Jutros je cijelu bivši Jugoslaviju obišla vijest o smrti Bore Đorđevića frontmena rok grupe Riblja čorba i ona je rastužila njegove fanove. Bora je nekoliko dana bio priključen na respirator ali na žalost nije mu bilo pomoći.

Bora Đorđević preminuo je nakon duge borbe s bolešću s kojom se borio godinama. Posljednje dane proveo je u bolnici u Ljubljani. Prije godinu dana, kada je otkazan koncert Bore Đorđevića zbog njegove bolesti, vladala je velika zabrinutost. Tijekom tog incidenta umjetnik je otkrio da se bori s upalom pluća i da se već neko vrijeme suočava s nekoliko zdravstvenih problema.

  • U jednoj od svojih najnovijih pjesama, rekao je: “Trpim višestruke bolesti. “Iskreno mi se ne sviđa stvarnost starenja; pretvaram se u letargičnog starca, koji samo postoji, a ne istinski živi, ​​i borim se s višestrukim bolestima… Na ovom mjestu osjećam da su svi autsajderi oko mene, dok svoje posljednje dane provodim radeći, držeći se podalje od svih i sve sam dosadniji. Simptomi Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) obično se razvija nakon godina izlaganja štetnim tvarima koje se nalaze u duhanskom dimu.

Ovo dugotrajno stanje pluća dovodi do ograničenog ili smanjenog protoka zraka u plućima, prvenstveno zbog oštećenja dišnih putova, osobito alveola. Ova bolest najčešće pogađa pušače oba spola starije od 40 godina koji puše desetljećima. Simptomi koji se najčešće opažaju uključuju: – poteškoće s disanjem – osjećaj nedostatka zraka ili nedostatka zraka pri bavljenju tjelesnim aktivnostima ili dizanju teških predmeta.

oporavak nakon prehlade traje dulje i zahtjevnije je – kašalj – iskašljavanje sluzi ili kontaminiranog sluzi – u uznapredovalim slučajevima bolest prati upalom pluća – kako se stanje pogoršava, ti simptomi postaju sve vidljiviji. Pojedinci koji puše ili su prestali pušiti, kao i oni koji žive u domovima s pećnim grijanjem ili zaposleni u okruženjima s puno prašine i dima, najčešće su oboljeli od KOPB-a.

U liječenju KOPB-a, lijekovi se koriste za ublažavanje simptoma širenjem dišnih prolaza, smanjenjem upale i infekcije, a kada je potrebno, dodatni lijekovi za jačanje snage srčanog mišića. Za rješavanje ovog stanja koriste se dozirani aerosoli, koji se obično nazivaju inhalatorima, za davanje lijeka putem inhalacije.

Tijekom kasnijih faza bolesti, kada su razine kisika u krvi znatno smanjene, pacijentima se preporučuje da se podvrgnu dugotrajnoj terapiji kisikom u njihovim domovima. To uključuje korištenje uređaja poznatog kao koncentrator kisika kod kuće. Kako stoji na stranicama Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Mitrovici, pacijenti moraju primati kontinuiranu terapiju kisikom minimalno 16 sati dnevno.

Od osnivanja 1978. godine, Đorđević je bio glavni vokal i tekstopisac rock grupe Riblja čorba. Prije toga bio je član glazbenih sastava Suncokret i Rani Mraz. Tijekom 1970-ih sudjelovao je u raznim pop i rock sastavima u Čačku i Beogradu, uključujući Zajedno, Suncokret i Rani mraz uz Đorđa Balaševića. U Beogradu je započeo svoj put u V beogradskoj gimnaziji da bi potom prešao na Pravni fakultet.

Nakon dvije godine zaključio je da mu taj put karijere nije prikladan, pa je pokušao upisati Fakultet dramskih umjetnosti u Beogradu. Iako nije primljen na studij glume, naknadno je upisao kazališnu organizaciju na FDU, gdje je diplomirao do danas. 15. kolovoza 1978. osnovao je sastav Riblja čorba, koji je u narednim mjesecima brzo stekao značajnu popularnost.

Taj uspon slave koincidirao je i s Borinom borbom s alkoholizmom, koja ga je, u kombinaciji s njegovim provokativnim pjesmama koje se bave društvenim temama, dovela do toga da postane jedan od najkontroverznijih glazbenika u Jugoslaviji. Nakon lansiranja albuma “Koza Nostra” 1990., suočio se s optužbama za “vrijeđanje radničke klase Jugoslavije”, iako su te optužbe na kraju odbačene.

Preporučujemo