Kada dođe lijepo i toplo vrijeme bude se i insekti koji ulaze u naše domove i koji mogu biti opasni po ljude, Danas govorimo o stršljenu čiji ubod može biti i smrtonosan i zato se treba dobro zaštiti.

Ako vas ubode stršljen, važno je znati što poduzeti. Nažalost, upravo prošli tjedan 45-godišnjak iz Medveđe tragično je izgubio život od ugriza stršljena u vrat. Ubod stršljena može biti smrtonosan jer posjeduje otrov koji, iako nije toliko jak kao kod drugih osa, sadrži veći broj komponenti koje izazivaju žarki osjećaj. Nadalje, njihovi ubodi imaju sposobnost prodiranja dublje u kožu, što dovodi do povećane razine nelagode. Iako se ubod stršljena općenito ne smatra opasnim, može imati kobne posljedice za osobe koje imaju alergijsku reakciju na otrov.

  • Važno je napomenuti da se alergije mogu razviti u bilo kojoj životnoj dobi. U slučaju uboda potrebno je hitno djelovati. Ako je reakcija lokalizirana na području uboda, preporučuje se stavljanje hladnog obloga i pažljivo praćenje stanja. Obično će se manji ubod povući u roku od 30 minuta do sat vremena. Međutim, za pojedince osjetljive na otrov postoji rizik od oticanja cijelog uda ili zahvaćenog dijela tijela. Ako se to dogodi ili ako se pojavi osip, ključno je potražiti liječničku pomoć pozivom hitne pomoći ili posjetom liječniku.

Čak i osobe koje nemaju alergije mogu imati kobne posljedice ako ih stršljen ubode u jezik, obraz ili vrat. Lokalna reakcija od uboda uzrokuje oticanje i začepljuje dišne ​​putove, a jezik je najopasnije mjesto. Važno je napomenuti da se alergija na ubode insekata može razviti u bilo kojoj životnoj dobi, pa dosadašnji susreti bez posljedica ne jamče isti ishod u budućnosti. Za one koji su alergični, nošenje epi-pen olovke je ključno jer može biti mjera za spašavanje života u situacijama kada hitna medicinska pomoć nije lako dostupna.

S dolaskom proljeća dolazi i ugodno vrijeme, ali i prisutnost potencijalno štetnih insekata. Danas ćemo razgovarati o stršljenima koji predstavljaju posebnu prijetnju. Brza liječnička pomoć ključna je kada se radi o ubodima u grlu ili vratu, jer nastali otok može otežati disanje i potencijalno dovesti do gušenja. Iako ubod stršljena može biti prilično bolan, važno je odbaciti uobičajenu zabludu da je često smrtonosan.

Posljedice su obično ograničene na manju oteklinu koja se povlači za nekoliko dana. Međutim, postoje slučajevi u kojima ubod stršljena može izazvati anafilaktički šok ili alergijsku reakciju na otrov, što značajno povećava razinu rizika. Kako bi se osigurala sigurnost u prirodnom okruženju, preporuča se izbjegavati područja u kojima borave stršljeni. Budite oprezni i zaštitite sve nepokrivene dijelove tijela kada radite u vrtu.

U slučaju nesretnog uboda, odmah izvadite žalac i ublažite nelagodu primjenom hladnog obloga. Tipično, kada stršljen zada bolni ubod, koža u zahvaćenom području obično natekne, pocrveni i postane nadražena. Iako se blagi ubod može povući u roku od pola sata do sat vremena, osobe s povećanom osjetljivošću na otrov mogu doživjeti značajnu oteklinu koja obuhvaća cijeli ud ili određeni dio tijela gdje je došlo do uboda. Kako biste izbjegli unutarnje širenje toksina,  savjetuje se da zahvaćeni dio tijela izdignete u odnosu na ostatak tijela.

 

Ako ubod i dalje ostaje u koži, preporučuje se korištenje plosnatog noža za njegovo uklanjanje. Najbolje je suzdržati se od korištenja pinceta, jer one imaju tendenciju gurati otrov dublje u tijelo, što dovodi do dubljeg uboda. Brza liječnička intervencija ključna je za osobe koje se susreću s ubodima u predjelu grla i vrata, jer upala koja nastaje može uzrokovati poteškoće s disanjem ili potencijalno čak gušenje.

Pojedinci s predispozicijom za alergijske reakcije suočeni su s povećanom ranjivošću u slučaju uboda otrovnih insekata, osobito onih stršljenova. Takvi susreti mogu izazvati anafilaktički šok. Anafilaktički šok, potencijalno teško stanje, može biti izazvan ubodom stršljena iz nekoliko razloga. Kad je netko alergičan na ubode insekata, može naići na specifične simptome.

Pozicioniranje uboda uzrokuje potencijalnu opasnost jer dovodi do otekline koja može začepiti dišni put. Nakon uboda stršljena ili ose, imunološki sustav tijela postaje vrlo osjetljiv na alergen, zbog čega će sljedeći ubod vjerojatno izazvati anafilaktičku reakciju.

Preporučujemo