Gljivice na noktima mogu biti uporan problem koji se prilično teško riješava. Gljivice vole vlažnu okolinu i zato se najčešće pojavljuju na nogama jer smo većinu dana u obući i stopala nam se znoje.

 

Ovaj dugotrajni problem obično uzrokuju gljivice koje rastu u vlažnim okruženjima kao što su bazeni, tuševi i svlačionice. Dodatno, problemu pridonosi nošenje tijesne obuće, jer spoj znoja i kontinuiranog trenja između noktiju i unutrašnjosti cipele stvara idealne uvjete za rast gljivica. Ako se suočavate s izazovnim problemom gljivica na noktima, moćan lijek je pronađen i lako je dostupan. Osnovni sastojci koji su potrebni uključuju vodu, jednu šalicu jabučnog octa za dubinsko čišćenje, otprilike 4-5 žlica sode bikarbone i nekoliko papirnatih ručnika.

  • Kako biste učinkovito riješili problem, pomiješajte vodu sa šalicom jabučnog octa u lavoru. Uronite stopala u ovu otopinu 15 minuta. Učinkovitost jabučnog octa u borbi protiv gljivičnih infekcija značajna je za liječenje gljivičnih infekcija. Kako biste spriječili daljnje širenje gljivica, važno je nakon namakanja stopala temeljito osušiti papirnatim ručnicima. Pravilno sušenje stopala vitalni je dio ovog procesa.

Sljedeći korak zahtijeva potpuno uranjanje pogođenog predmeta u otopinu sode bikarbone. Za pripremu ove otopine napunite odgovarajuću posudu vodom i potpuno otopite 4-5 žlica sode bikarbone. Potopite stopala u ovu otopinu još 15 minuta. Soda bikarbona će neutralizirati kiselost koja je ostala u octu, što pomaže u sprječavanju rasta gljivica. Nakon toga obrišite noge papirnatim ručnicima.

Ključni dio ovog procesa je ponavljanje ovog režima dva puta dnevno kako biste maksimizirali rezultate i učinkovito se riješili gljivica. Osim toga, evo još nekoliko savjeta za sprječavanje gljivica na noktima: Kako bi se osigurala dobra higijena stopala, održavanje stopala suhima trebao bi biti glavni prioritet. Nakon bilo kakvih aktivnosti vezanih uz vodu ili pranja, važno je odvojiti vrijeme da potpuno osušite stopala, pri čemu posebnu pozornost treba posvetiti područjima između prstiju.

Osim toga, savjetuje se odabir prozračne obuće. Umjesto tijesnih tenisica, odaberite cipele koje pružaju dovoljan protok zraka vašim stopalima. Za održavanje svježih stopala bitno je često mijenjanje čarapa, osobito ako ste skloni znojenju. Odlučite se za čarape izrađene od prirodnih vlakana, jer učinkovito upijaju dodatnu vlagu. Osim toga, redovita dezinfekcija obuće ključna je kako biste spriječili razvoj gljivica.

ako se liječenje gljivica na noktima može činiti zastrašujućim, svakako je moguće otkloniti ovaj neželjeni problem odgovarajućim metodama i dosljednom primjenom prirodnih lijekova. Korištenje jake kombinacije sode bikarbone i jabučnog octa može se učinkovito boriti protiv gljivičnih infekcija i zaštititi zdravlje stopala. Kako biste postigli najbolje rezultate, bitno je dosljedno provoditi tretman dva puta dnevno i održavati postojanu predanost, jer je dosljednost ključna u pobjeđivanju gljivica na noktima.

DODATNI TEKST:

Osobe s disfunkcijom bubrega često pate od glavobolja i visokog krvnog tlaka, što može djelovati kao početni pokazatelj problema s bubrezima. Važno je razumjeti da bolest bubrega može biti posljedica povišenog krvnog tlaka i dovesti do njega. Ovu temu u razgovoru za Kurir zdravle elaborirala je dr. Milica Kravljač, nefrologinja Klinike za nefrologiju KBC-a Srbije.

Kronična bubrežna bolest prvenstveno nastaje zbog stanja kao što su arterijska hipertenzija (visoki krvni tlak) i dijabetes. Ovaj rasprostranjeni zdravstveni problem pogađa oko jednog od deset ljudi diljem svijeta, naglašavajući njegovu uobičajenost. Visoki krvni tlak nepovoljno utječe na krvne žile unutar bubrežnog tkiva, uzrokujući poremećaj protoka krvi kroz bubrege.

Posljedično, to rezultira dugotrajnim oštećenjem koje u konačnici narušava rad bubrega. U ranim fazama hipertenzija uglavnom utječe na strukturu bubrega, progresivno smanjujući njihovu snagu. Ako se brzo ne riješi, ovo smanjenje može dovesti do zatajenja bubrega, što može zahtijevati dijalizu ili transplantaciju bubrega.

Preporučujemo