Kada uđete u nečiji dom, prvo što osjetite je miris koji ponekad može biti i neugodan. Naime u svom domu mi kuhamo, poneko i puši i to ostavlja neugodan miris koliko god se trudili da nam sve bude čisto.

Naravno, održavanje ugodne arome u vašem stanu je prioritet, zar ne? Srećom, postoji jednostavna i isplativa metoda da se to postigne bez oslanjanja na skupe osvježivače zraka. Sve što vam treba je posuda u koju možete staviti kristale sode za pranje (natrijev karbonat). Po površini ukrasno rasporedite nekoliko klinčića.

Soda bikarbona učinkovito se bori protiv neugodnih mirisa, a klinčići ugodan miris. Za bolji doživljaj mirisa dodajte malu količinu eteričnog ulja. Kako biste neprestano osjećali ugodnu aromu, raspršite nekoliko takvih po svom životnom prostoru. U slučaju da imate krznene prijatelje koji bi mogli biti u iskušenju da istražuju, samo napravite male rupe u listu aluminijske folije i stavite je preko mirisnih predmeta.

Dodatni sadržaj:

U čast Mihaila Miše Janketića, ugledne ličnosti jugoslavenskog glumišta, ovaj tjedan obilježavamo njegov rođendan. Rođen 24. svibnja 1938., Janketić isprva nije imao namjeru baviti se glumom jer mu je strast bila književnost. Međutim, tijekom akademskih godina aktivno je sudjelovao u radničkom štrajku, zbog čega je dobio dopust. Iskoristivši priliku, krenuo je na 21-dnevno putovanje u međunarodni kamp dok je služio kao napadač.

 Dok je bio odsutan, prepričava kako je boravio u društvu zanosne Austrijanke, no po povratku u Beograd našao se bez privilegija za nadolazeću godinu. “Da bih vratio stipendiju i mjesto koje bih mogao zvati domom, morao sam pronaći nešto za upis, a Kazališna akademija mi se činila kao najzgodnija opcija”, objašnjavao je Janketić u tom razdoblju.

Od tada se njegov glumački put odvijao bez napora. Miša je svoj talent pokazao u filmovima, na televiziji i na pozornici. Jedino dugotrajno pitanje bilo je gdje je doista napredovao. Skrivena ispod njegove poznate karijere krije se zapanjujuća priča o njegovom ranom životu. Najizazovnije poglavlje odvijalo se tijekom Drugog svjetskog rata, kada je tragično izgubio majku od ruke kolege iz razreda.

“Zauzevši mjesto u pošti, moja majka je bila prisiljena ostati tamo na dan kada smo se oprostili od partizanskih trupa i pozdravili njemačke snage”, razmišljao je. Nijemci će, s druge strane, opet biti poslani s naše strane. Pop Maca je otkrio dodatne otporaše u Pljevljima”, ispričao je Janketić za TV Novosti u tom periodu. U toku priprema suđenja moja majka mi je izrazila strah rekavši: “Čilo, oduzeće mi život.” Predajem ti Milenu na čuvanje. Kao vođa kućanstva, vaša je odgovornost čuvati je sigurnom i sigurnom.

Morate ostati postojani u svojoj ulozi glave obitelji, suzdržavajući se od bilo kakvih štetnih radnji. “Moja majka Milica tragično se nikada nije vratila. Molili smo nadležne u policijskoj postaji da joj poštede život. No, nju su jedne kobne noći u Ševarima nemilosrdno ubile drugarice partizanke”, ispričao je Janketić. Dana 15. veljače 1946. godine na Cetinju Nacionalna komisija Crne Gore, zadužena za otkrivanje zločina okupatora i njegovih suradnika, potvrdila je dokumentom broj 1487, koji se čuva u Državnom arhivu Crne Gore, da je Milorad Vukojičić zvani Maca. i porijeklom iz Pljevalja, priznao je umiješanost u svirepo ubojstvo deset sumještana.

Ovaj povijesni zapis ostaje u arhivi do danas. Vukojičić je, uz još sedmoricu, službeno priznat kao svećenik Srpske pravoslavne crkve. Prema saznanjima Zemaljske komisije, Vukojčić je zajedno s Vojislavom Kovačevskim i Milisavom Jestrovićem 1944. godine sudjelovao u hapšenju i smrtonosnom strijeljanju nenaoružanih osoba s područja općine Pljevlja. Osim toga, po Pljevi se pričalo da je dobio nadimak ” Maca” zbog njegove sklonosti korištenju alata Macoli prilikom oduzimanja života.

Preporučujemo