Sa dolaskom ljeta i lijepog vremena na našoj trpezi s enašlo mnogo više vrsta voća koje imaju velike prednosti za naše zdravlje. Među njapristupačnijim su šljive koje u našoj regiji daju dobar urod a mi vam danas donosimo recept za pekmez od ovog voća.
Sastojci
Težina šljiva, nakon vađenja koštica, je 4 kilograma. Za kuhanje šljiva počnite tako što ćete oprane, osušene i očišćene plodove staviti u prostranu posudu zapremine oko 5-6 litara. Zatim postavite štednjak na najveću razinu i postavite lonac na vrh. Od sastojaka u smjesu dodajte 1/2 žličice cimeta, 1/2 žličice mljevenog klinčića i 2-3 žlice ruma (ili rum šećera).
- U početku povremeno promiješajte smjesu dok postupno ne zavrije. Kako prođe prvih deset minuta, pojačajte učestalost miješanja dok cijela smjesa potpuno ne zavrije. Kako biste postigli željenu konzistenciju, snizite temperaturu i neprestano miješajte. Nakon što smjesa dosegne točku vrenja, produžite vrijeme kuhanja za još sat vremena.
Ako želite, u završnim fazama kuhanja dodajte cimet, klinčiće i rum. Za početak provjerite imate li čiste i suhe staklenke zajedno s metalnim poklopcima. Staklenke nije potrebno dodatno zagrijavati. Žličicom pažljivo punite svaku staklenku pekmezom, pazeći da je napunite do vrha.
Nakon punjenja, čvrsto zavrnite poklopce na staklenke. Na kraju posložite staklenke na pladanj radi lakšeg transporta. Za pasterizaciju džema staklenke napunjene smjesom stavite u pećnicu zagrijanu na 100°C.
Ostavite ih u pećnici otprilike jedan sat. Nakon što to vrijeme istekne, isključite pećnicu i ostavite staklenke da se prirodno ohlade u njoj. Ovaj proces hlađenja može trajati do deset sati. Kako biste osigurali dugotrajnost vaše konzervirane robe, preporuča se držati staklenke na hladnom i tamnom mjestu.
Prikladna opcija za skladištenje mogu biti kartonske kutije s pregradama, poput onih dizajniranih za držanje boca za piće veličine litre. Slijedeći ovu metodu, vaš domaći džem može zadržati svoju kvalitetu dulje vrijeme, ne kvareći se. Iako, vrijedi napomenuti da se ova slatka poslastica često konzumira ekspresno. Kako biste spriječili potencijalno prskanje, važno je zaštititi ruke tijekom kuhanja pekmeza, osobito pri visokoj temperaturi.
Prepuno mnoštva vitamina, minerala, vlakana i antioksidansa, ovo ukusno voće ima potencijal smanjiti šanse za razvoj raznih kroničnih bolesti. Iako plavo-ljubičasta šljiva prevladava u našim krajevima, važno je napomenuti da ovo koštuničavo voće dolazi u raznim živim bojama, poput zelene, crvene, žute i ljubičaste.
- Šljive nisu samo savršene za izradu ukusnih džemova, već daju i dašak okusa voćnim salatama, smoothiejima i kolačima. Osim toga, mogu se uživati u osušenom obliku kao ukusan međuobrok. Sa samo 29 kcal na 80 g, šljive se mogu pohvaliti niskim udjelom kalorija, a ipak su prepune brojnih zdravstvenih prednosti.
Visok sadržaj vlakana koji se nalazi u svježem voću, posebno suhim šljivama, poznat je po svojoj učinkovitosti u ublažavanju zatvora i poboljšanju probave. Suhe šljive sadrže pretežno netopiva vlakna koja se ne otapaju u vodi. Ova jedinstvena karakteristika suhih šljiva omogućuje im da olakšaju učinkovito kretanje otpada kroz probavni sustav, što ih čini posebno korisnim za starije osobe koje često imaju zatvor.
Nadalje, suhe šljive i sok od suhih šljiva bogati su sorbitolom, prirodnim šećernim alkoholom koji ima blagi laksativni učinak. Svojim obiljem biljnih spojeva koji posjeduju antioksidativna svojstva, šljive učinkovito štite stanice i tkiva sprječavajući štetne učinke kemijskih reakcija uzrokovanih kisikom.
Tamna pokožica šljive svoju boju duguje antocijaninima koji su također zaslužni za visoku koncentraciju ovih zaštitnih spojeva. Istraživanja pokazuju da šljive po bogatstvu ovim korisnim tvarima nadmašuju drugo voće, poput breskvi i nektarina. Prema određenim istraživanjima, svježe i sušene suhe šljive, unatoč visokom udjelu ugljikohidrata, ne dovode do značajnijeg povećanja razine šećera.
Tome se pripisuje sposobnost povećanja razine adiponektina, hormona uključenog u regulaciju šećera u krvi. Šljive sadrže vlakna koja usporavaju apsorpciju ugljikohidrata u tijelu nakon jela, što rezultira postupnim povećanjem šećera u krvi, a ne naglim porastom. Utvrđeno je da su šljive korisne u liječenju stanja kostiju poput osteoporoze i osteopenije, a oba su definirana smanjenom gustoćom kostiju i mogu uzrokovati značajna oštećenja.
Ne samo da učinkovito sprječavaju gubitak koštane mase, već također imaju potencijal preokrenuti postojeći gubitak koštane mase u određenim slučajevima. Šljive sadrže kalij koji učinkovito regulira krvni tlak kroz dva mehanizma.
Prvo, olakšava izbacivanje natrija tijekom mokrenja, a drugo, ublažava napetost u stjenkama krvnih žila. Snižavanjem krvnog tlaka značajno se povećava rizik od moždanog ili srčanog udara smanjena. Nadalje, studija provedena 2017. godine ispitivala je utjecaj soka od suhih šljiva na osobe s povišenom razinom kolesterola.
Nalazi su otkrili da su oni koji su svakodnevno konzumirali sok od suhih šljiva iskusili smanjenje razine LDL (nepovoljnog) kolesterola i povećanje razine HDL (korisnog) kolesterola.