael DeBakey pridržavao se stroge dnevne rutine. Svaki dan ustajao je u četiri sata ujutro. Tijekom jutarnjih sati liječnik se uključio u kratki režim vježbanja koji se sastojao od zgibova, čučnjeva i sklekova, izvodeći najmanje 15 ponavljanja za svaku vježbu.

Sat vremena nakon buđenja, izašao je iz svog stana i nastavio na svoje radno mjesto. Po završetku ove šetnje liječnik je počeo pripremati doručak. Iako se DeBakey nije pridržavao određenog režima prehrane, izbacio je dvije namirnice iz svojih obroka: maslac i masno meso. Što se tiče individualnih kulinarskih ukusa Michaela DeBakeyja, on je za doručak obično preferirao svježi sir ili kašu od cjelovitih žitarica uz crni čaj. Za ručak je liječnik obično jeo juhu od graha ili pečenu ribu, nadopunjenu sirovim povrćem. Također je podijelio svoju večeru u dva dijela, pojeo je polovicu navečer, a ostatak spremio za doručak sljedeće jutro. Nakon doručka, Michael DeBakey posvetio je otprilike jedan sat proučavanju znanstvene literature.

Do 6:50 liječnik je već bio smješten za operacijski stol. Glavni antagonist srca. Michael DeBakey naglasio je da glavni protivnik srca nije kolesterol, već stres, koji zahtijeva odgovarajuće upravljanje. Bitno je razumno ublažavanje stresa. Brojni pojedinci okreću se alkoholnim pićima, često zanemarujući činjenicu da, osobito u prevelikim količinama, mogu uvelike povećati vjerojatnost srčanog udara. Michael DeBakey ističe kako je važno priznati postojanje različitih alternativnih pristupa za oslobađanje od stresa, uključujući posjećivanje kazališnih predstava, istraživanje prirode ili kupanje u rijekama.

Liječnik je priznao da često doživljava stres u svom osobnom životu. Kako bi ublažio tu napetost, okreće se komedijama, jer vjeruje da je smijeh najmoćniji lijek protiv stresa. Michael DeBakey upozorio je na opasnosti dosade i samozadovoljstva. Michael DeBakey doživio je nevjerojatnu dugovječnost, održavajući aktivan način života do svoje 97. godine. Tijekom tog razdoblja, liječnik je promatrao pojavu zdravstvenih problema u njegovom tijelu zbog kojih je liječenje bilo neučinkovito u tako poodmakloj životnoj dobi. Tvrdio je da starost predstavlja bolest, tvrdeći da pojedinac ostaje mlad sve dok je dobrog zdravlja, bez obzira na svoju kronološku dob.

Liječnik je u 98. godini života sastavio oporuku u očekivanju svršetka života. No nakon gubitka svijesti obitelj je odlučila prebaciti ga na operacijski stol. Zamislite ovu situaciju: nakon buđenja, bio sam uvjeren da sam preminuo i ušao u alternativno carstvo. Dok sam promatrao svoje okruženje, obuzeo me osjećaj strahopoštovanja; doista, u ovom drugačijem svijetu postoje izvanredne bolnice – ovako je Michael DeBakey ispričao svoja početna sjećanja nakon zahvata. Nakon toga je uslijedilo produženo razdoblje oporavka.

Liječnik je shvatio da ne može hodati i, vrlo svjestan svoje patnje, shvatio je da mu je vrijeme ograničeno. Michael DeBakey je rekao da ne gaji nikakav strah u pogledu svog odlaska s ovog svijeta. Bio je uvjeren u stvarnost duše i pojam zagrobnog života, uvjerenje potkrijepljeno mnogim izvještajima pacijenata koje je uspješno oživio.

Preporučujemo