Bavljenje poljoprivredom je jako težak i zahtijevan posao ali s druge strane svako onaj ko ima svoju baštu i ko uzgaja i životinje ne mora da se plaši gladi za razliku od onih koji žive u velikim gradovima u skučenim stanovima i koji moraju da kupe svaku namirnicu.

S dolaskom proljeća u vrtu i okućnici čeka vas mnoštvo poslova, ali i obilje štetnika koji mogu omesti napredak. Kako bismo vam pomogli u rješavanju jednog takvog problema, sastavili smo niz korisnih prijedloga za učinkovito uklanjanje krumpirove plamenjače. Kako proljeće stiže, naši vrtovi postaju osjetljivi na najezdu različitih štetnika. Među tim štetnicima kao posebno opasna opasnost ističe se krumpirova plamenjača.

Od iznimne je važnosti odmah se pozabaviti ovim problemom, jer štetočina može brzo izmaknuti kontroli ako se s njom ne upravlja pravilno. Svake godine pojavi se strašan protivnik u obliku krumpirove zlatice koja predstavlja veliku opasnost za biljni svijet desetkujući cijele žetve.

U svojoj neumoljivoj potrazi za ranjivim biljkama, ovo izvanredno stvorenje može prijeći udaljenosti i do 40 km. Krumpirova kljunarica, član obitelji Solanaceae, predstavlja još jednu značajnu prijetnju zdravlju krumpira, patlidžana i rajčice. I odrasli kukci i njihove ličinke nanose štetu lišću krumpira, ugrožavajući opstanak cijele biljke.

Za povećanje otpornosti na napade preporučljivo je u uzgoju krumpira odlučiti se za stajski gnoj i kompost nego za mineralna gnojiva. Najučinkovitiji korak predostrožnosti uključuje provođenje periodičnih pregleda lišća. Od ključne je važnosti pažljivo okretati listove, jer se jaja obično odlažu na donjoj strani.

Uz uklanjanje jaja, ručno uklonite ličinke i odrasle kornjaše. Potato Goldie se susreće s nizom protivnika, kao što su ježevi, krtice, fazani i grabežljivi kukci koji gaje naklonost prema njezinim jajima. Borba protiv ovih dosadnih štetočina može se voditi moćnim oružjem – gljivicom Bauveria bassiana, koja je pokazala izuzetnu učinkovitost.

Kako bi se održala vitalnost tla i smanjila vjerojatnost bolesti, preporuča se ograničiti uzastopni uzgoj krumpira na najviše 4-5 godina. Ako tražite učinkovit i ekološki prihvatljiv pristup kontroli štetočina u usjevu krumpira, razmislite o primjeni ove inventivne metode: skupite nedavno oguljene kore nakon sadnje krumpira i pohranite ih u staklenke od jogurta.

Tijekom procesa sadnje krumpira, strateški zakopajte tegle u zemlju između redova. Nakon što staklenke ostavite da ne smetaju otprilike 3-4 dana, uklonite sve insekte koje je namamila ljuska krumpira. Crveni luk ima odbojan miris koji ga čini učinkovitim sredstvom u borbi protiv insekata.

  • Jednostavno zakopajte ove ljute lukovice u tlo dok sadite. Nadalje, postoje razne vrste biljaka, poput hrena, kamilice i graha, koje pokazuju izvanredne sposobnosti u zaštiti od krumpirove plamenjače. Kako biste osigurali dobrobit vašeg vrta s krumpirom, preporučljivo je koristiti usitnjenu borovu koru ili pripravak dobiven od borovih iglica.

Alternativno, korištenje koprive kao malča za krumpir može se pokazati vrlo učinkovitim, budući da fine dlake na njezinom lišću služe kao sredstvo odvraćanja od štetnika koji tuneliraju ispod zemlje. Kako bi se biljke učinkovito hranile, pomoću drvenog pepela može se napraviti snažna otopina za hranjenje biljaka. Koncentrirana smjesa nastaje spajanjem 2 kg pepela s 10 litara vode.

Za primjenu ove otopine razrijedite 1 litru mješavine pepela i vode s 10 litara vode i ravnomjerno poprskajte biljke. Za optimalne rezultate preporučljivo je biljke pepelom od breze nanositi ujutro, kada je lišće vlažno od rose. Za optimalno tretiranje biljaka preporuča se koristiti otopinu dobivenu od duhana i prskati je u redovitim razmacima od 5-10 dana. Da bi se uklonile ličinke, biljke treba dosljedno nanositi pripravkom od korijena biljke tijekom cijele sezone, najbolje navečer.

Primarna briga leži u ličinkama, jer one imaju tendenciju jesti lišće. Otprilike dva tjedna nakon odlaganja jaja zrele krumpirove zlatice, pojavljuju se ličinke. Kako bi se smanjio rizik od opsežne zaraze, preporučljivo je prakticirati plodored. Za manja područja, ručno uklanjanje armadila može biti održivo i učinkovito rješenje. Insekticidi daju najbolje rezultate kada su posebno dizajnirani da ciljaju fazu ličinki.

Dodatna učinkovita metoda uključuje primjenu borove piljevine – posipanjem po biljkama možete odvratiti armadilose. Čitatelj nam je dao dragocjene smjernice o borbi protiv armadila, posebno koristeći izvanredna svojstva rajčice. Da biste napravili moćnu otopinu, sakupite zelene dijelove rajčice i stavite ih u posudu, a zatim nastavite s jednostavnom tehnikom prskanja.

Za pripremu ove otopine pomiješajte 1 kg lišća komorača i rajčice, 2,5 l hladne vode i 10 g sapuna. Ostavite sastojke da se namaču jedan sat, a zatim lagano kuhajte 30 minuta. Nakon što se ohladi, procijedite otopinu. Za najbolje rezultate, otopinu razrijedite s jednakom količinom vode, dodajte 10 g sapuna i prskajte biljke.

Za suzbijanje prisutnosti odraslih armadilosa koristi se tehnika preventivnog prskanja. Ovaj sveobuhvatni vodič nudi niz strategija za rješavanje problema krumpirovih crva, s naglaskom na primjeni prirodnih metoda koje su se pokazale uspješnima u poboljšanju dobrobiti biljaka i optimizaciji produktivnosti.

Preporučujemo