Danas na  tržištu postoji veliki broj raznih preparata za skoro svaku namjenu. Kada je u pitanju pranje veša svi pored deterdženta stavljamo i omekšivaš koji našem  rublu daje mekoću i miris.

Jeste li svjesni da je nepotrebno stavljati omekšivač u perilicu kod svakog punjenja rublja? Koristeći ova dva sastojka, možete se kloniti kemikalija i oprati svoju odjeću na ekološki prihvatljiv način, osiguravajući da će mirisati svježe dulje vrijeme i biti mekša nego ikad. Ocat se može koristiti za čišćenje kupaonice, uklanjanje mrlja s glačala, mikrovalne pećnice i hladnjaka, a sada može poslužiti i kao omekšivač.

  • Preporučljivo je koristiti jabučni ocat uz destilirani alkoholni ocat. Dodajte najviše 3 žlice octa u odjeljak za omekšivač; s ovom količinom rublje će ostati bez ikakvog mirisa octa uz postizanje iznimno meke i baršunaste teksture. Ako koristite omekšivač prvenstveno zbog njegovog mirisa, dostupna je prirodna alternativa

Eterična ulja, poznata po svojim divnim, nježnim i zadivljujućim mirisima, koriste se u kozmetici, masažama i osvježivačima prostorija, a njihovi izvrsni mirisni profili mogu oplemeniti i vaše rublje. Pomiješajte 2 šalice octa s 2-3 žlice odabranog eteričnog ulja. Osigurajte temeljitu mješavinu za upotrebu kao tradicionalni omekšivač za dodavanje u perilicu rublja, kao i sprej za nanošenje na svježe opranu odjeću.

Za postizanje osvježavajuće arome razmislite o korištenju eteričnih ulja eukaliptusa i metvice; za miris koji podsjeća na parfem, dodajte bademovo ulje, dok će lavanda dati čist i umirujući miris. Visoko cijenjene prirodne tvari, eterična ulja dobivena su ekstrakcijom onoga što je poznato kao aromatično bilje i imaju povijest koja seže do drevnih civilizacija.

Ova su ulja našla primjenu u brojnim religijskim ritualima, stvaranju parfema, pomada i balzama, raznih kozmetičkih formulacija, aromatiziranju hrane i pića, a poslužila su i kao neki od najranijih oblika medicine. Kako se životni stil mijenjao tijekom godina, upotreba ljekovitih biljaka se smanjivala, što je dovelo do postupnog zaboravljanja prednosti eteričnih ulja.

Tek u 19. stoljeću interes za ova ulja doživljava preporod, a potaknuo ga je francuski kemičar koji je nakon ozljede u laboratoriju svoju opečenu ruku uronio u eterično ulje lavande, što je dovelo do njenog izlječenja. Pionir je suvremene aromaterapije. Aromaterapija, koja je sastavni dio fitoterapije, upotrebom eteričnih ulja rješava bolesti i promiče zdravlje i opću dobrobit tijela i duha.

Njegove dobrobiti stekle su priznanje u brojnim zemljama, što je dovelo do njihove primjene u maloprodajnim okruženjima gdje pomažu opustiti kupce i suptilno ih motivirati na kupnju, kao iu poslovnim zgradama gdje pritisci svakodnevnih zadataka i tempo života stvaraju značajan stres. Neka su vozila opremljena za praćenje učestalosti treptanja očima tijekom vožnje, otkrivajući da se s pojavom umora broj treptaja smanjuje. Kao odgovor, ispuštaju se eterična ulja koja okrepljuju vozača i povećavaju budnost.

Aromatogram je nedvojbeno jedna od mogućih budućih primjena eteričnih ulja, a već se koristi u nekim zemljama. Ovaj proces je sličan antibiogramu, koji procjenjuje osjetljivost bakterija na antibiotike; međutim, umjesto toga procjenjuje njihovu reakciju na eterična ulja. Eterična ulja pokazuju značajno antiseptičko i baktericidno djelovanje, što ih čini održivom alternativom antibioticima, posebno s obzirom na sve veću otpornost bakterija na brojne antibiotike i kemoterapijske agense.

Različite uloge eteričnih ulja u biljkama vrlo su značajne. Oni ne samo da privlače kukce oprašivače, pomažući u razmnožavanju biljke, već igraju i fascinantnu ulogu u samoodržanju biljke kroz natjecanje s drugom vegetacijom. Nakon padalina, eterična ulja prodiru u tlo, sprječavajući rast i razvoj konkurentskih biljaka kako bi zaštitile vlastitu vrstu. Osim toga, ova ulja biljci daju neugodan okus, odvraćajući biljojede od njihove konzumacije. Nadalje, pružaju učinkovitu obranu od parazita, mikroorganizama i infekcija, a istovremeno potiču brzo zacjeljivanje ozlijeđenih biljnih tkiva.

Preporučujemo