Povišena razina šečćera u krvi može postati hronična i to se naziva dijabetes što nije nimalo jednostavno oboljenje. Jako je važno na vrijeme se obratiti doktoru i osluškivati signale koje nam tijelo šalje.

Dijabetes se klasificira u tri osnovne kategorije: tip 1, tip 2 i gestacijski dijabetes. U ovom ćemo članku razraditi različite simptome povezane s dijabetesom, kao i pružiti daljnje uvide u tu temu kroz ostatak teksta. Dijabetes je suptilna, ali dugotrajna bolest koja svakodnevno mijenja funkcioniranje tijela. Suprotno uobičajenom mišljenju da samo predstavlja “visoki šećer u krvi”, to je kronično stanje koje utječe na gotovo svaki organ, tkivo i stanicu u tijelu.

  • Posljedice se osjećaju u cijelom sustavu – od očiju do bubrega i od srca do kože. Međutim, početni se pokazatelji često manifestiraju na najneočekivanijem mjestu: stopalima. Dijabetes se manifestira kada gušterača, organ zadužen za proizvodnju inzulina – hormona koji regulira šećer u krvi – ne radi učinkovito. Kod nekih osoba, poput onih s dijabetesom tipa 1, gušterača prestaje proizvoditi dovoljno inzulina, dok kod drugih, osobito onih s dijabetesom tipa 2, tijelo neadekvatno koristi inzulin koji proizvodi.

Ishod ostaje dosljedan: višak glukoze ostaje u krvotoku, što dovodi do potencijalno ozbiljnih oštećenja tijekom vremena. Bez obzira na tip – bio to tip 1, tip 2, predijabetes ili gestacijski dijabetes – svaku varijantu ovog stanja karakterizira zajednički element: stalno visoka razina šećera u krvi. Ako se ne kontroliraju, ove povišene razine glukoze mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posljedica. Jedna takva posljedica je dijabetička neuropatija, oblik oštećenja živaca koji se često javlja bez vidljivih simptoma.

Dijabetička neuropatija jedna je od najopasnijih i često zanemarenih komplikacija povezanih s dijabetesom, koju karakterizira oštećenje živaca kao posljedica dugotrajne visoke razine šećera u krvi. Dok se precizni mehanizmi i dalje istražuju, stručnjaci sugeriraju da trajno povišena glukoza ometa pravilno funkcioniranje živaca, smanjuje njihovu sposobnost prijenosa i primanja signala i često oštećuje sitne krvne žile odgovorne za isporuku kisika i hranjivih tvari tim živcima.

Elementi koji povećavaju vjerojatnost pojave ove komplikacije uključuju: Na neadekvatnu regulaciju razine glukoze u krvi može utjecati nasljedna sklonost, osobito kod osoba s obiteljskom poviješću dijabetesa. Overweight Smoking Hipertenzija i povećane razine lipida u krvi obično su povezani s dijabetičkom neuropatijom, koja obično prvo utječe na živce u nogama i stopalima; na tim se područjima pojavljuju početni simptomi i takve znakove nikada ne treba zanemariti. Simptomi u stopalima koji zahtijevaju hitnu pozornost uključuju:

1) Bol, osjećaj pečenja, trnce i obamrlost. U početku se može primijetiti “trnci” u stopalima nakon duljeg razdoblja stajanja.Alternativno, može postojati osjećaj žarenja ili peckanja koji se javlja bez ikakvog očitog razloga. S vremenom se može manifestirati kronična bol, pri čemu neki pojedinci to iskustvo opisuju kao hodanje po krhotinama stakla ili kožu koja je neprestano izložena plamenu. U određenim slučajevima, umjesto boli, pojedinci mogu doživjeti potpuni gubitak osjeta. Odsutnost boli može rezultirati nemogućnošću otkrivanja rana, mjehura ili infekcija sve dok ne eskaliraju do ozbiljne razine. Ova karakteristika čini dijabetičku neuropatiju posebno opasnom.

Čirevi na stopalima Otprilike 15% osoba s dijagnosticiranim dijabetesom doživi razvoj čira na stopalima. To nisu samo površinske ogrebotine; nego predstavljaju značajne, otvorene rane koje je teško zacijeliti. Obično se takvi čirevi manifestiraju na tabanima, petama ili prstima. Ako se ne liječe, mogu dovesti do infekcija i, u najtežim slučajevima, mogu zahtijevati amputaciju. Stoga je od iznimne važnosti svakodnevno pregledavati stopala i konzultirati se s liječnikom ako se uoče promjene.

3) Atletsko stopalo – gljivična infekcija koja se javlja u prostoru između prstiju. Poremećena cirkulacija i oštećenje živaca čine osobe s dijabetesom osjetljivijima na gljivične infekcije, osobito u prostoru između nožnih prstiju. Atletsko stopalo uzrokuje simptome kao što su svrbež, crvenilo, ljuštenje i pucanje kože. Ako se ne liječi, infekcija ima potencijal proliferacije, pretvarajući zahvaćenu kožu u ulazna vrata za ozbiljnije bakterijske infekcije.

4) Gljivična infekcija nokta (onihomikoza) Osobe kojima je dijagnosticiran dijabetes često primjećuju da njihovi nokti na nogama pokazuju karakteristike kao što su zadebljanje, žućkasta ili smeđa diskoloracija, lomljivost i, u nekim slučajevima, odvajanje od nožnog prsta. Ova gljivična infekcija može se pokazati dugotrajnom i izazovnom za liječenje, osobito ako se identificira u kasnijoj fazi. Tipično, infekcija počinje nakon manje ozljede nokta, koja može biti posljedica udarca ili nepravilnog podrezivanja.

5) Gangrena – posljednje upozorenje Kada dijabetes značajno poremeti cirkulaciju i smanji opskrbu tkiva kisikom, može se razviti gangrena—stanje karakterizirano stvarnom smrću tkiva. Ova bolest može zahvatiti nožne prste, stopala, a povremeno se proširiti na cijeli ud. Gangrena predstavlja ozbiljnu prijetnju životu i često zahtijeva amputaciju. Takvo stanje služi kao konačan pokazatelj da je tijelo duže vrijeme podnosilo loše kontrolirani dijabetes.

Preporučujemo