Iako smo uglavnom naviknuti da nam iz Holivuda stižu glamurozne priče prije nekoliko decenija se desio stravičan događaj koji će zauvijek ostati zapamćen. Mlada glumica Šaron Tejt  koja je bila pred porodom je ubijena u svojoj kući. 

Veza redatelja Romana Polanskog i glumice Sharon Tate jedna je od najozloglašenijih u analima Hollywooda. Njihov zamršeni brak, koji je trajao samo godinu dana, okončan je tragedijom 1969., kada je Tate, koja je bila u osam i pol mjeseci trudna s prvim djetetom, brutalno ubijena zajedno sa svojim prijateljima Jayem Sebringom, Abigail Folger, Wojciechom Frikowskim i Stevenom Parentom. Sve osobe prisutne u njihovoj rezidenciji u Los Angelesu smrtno su izbodli sljedbenici vođe kulta Charlesa Mansona.

Gotovo osam godina nakon smrti Sharon Tate, Roman Polanski uhićen je zbog seksualnog napada na 13-godišnju djevojčicu. Nekoliko mjeseci nakon uhićenja otišao je iz Sjedinjenih Država prije odsluženja kazne i od tada se nije vratio. Manson, čije je ime postalo simbol zla nakon uhićenja povezanog s ubojstvom Tate i osam drugih žrtava 1969., preminuo je prirodnom smrću 19. studenog 2017.

  • U trenutku smrti imao je 83 godine i služio je doživotnu kaznu u državnom zatvoru Corcoran u Kaliforniji. Debra Tate, Sharonina sestra, primijetila je: “Molila sam se za njegovu dušu”, razmišljajući o trenutku kada ju je zatvorski službenik obavijestio o Mansonovoj smrti. Nakon Mansonove smrti, obnovljeni interes okružio je kratki brak između Polanskog i Tate, posebno pojačan glumicom Margot Robbie koja je glumila fiktivnu verziju Sharon Tate u filmu Quentina Tarantina iz 2019.

U Hollywoodu sredinom 1960-ih dogodio se intrigantan susret između Sharon Tate i Romana Polanskog, koji je orkestrirao producent Martin Ransohoff, koji je namjeravao pomoći Sharon u dobivanju uloge u nadolazećem filmu Polanskog. Kao što je navedeno u Sharon Tate: A Memoir, kompilaciji njezine sestre Debre, glumica je povjerila Debri da njen prvi susret s Polanskim nije ostavio posebno pozitivan dojam. Izvješća pokazuju da Roman Polanski nije razgovarao sa Sharon Tate tijekom njihovog prvog spoja.

U kasnijem susretu, navodno je prestrašio Tate tako što je neočekivano “skočio” na nju dok je nosila masku Frankensteina. U tom su trenutku i Sharon Tate i Roman Polanski surađivali na jednom filmskom projektu. Nakon njihovog nekonvencionalnog susreta, Tate je dobila poziciju Sarah Chagall u filmu “Neustrašivi ubojica vampira”, koji je režirao Polanski, koji je također igrao ulogu u produkciji. Njihova zajednica bila je burna.

Iako se datum činio idiličnim, par se vjenčao 20. siječnja 1968. u Londonu. Njihovu vezu obilježio je niz senzacionalnih glasina, od optužbi za nevjeru do tvrdnji o prisilnim seksovima utroje. Povijesni izvještaji pokazuju da je Tate gajila duboku naklonost prema Polanskom, koji je bio devet godina stariji od nje. Joanna Pettet, Tateova bliska poznanica, primijetila je značajan utjecaj Polanskog na njegovu suprugu. “On joj je diktirao izbor odjeće; odredio je koju vrstu šminke preferira i što smatra neprivlačnim.

Više je volio da uopće nije našminkana.” Polanski je tvrdio da je ona sama po sebi prikladna za ulogu domaćice. Uz svoje izvanredne kulinarske sposobnosti, pokazala je svoje umijeće u šišanju kose, vještinu koju je naučila od svog bivšeg partnera i frizera, Jaya Sebringa. Sharonini prijatelji otkrili su da je Polanski tjerao svoju suprugu da sudjeluje u trojkama s drugim ženama. “Kao što je primijetila njezina prijateljica Hatami, on je uključivao druge djevojke u troje sa Sharon, situaciju koju je ona smatrala nepodnošljivom, posebno zato što bi te žene odabrao u sumrak i doveo ih kući radi seksualnih odnosa.

Izvještaji pokazuju da je nakon trudnoće Sharon Tate s Tateovim djetetom 1968. redatelj odbio stupiti u seksualne odnose s njom te ju je potom nagovarao da prekine trudnoću. Nakon što je odbila udovoljiti ovom zahtjevu, napustio je Sjedinjene Države i otišao u London i započeo vezu s Michelle Phillips iz The Mamas & the Papas. Ovo ilustrira odgovor Romana Polanskog na tragičnu smrt Sharon Tate. Tijekom boravka u Londonu, Polanski je primio srceparajuću vijest o smrti njegove trudne supruge. Priznao je da posljedice Tateove smrti i dalje svakodnevno odjekuju u njemu.

“Čak i s godinama, borim se cijeniti zapanjujući zalazak sunca, posjetiti očaravajuću povijesnu kuću ili izvući radost iz bilo kakvog vizualnog užitka, a da se instinktivno ne prisjećam koliko bi ona to cijenila”, primijetio je Polanski. Na taj ću joj način ostati vjeran do svog posljednjeg dana. Polanski je izrazio osjećaj da ga javnost pomno promatra u vezi s Sharoninom smrću. U materijalima za tisak za svoj film J’Accuse iz 2019., primijetio je: “Način na koji me ljudi doživljavaju, moja se ‘image’ uistinu počela formirati odlaskom Sharon Tate.

Po nastanku ovog događaja, mediji su, unatoč prethodno preživljenim nedaćama, iskoristio tragediju i, u nedostatku dovoljno sredstava da se na nju prikladno pozabavi, izvijestio na vrlo neukusan način. Ovo izvješćivanje insinuiralo je, među ostalim optužbama, da ja držim određeni stupanj odgovornosti za njezino ubojstvo u okviru sotonizma. Redatelj je primijetio da je bio podvrgnut ispitivanju “nekoliko mjeseci dok policija na kraju nije identificirala prave krivce, Charlesa Mansona i njegovu ‘obitelj’.” Preporučeno Preporučamo besplatno.

Preporučujemo