Naš organizam imasvoje potrebe koje je potrebno zadovoljiti da bismo bili zdravi. Pored onih koje smatramo najosnovnijim kao što su hrana voda i spavanje tu su još neke o kojima se rijetko govori.

Ginekologinja Liz Lister govori o skrivenim utjecajima koje dugotrajna odsutnost intimnih odnosa može imati na žensko tijelo. Iako emocionalno zdravlje žena često može biti ugroženo zbog nedostatka bliskih veza, Lister je točno odredio fiziološke promjene koje se događaju tijekom duljih razdoblja bez intimnosti. Liz je istaknula elemente koji igraju ulogu u problemu, rekavši: “Ovo je značajna zabrinutost koju moji pacijenti rijetko spominju, vjerojatno zbog srama.”

Primijetila je da kako se trajanje seksualne apstinencije produljuje, pritisak na intimne odnose može se pojačati. Liječnik je naglasio da se to događa zbog manje opuštenosti tkiva i smanjenog dotoka krvi u to područje, jer se tijelo bori da se prilagodi iščekivanju snošaja. Prema riječima liječnika, baš kao i kod tjelesnih vježbi, užitak od seksualnih aktivnosti raste kako se pojedinci s njima više upoznaju.

Ovaj učinak može utjecati na žene svih dobnih skupina. Ključno je upamtiti da su seksualna aktivnost i postizanje orgazma povezani s jačanjem imuniteta i poboljšanjem kardiovaskularnog zdravlja. Ako je vaše posljednje intimno iskustvo bilo prije nekog vremena, razmislite o tome da unesete lubrikante! Kad imate malo vremena za sebe, uronite u svoj hobi i isprobajte različite alate. Liz Lister daje savjete o kontracepciji: za najbolje rezultate, preporučljivo je ograničiti bilo kakvo ometanje vaše hormonske ravnoteže.

Studija iz 2013. objavljena u Journal of the American Congress of Obstetricians and Gynecologists otkrila je da su ginekolozi tri puta skloniji preporučiti IUD u odnosu na druge metode kontracepcije. Ta je preferencija, kako je primijetio liječnik, opravdana jer spirale imaju 99-postotnu učinkovitost i ublažavaju teška menstrualna krvarenja i grčeve isporukom hormona lokalno umjesto sustavno, kao što to rade oralni kontraceptivi.

Bonus tekst:

Iskorištavanje doniranih spolnih stanica za in vitro oplodnju složen je proces. Parovi i neudate žene podjednako temeljito promišljaju ovu odluku, često uzimajući vremena prije nego što postupe. U Srbiji žene u partnerskim i izvanbračnim vezama imaju pristup mogućnosti začeća uz pomoć doniranih reproduktivnih stanica. Ova inicijativa ne samo da uživa zakonsku podršku i podršku države, već ima podršku i Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, što je označava kao značajan poduhvat u svjetskim razmjerima.

  • Pravo na sudjelovanje u ovom postupku imaju žene koje nisu u braku, kao i one koje ispunjavaju bitne kriterije. Ako specijalist za neplodnost potvrdi da žena nema vlastitih spolnih stanica i da je mlađa od 50 godina, može zatražiti postupak koji uključuje donirane spolne stanice. Za žene koje nemaju partnera bitan uvjet je dostupnost vlastitih reproduktivnih stanica (jajnih stanica), što znači da je funkcija jajnika još uvijek aktivna, a samim time i mogućnost izbora donatora sperme.

Nadalje, postoji dobno ograničenje za ispunjavanje kriterija, s našom gornjom granicom postavljenom na 50 godina. Koje korake parovi ili pojedine žene mogu poduzeti za ovaj zahvat i postoji li šansa da RFZO to pokrije? Prijave parova i samaca podnose se elektroničkim putem putem E uprave. Termini se dogovaraju online, bez obzira na to radi li se postupak u javnoj ili privatnoj zdravstvenoj ustanovi.

Povjerenstvo procjenjuje pojedince u privatnim klinikama i daje preporuku za nastavak postupka donacije. Ova procjena uključuje doprinose različitih stručnjaka, uključujući embriologe, stručnjake za neplodnost, psihologe i pravne savjetnike. Nakon povoljne preporuke povjerenstva, započinje proces odabira darivatelja koji prelazi u administrativnu fazu koja uključuje dobivanje odobrenja za uvoz stanica.

Preporučujemo