Demencija je teška bolest koja uglavnom pogađa pripadnike starijih generacija i za nju lijek ne postoji. Smatra se da postoje neki rani znakovi koji ukazuju na ovu bolest a jedan od njih možete primjetiti kada šetate.

Pojedini simptomi demencije mogu poslužiti kao pokazatelji bolesti, stoga je potrebno obratiti pozornost na njihovu manifestaciju. Problemi s pamćenjem često se javljaju s poznatim simptomima; no postoje manje poznati pokazatelji koji mogu signalizirati bolest u ranim stadijima, koji često prolaze nezapaženo. Demencija podrazumijeva pogoršanje sposobnosti pamćenja, mišljenja ili donošenja odluka, što značajno utječe na svakodnevno funkcioniranje pojedinca.

  • Prema medicinskim stručnjacima, odgođena dijagnoza demencije rezultira manje vremena za pogođenu osobu da istraži moguće mogućnosti liječenja i donese kritične odluke o svojoj budućnosti. Opće je poznato da su gubitak pamćenja i zaboravljivost među početnim simptomima demencije; međutim, postoje dodatni, manje poznati simptomi koji se često zanemaruju, prenosi The Sun. Prema medicinskim stručnjacima s kojima je razgovarala ova publikacija, tijekom kretanja mogu se pojaviti određeni simptomi.

To uključuje smanjen osjećaj za smjer, smanjen tempo hodanja, kraće korake i pojačano njihanje rukama tijekom hodanja. Iako prisutnost ovih simptoma ne znači nužno da osoba ima demenciju, studija je otkrila da takve promjene mogu signalizirati početak stanja. Prema znanstvenicima, ove promjene uglavnom su posljedica poteškoća koje osobe s demencijom imaju u održavanju ravnoteže tijekom kretanja, posebice hodanja. Ako primijetite ove simptome, savjetuje se konzultirati svog liječnika.

Bonus tekst:

Kupus, povrće koje je od davnina uključeno u ljudsku prehranu, nije poznato samo po svom prekrasnom okusu, već i po svojim bezbrojnim blagotvornim svojstvima. Ispod su neke fascinantne činjenice o kupusu: on je bogat vitaminima, posebno vitaminom C, koji igra ključnu ulogu u podržavanju imunološke funkcije. Nadalje, kupus je izvor vlakana koja pomažu probavi i njeguju zdravu crijevnu floru. Postoje brojne sorte kupusa, poput bijelog, crvenog i kineskog kupusa, od kojih svaka ima različite nutritivne profile i dobrobiti.

Povijesno gledano, kupus se koristio u tradicionalnoj medicini zbog svojih terapeutskih svojstava, koja uključuju ublažavanje nelagode u zglobovima, poboljšanje probavnog zdravlja i potporu detoksikaciji. Osim toga, oblozi od listova kupusa koriste se za smanjenje otoka i ublažavanje bolova. I Grci i Rimljani uključili su kupus u svoje prehrambene navike i medicinsku praksu. Ovo povrće izvrsna je opcija za zdravo osviještene obroke zbog iznimno niskog udjela kalorija, što ga čini idealnim izborom namirnica.

Unatoč niskoj kalorijskoj vrijednosti, kupus je bogat vitalnim nutrijentima. Nadalje, valja istaknuti njegovu izvanrednu svestranost u kuhanju; može se uživati ​​sirovo u salatama ili pripremljeno različitim tehnikama, uključujući kuhanje, pečenje ili fermentaciju, kao što je kiseli kupus. Kupus je jedno od najčešće uzgajanih povrća na svijetu, ima istaknuto mjesto u raznim kulturnim kuhinjama diljem svijeta. Jedan od najpoznatijih načina pripreme kupusa je kiseli kupus, koji je prepoznat kao vitalan izvor probiotika koji mogu poboljšati zdravlje crijevnog mikrobioma.

Osim toga, kupus ima simboličku važnost u mnogim kulturama, često predstavljajući plodnost i obilje. U srednjem vijeku ovo je povrće imalo presudnu ulogu u prehrambenim navikama nižih socioekonomskih slojeva, au nekim zapadnim zemljama smatralo se i simbolom veselja. S nutricionističke perspektive, kupus je poznat po svojim značajnim razinama vitamina K, koji je neophodan za održavanje zdravlja kostiju i može pomoći u prevenciji osteoporoze.

Preporučujemo