Danas se prisjećamo pjevačice koja s epojavila na estradnoj sceni u kasnim osamdesetima i koja je mogla imati veliku karijeru da su okolnosti bile drugačije. Riječ je o Verici Veljković koja je preminula mlada.
Po izlasku na pozornicu, Vukica Veljović izazvala je značajnu pažnju, ne samo svojim nastupima već i svojom upečatljivom crvenom kosom. Mnogi su joj predviđali obećavajuću karijeru; stoga je iznenadna vijest o pjevačičinoj smrti u njenom novosadskom stanu sve šokirala. Producirala je tri albuma sa značajnim pjesmama uključujući “Suzama”, “Black-Eyed Devils” i “Crazy Night”. Njezina karijera u usponu naglo je prekinuta njezinom preranom smrću.
- Oni koji su je poznavali tvrde da je bila izuzetno dobra osoba, dok su detalji o njezinom privatnom životu ostali uglavnom neotkriveni. U javnim nastupima prvenstveno je govorila o svojoj glazbi, a oko njezine egzistencije bio je sin Uroš. Vukica Veljović preminula je 1996. godine u svom stanu u Novom Sadu, gdje je potom i sahranjena. Okolnosti njezine smrti ostale su neotkrivene do danas, a nitko od njezinih vršnjaka nije izveo nijednu njezinu pjesmu nakon njezine smrti, niti ju je spominjao u intervjuima.
Pjevačica je potpuno zaboravljena, a okolnosti njezine smrti ostaju zagonetne. Vukica je sahranjena na Novom groblju u Novom Sadu, ispod mramorne ploče s njezinim osebujnim likom. U podnožju ploče nalazi se lik laste koja u kljunu drži gramofonsku ploču uz pratnju gramofona.
Bonus tekst:
Nekad gledan kao hrana za manje imućne, kačamak doživljava preporod kao “čista” egzotična poslastica. Sastoji se od kukuruznog brašna, bilo u bijelim ili žutim varijantama, a obično se identificira kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo izvrstan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koji su nam dostupni. Bogata vitalnim hranjivim tvarima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo esencijalnim vitaminima poput A, E i nekoliko vitamina B skupine, uz niz važnih minerala. Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena.
Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu povoljno utječu na zdravlje, posebice na rad crijeva. Visok sadržaj vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, doprinosi pojačanom osjećaju sitosti. Te se hranjive tvari postupno apsorbiraju, čime se potiču normalni probavni procesi unutar crijeva. Primarni razlog korisnosti kačamaka kao izvora hrane leži u njegovoj dobrobiti za konzumaciju, bez obzira na prisutnost probavnih tegoba.
Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima koji su, zajedno s korisnim biljnim mastima, ključni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. To pomaže u prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog svog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao dragocjena prehrambena opcija osobama s povišenom razinom kolesterola. Štoviše, značajno pridonosi prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Kačamak se preporuča dojenčadi i djeci zbog njegove sposobnosti da pospješuje probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru.
Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Shodno tome, kačamak treba uvrstiti u redovitu ishranu pacijenata oboljelih od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa. Antioksidansi prisutni u kukuruzu služe za zaštitu crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Dobrobiti kačamaka za mršavljenje su evidentne. S obzirom da i kukuruz i kačamak imaju brojne prednosti za zdravlje probave, često se preporučuju kao komponente programa mršavljenja s ciljem smanjenja tjelesne težine. Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, što je neophodno za održavanje nutritivne prehrane.
Nadalje, daje značajnu energiju dok ima malo kalorija, što energiju dobivenu iz njega čini posebno vrijednom u prehrani koju karakterizira ograničena potrošnja kalorija. Na internetu se mogu naći brojni recepti za višednevnu kačamak dijetu za koje se tvrdi da olakšavaju brzo mršavljenje. Ipak, nutricionisti upozoravaju da pretjerano restriktivne dijete, posebice one koje isključuju cijele kategorije hrane, mogu predstavljati rizike za naše zdravlje. Najučinkovitiji pristup za postizanje zdravog i održivog mršavljenja uključuje ravnomjernu, uravnoteženu prehranu, u kombinaciji s umjerenom tjelovježbom i prilagodbom načina života. Započinjanje dana kačamakom odlična je inicijacija za uravnotežen plan prehrane.