Svi koji imaju svoju baštu ili vrt ili uzgajaju cvijeće na balkonu u ljetnim mjescima dobro znaju koliki problem mogu izazvati lisne uši koje dovode do sušenja stabljike povrća ili cvijeća-
Lisne uši predstavljaju značajnu prijetnju zdravlju i vitalnosti svakog vrta. Prehranjuju se jedući nježne, mladenačke dijelove vegetacije. U konačnici, oni imaju potencijal potpuno uništiti biljku, što dovodi do njenog isušivanja i rezultira gubitkom prekrasnih cvjetova i bilo kakvih izgleda za žetvu. Lisne uši obično se upuštaju u simbiotski odnos s mravima; stoga će prisutnost mrava u vašem vrtu vjerojatno biti praćena pojavom lisnih uši ubrzo nakon toga. Preporučljivo je redovito pregledavati svoje biljke, obraćajući posebnu pozornost na pupoljke i donje strane lišća, kako biste u ranoj fazi identificirali bilo kakve napade lisnih ušiju.
- S obzirom na brzu stopu razmnožavanja lisnih ušiju, neophodno je što prije poduzeti mjere. Razmislite o kušanju ove mješavine češnjaka i ljute papričice. Zažalit ćete što o tome niste ranije bili obaviješteni. Trebamo 200 grama češnjaka. Jedna žlica mljevene čili papričice. Jedna litra zagrijane vode. Ljutu papriku prebacite u odgovarajuću posudu i ubacite protisnuti ili sitno nasjeckani češnjak. Pažljivo preliti litrom vode i ostaviti da odstoji 5 do 6 sati. Nakon toga, pritisnite i premjestite smjesu u bočicu s raspršivačem. Koncentriranu otopinu razrijedite u 10 litara vode i dajte biljkama svaka 3 do 4 dana.
Drveni pepeo služi kao učinkovita metoda za povećanje plodnosti tla, a istovremeno pruža zaštitu biljkama. Pogodan je u borbi protiv puževa, muha i lisnih uši, a služi i kao odličan dodatak kompostu. Potreban nam je jedan dio sušenog duhana. Jedan dio prosijanog drvenog pepela. Prebacite osušeni duhan u odgovarajuću posudu. Pomiješajte ga s prosijanim drvenim pepelom u jednakom omjeru jedan prema jednom dijelu. Raspršite približno 30 do 50 grama ove mješavine oko baze svake biljke i zatim nastavite s vodom. Prskanje se može ponoviti do deset puta dnevno.
Osim toga, možete formulirati rješenje koje ćete dobiti sljedećom metodom. Potrebno je nabaviti jednu šalicu prosijanog drvenog pepela. Jedna šalica osušenog duhana. Jedna litra vode Po želji: 30 grama zelenog sapuna. Stavite drveni pepeo i duhan u lonac, a zatim prelijte smjesu jednom litrom vode. Stavite na štednjak i poklopljeno kuhajte oko 30 minuta. Nakon toga skinite sa štednjaka, ostavite da se ohladi i ostavite da odstoji nekoliko sati. Na kraju, filtrirajte otopinu i zatim je razrijedite u pet litara vode. Koristimo ga na biljkama koje su pretrpjele napade lisnih ušiju.
Da biste postigli još povoljnije rezultate, možete dodati naribani zeleni sapun, pazeći da bude otopljen u skromnoj količini vruće vode. Umiješajte ga u pripremljenu smjesu, imajući na umu da su lisne uši pretežno smještene na donjoj strani lista. Aromatična ulja od velikog značaja. Prirodni pesticidi koji su učinkoviti također obuhvaćaju različita eterična ulja, uključujući neem, eukaliptus, mentol i ulje čajevca. Za rješavanje problema s lisnim ušima, pomiješajte 2 žlice bilo kojeg od gore navedenih ulja s 1 litrom vode, pažljivo promiješajte, a zatim nanesite otopinu na zahvaćene biljke pomoću boce s raspršivačem.
Ocat služi kao bitan resurs u borbi protiv lisnih uši. Pomiješajte ga s vodom u jednakom omjeru 1:1 i osigurajte temeljito miješanje snažnim mućkanjem. Unatoč tome, preporučljivo je prvo nanijeti otopinu na jedan dio biljke kako bi se osiguralo da ovaj tretman ne uzrokuje nikakvu štetu. Nakon nanošenja, ostavite tvar da djeluje 2 do 3 sata, a zatim isperite čistom vodom.
Luk i češnjak Ova dva usjeva posjeduju inherentna insekticidna svojstva, što ih čini vrlo učinkovitima za prskanje protiv lisnih uši. Ulijte jednu litru vode u lonac, dodajte nekoliko nasjeckanih komadića luka i češnjaka i ostavite smjesu da stoji preko noći. Sljedećeg dana procijedite smjesu, prebacite je u bocu s raspršivačem i nastavite s nanošenjem na biljke. Infuzija koprive U veću posudu stavite 1 kilogram svježe koprive ili 100 grama suhe koprive, a zatim dodajte 10 litara vode. Zakuhajte i ostavite da odstoji preko noći. Primijenite pritisak i raspršite vegetaciju.
Nastavite s režimom prskanja svakodnevno dok se lisne uši potpuno ne iskorijene. Za pripremu nam je potrebna jedna litra vode i soda bikarbona. Jedna žličica natrijevog bikarbonata. Spremnik opremljen mlaznicom za raspršivanje tekućine u finoj maglici. U odgovarajuću posudu stavite vodu i miješajući dodajte sodu bikarbonu. Prebacite smjesu u bočicu s raspršivačem i dobro protresite prije nanošenja. Pobrinite se da su zaražene biljke temeljito poprskane, pazeći da otopinu nanesete i na donje strane lišća.
Ovaj pristup je i najjednostavniji i najbrži. Ipak, dostupna je alternativna metoda za pripremu otopine. U kantu vode umiješajte 100 mililitara tekućeg sapuna i 150 grama sode bikarbone. Soda bikarbona služi kao iritant lisnim ušima i nanosi štetu njihovom tijelu, što dovodi do njihove brze smrti. Uključivanje sapuna poboljšat će prianjanje otopine na biljke. Primarna prednost ovog pristupa je da ostaje primjenjiv tijekom cijele faze sazrijevanja ploda i da je potpuno siguran.