Svake godine u zadnjoj nedelji marta i oktobra mjeseca dolazi do pomjeranja sata što kod dosta ljudi izazove i probleme jer poremeti dnevnu rutinu kao i spavanje. U nastavku pročitajte kada će ove godine doći do pomjeranja sata.
2025. godina uvodi novo podešavanje postavki sata, što zahtijeva ponovno pomicanje kazaljki na satu u skladu s utvrđenim propisima. Ova dvogodišnja prilagodba, koja se događa svakog proljeća i jeseni, izazvala je značajne diskurse u vezi s njezinom nužnošću, namjerom, pa čak i potencijalom za njezino ukidanje. Unatoč tekućim raspravama o ukidanju ove prakse prethodnih godina, 2025. ponovno ćemo svjedočiti poznatoj rutini dva puta prilagođavanja satova – jednom u proljeće, a zatim u jesen.
- Godine 2025. ljetno računanje vremena počet će 30. ožujka, kada će se kazaljke na satu pomaknuti za jedan sat unaprijed u 2:00 ujutro, što će rezultirati trenutnim prelaskom na 3:00 ujutro. Ova će promjena utjecati na naše dnevne rasporede, jer ćemo izgubiti jedan sat sna; međutim, osigurat će nam produžene večeri i povećanu dnevnu svjetlost. U nedjelju, 26. listopada 2025., u 3:00 sata, kazaljke na satu pomiču se za jedan sat unatrag, čime se osigurava dodatni sat sna; međutim, to će rezultirati kraćim danima.
Takve prilagodbe i dalje predstavljaju izazov za brojne pojedince jer utječu na naše rutine, tjelesno blagostanje i svakodnevne aktivnosti. Podešavanje sata je uspostavljeno kako bi se optimiziralo korištenje dnevnog svjetla, posebno tijekom ljetnih mjeseci, dok je također cilj smanjiti potrošnju energije. Dok su ranije studije sugerirale da ova praksa dovodi do značajnog smanjenja troškova energije, novija istraživanja pokazuju da su stvarne uštede zanemarive.
Unatoč tome, brojne zemlje, uključujući i one unutar Europske unije, ustraju u provođenju ove promjene vremena, jer je to postala standardna praksa. Europska unija je 2018. godine iznijela prijedlog za ukidanje sezonskog pomicanja sata; međutim, konsenzus o standardiziranom vremenu nije postignut zbog neslaganja među državama članicama. Shodno tome, praksa prilagodbe vremena ostat će na snazi barem do 2026. godine. Ne bavi se svaka nacija mijenjanjem vremena.
Rusija, Turska i Bjelorusija odlučile su usvojiti ljetno računanje vremena na trajnoj osnovi, dok geografski položaj Islanda prilagođavanje sata čini nepotrebnim. Unutar Europske unije, većina država članica nastavlja s poštivanjem tradicije pomicanja sata svake dvije godine, što je praksa koja uključuje i Bosnu i Hercegovinu. Podešavanje sata utječe ne samo na naše dnevne rutine, već i na naše fiziološko zdravlje. Vlasti upozoravaju da varijacije vremena mogu poremetiti biološke ritmove, rezultirajući problemima kao što su umor, smanjena koncentracija i nesanica.
Kako bi se olakšala prilagodba, stručnjaci preporučuju nekoliko mjera: Kako biste se adekvatno pripremili nekoliko dana prije, preporučljivo je postupno mijenjati raspored spavanja kako biste se prilagodili novom vremenu. Dodatno, preporučuje se suzdržati se od konzumacije kofeina i teških obroka nekoliko sati prije spavanja. Iskoristite prirodno dnevno svjetlo kako biste pomogli svom tijelu da se lakše prilagodi promjenama. Hoće li se praksa podešavanja sata zadržati i u budućnosti?
Unatoč želji mnogih da se ta praksa ukine, čini se da će se promjena vremena zadržati unutar Europske unije u dogledno vrijeme. U nedostatku kolektivne odluke među državama članicama, ova će se praksa nastaviti najmanje do 2026. ili dok se ne postigne konsenzus u vezi s zadržavanjem ljetnog računanja vremena ili povratkom na standardno vrijeme.
Iako se podešavanje sata može činiti manjim zadatkom, ono nosi znatne implikacije na naše zdravlje, ponašanje i svakodnevne rutine. Godina 2025. donosi promjene koje moramo prihvatiti. Unatoč raznim kritikama, satovi će se nastaviti pomicati dva puta godišnje. Bitno je zabilježiti datume 30. ožujka i 26. listopada u svom kalendaru i pripremiti se za nadolazeće promjene.