Sa dolaskom jeseni i zime i niskih temperatura pojavljuju se brojni virusi koji dovode do toga da su ambulante pune pacijenata koji se uglavnom žale na iste ili slične simptome.

Atipična upala pluća, koja se obično naziva upalom pluća, vrsta je infekcije pluća koja se obično javlja s manje ozbiljnim simptomima od tradicionalne upale pluća. Kao rezultat toga, brojni pojedinci nastavljaju sa svojim svakodnevnim aktivnostima nesvjesni ozbiljnosti svog stanja, što je dovelo do označavanja kao “hodajuće” upale pluća. Što dovodi do hodajuće upale pluća?

Ova vrsta infekcije prvenstveno je uzrokovana bakterijom mycoplasma pneumoniae. Za razliku od drugih varijanti upale pluća, simptomi se pojavljuju polako, ponekad trebaju dani ili čak tjedni da se manifestiraju. Bolest se lako širi kapljicama koje se izbacuju tijekom kihanja ili kašljanja, zbog čega prevladava u zatvorenim prostorima poput škola, domova ili ureda. Obično su simptomi hodajuće upale pluća blagi i mogu potrajati nekoliko tjedana ako se ne liječe.

Simptomi koji se najčešće pojavljuju uključuju: Često se opaža kašalj koji se pojačava kako vrijeme odmiče. Osim toga, često se javlja blaga do umjerena groznica, osobito u zimskim mjesecima. – Slabost i umor koji ometaju svakodnevne aktivnosti. Iritacija ili bol u grlu prilikom gutanja. Lagana nelagoda ili bol u prsima tijekom disanja. Rijetke glavobolje i osjećaji vrtoglavice. Neki se pojedinci mogu susresti sa simptomima koji podsjećaju na simptome gripe, uključujući bolove u mišićima i zglobovima.

Budući da su ti simptomi slični onima koji se povezuju s prehladama ili virusnim infekcijama, bolest se često isprva ne prepozna. Tko je u najvećem riziku? Hodajuća pneumonija može utjecati na osobe svih dobi, iako se najčešće opaža u: Ključne radnje koje treba poduzeti uključuju redovito pranje ruku toplom vodom i sapunom, osobito nakon posjeta javnim mjestima.

  • Nadalje, bitno je izbjegavati bliske interakcije sa zaraženim osobama. Jačanje imuniteta može se postići adekvatnom prehranom, redovitom tjelesnom aktivnošću i dovoljno sna. Osim toga, važno je cijepiti se protiv sezonske gripe jer gripa može povećati rizik od sekundarnih infekcija. Dok hospitalizacija nije uvijek potrebna za hodajuću upalu pluća, ključno je uzeti je ozbiljno. Blagost simptoma može dovesti u zabludu, što može dovesti do odgađanja liječenja i povećane vjerojatnosti komplikacija. Ako simptomi potraju duže od tjedan dana ili postanu ozbiljniji, potrebno je potražiti liječnički savjet.

Pravovremena dijagnoza i brzo liječenje ključni su za brz i temeljit oporavak. U školama postoje grupe koje se sastoje od djece, tinejdžera i odraslih koji rade u prepunim okruženjima. Posebno su pogođeni pojedinci s oslabljenim imunološkim sustavom ili s kroničnim bolestima. Koji je postupak za dijagnosticiranje ovih stanja? Liječnik obično procjenjuje simptome kako bi odredio bolest, ali također može predložiti daljnje preglede poput rendgenske snimke prsnog koša ili pretrage krvi kako bi isključio druge vrste upale pluća.

Primarni pristup liječenju hodajuće upale pluća uključuje antibiotike koje propisuje liječnik. Dok se simptomi obično počnu poboljšavati unutar nekoliko dana od primanja odgovarajućeg liječenja, osjećaji umora i slabosti mogu potrajati dulje. Važno je pridržavati se preporuka liječnika i završiti cijeli ciklus liječenja, čak i ako se relativno brzo počnete osjećati bolje.

Preporučljivo je pridržavati se ovih koraka tijekom procesa oporavka: -Osiguravanje pravilne hidratacije kroz dovoljan unos tekućine. Pravljenje pauza i izbjegavanje intenzivnih aktivnosti. Konzumiranje hrane bogate vitaminima i hranjivim tvarima. Prevencija hodajuće upale pluća iznimno je važna, osobito tijekom zimskih mjeseci kada su respiratorne infekcije česte.

Preporučujemo