Sigurno ste i vi primjetili da neke osobe imaju oko očiju jednu vrstu izraslina koje liče na bubuljice bijele ili žute boje ili ih možda imate i sami. One ukazuju na jedan zdravstveni problem.

Nakupljanje kolesterola u tijelu može rezultirati stvaranjem malih izraslina u blizini očiju, nalik žućkastim prištićima. Ove izrasline, sastavljene od masnih naslaga, mogu varirati u teksturi, od meke do tvrde. Međutim, zbog delikatne prirode okolnog područja, kirurško uklanjanje se ne savjetuje jer može rezultirati većim i jednako ružnim ožiljcima, osobito ako je problem čisto kozmetičke prirode. Lasersko uklanjanje, iako je manje riskantno, još uvijek nosi potencijal za ožiljke.

  • Ako se prisutnost nakupljanja kolesterola pripisuje osnovnom zdravstvenom stanju, preporučljivo je dati prioritet rješavanju temeljnog uzroka nakupljanja. Na primjer, osobe s visokim kolesterolom ili dijabetesom mogu razmisliti o prilagodbi prehrane. Postoje brojne prirodne metode za uklanjanje naslaga kolesterola, uključujući sljedeće: Zgnječite češnjak u pastu i nanesite je na zahvaćeno područje.

Kako biste spriječili nelagodu i iritaciju očiju, pokrijte pastu gazom ili zatvorite oči. Nakon 10-15 minuta pastu isperite mlakom vodom. Ponavljajte ovaj postupak svakodnevno nekoliko dana. Kako biste iskoristili dobrobiti jabučnog octa, namočite vatu u ocat i nanesite je na označeno mjesto. Držite vatu u tom položaju otprilike pola sata prije ispiranja područja mlakom vodom.

Za optimalne rezultate, ponovite ovaj postupak više puta tijekom dana. Ako imate osjetljivu kožu, savjetuje se da ocat prije nanošenja razrijedite vodom. Za optimalne rezultate preporuča se upotrijebiti malu količinu ricinusovog ulja i direktno ga nanijeti na naslage kolesterola pomoću štapića za uši. Nježno umasirajte ulje u kožu, nakon čega slijedi drugi nanos bez masiranja.

Ostavite ulje da odstoji preko noći i ujutro očistite područje. Dosljedno ponavljanje ovog procesa na dnevnoj bazi dat će najpovoljnije rezultate. Za rješavanje problema uzmite mali dio kore banane i nježno stavite unutarnju stranu na zahvaćeno područje. Ostavite piling na sigurnom mjestu preko noći i sljedećeg jutra očistite to područje mlakom vodom. Preporuča se ponavljati ovaj postupak svaki dan.

Osim toga, održavanje dobro uravnotežene prehrane i osiguravanje odgovarajućeg unosa vitamina C i omega 3 masnih kiselina može pomoći u borbi protiv nakupljanja kolesterola. Nadalje, enzimi koji se nalaze u različitom voću i povrću mogu pozitivno utjecati na rješavanje samog uzroka.

Izraz ksanthelasma koristi se za opisivanje prisutnosti žućkastih izraslina na kapku. Te se izrasline sastoje od naslaga masti i kolesterola koji se nakupljaju u području kapaka. Iako se ovo stanje ne smatra ozbiljnim i obično ne uzrokuje nelagodu, često se uklanja u kozmetičke svrhe. Ipak, prisutnost masnog tkiva oko očiju može poslužiti kao potencijalni pokazatelj drugih zdravstvenih problema.

Prevalencija ovog stanja najveća je među starijom populacijom, osobito među pojedincima azijskog ili mediteranskog podrijetla, s nešto većom pojavnošću kod muškaraca u usporedbi sa ženama. Vjerojatnost razvoja ksantelazme veća je kod osoba koje puše, imaju dijabetes, imaju prekomjernu tjelesnu težinu i imaju povišenu razinu masnoća u krvi, što uključuje i kolesterol. U slučajevima kada ksantelazma naraste do određene veličine i razvije neravnu teksturu, može se klasificirati kao ksantom.

Izrasline na koži koje se mogu pojaviti na bilo kojem dijelu tijela obuhvaćene su pojmom ksantoma, koji potječe od latinske riječi “xanthoma”. Ravne strukture nepravilnog oblika njihov su najčešći oblik, obično pokazujući žućkastu nijansu. Naslage, koje nisu bolne na dodir, postupno se nakupljaju i mogu se manifestirati na više mjesta. Tipično mjesto njihove pojave je nosni dio vjeđa, iako se mogu manifestirati i na gornjim i donjim kapcima.

Preporučujemo