Legendarni tekstopisac Miodrag Ž. Ilić preminuo je, ostavivši za sobom bogatu karijeru i velika dela koja su neizbrisivo oblikovala pejzaž narodne muzike. Ilić je preminuo 29. februara 2024. godine u dobi od 74 godine, nakon izuzetno dugotrajne bolesti. Sahrana će se održati u utorak u 11 časova na groblju Orlovača.Miodrag Ž. Ilić, rođen 24. oktobra 1950. u Šapcu, bio je izuzetno nadaren umetnik, često opisan kao virtuoz u diskografskom i estradnom svetu. Pored svoje prepoznatljive uloge tekstopisca, Ilić se isticao i kao pesnik, matematičar, šahista, ekonomista i marketinški stručnjak. On je ne samo bio svedok već i ključni tvorac istorije narodne muzike, ostavljajući dubok i neizbrisiv pečat svojim delima.Njegovi stihovi su poslužili kao osnova za kreiranje stotina pesama, uzdižući mnoge pevače i kompozitore do neba. Diskografske kuće, među kojima su se posebno istakle Diskos i Diskoton, bile su inspirisane njegovim izuzetnim doprinosom.
Miodrag Ž. Ilić zauzimao je visoko mesto među tekstopiscima po broju snimljenih pesama i hitova. Neki od njegovih nezaboravnih naslova obuhvataju “Božanstvena ženo”, “Lepotica grada”, “Dobro veče izgubljena nado”, “Plavo oko, plakalo je”, “Oj, jarane, jarane”, “Bolna ti ležim”, “Hej, kafano, neću više”, “Verna u ljubavi”, “Stani da se pozdravimo”, “Dođi pod moj prozor”, “Ne zaboravi ovaj grad”, “Dajte mi da živim”, “Ružo moja najmiliji cvete”, “Svirajte mi za Željanu”, “Idi, široko ti polje”, “Moj život je moje blago”, “Moja dušo čista”, “Rodio se sin, mali gospodin”, “Dve smo sestre, dve sudbine”, “A gde smo ja i ti”, “Budi mi prijatelj”, “Kome naša ljubav smeta”, “Volimo se, al’ se ne viđamo”, “Plitak potok, a voda duboka”, “Ti si moja šljiva ranka”, “Putuješ svetom, al’ Bosne nema”, “Bol do ludila” i mnogi drugi. Miodrag Ž. Ilić je ostavio neizbrisiv trag u svetu narodne muzike, a njegova strast prema stvaranju muzike i stihova živi u srcima ljubitelja njegovog rada.
Dodatno : Rođen 10. decembra 1950. u Mrčajevcima kod Čačka, Miroslav Ilić je srbijanski pjevač folka i pop-folka. Gimnaziju je završio u Čačku, a nakon toga je upisao Elektrotehnički fakultet u Skoplju.Svoju pjevačku karijeru Miroslav Ilić je započeo 1972. godine singlom “Voleo sam devojku iz grada”, autora teksta Obrena Pjevovića. Nakon te pjesme, postigao je veliki uspjeh s LP pločom “Sreli smo se, bilo je to davno”, koju je 1979. snimio za Produkciju gramofonskih ploča Radiotelevizije Beograd. Na albumu su se nalazile pjesme poput “Oj, Moravo, tija reko”, “Luckasta si ti”, “Hej mladosti”, “Polomiću čaše od kristala”. Uslijedile su uspješnice poput “Joj Rado, joj Radmila” (1980.), “Najljepša si kad se smeješ” (1981.), “Tako mi nedostaješ” (1981.), “Šumadija” (1982.). Godine 1983. izlazi album “Pozdravi je, pozdravi”, koji je prodat u preko milijun primjeraka. Album je promovirao na turneji po Jugoslaviji, posjetivši gradove poput Mostara, Splita i Beograda.U suradnji s Lepom Brenom, Miroslav Ilić je 1985. snimio mini-LP s pjesmom “Jedan dan života”. Tijekom devedesetih godina, predstavio je niz uspješnica, među kojima su “Tebi” (1986.), “Balada o nama” (1988.), “Lažu da vreme leči sve” (1989.), “Naljutićeš me ti” (1993.), “Amerika, Amerika” (1993.), “Prošlost moja” (1993.), “Božanstvena ženo” (1996.), “Bili smo drugovi” (1996.), “Lidija” (1998.) i mnoge druge. Tokom svoje karijere, najčešće je surađivao s skladateljima Obrenom Pjevovićem, Draganom Aleksandrićem i Predragom Vukovićem Vukasom, te tekstopiscem Radomilom Todorović Babić. Prve singlove i albume snimao je za izdavačku kuću “Diskos” iz Aleksandrovca, a krajem 70-ih prešao je u PGP RTB, za koji nastavlja snimati i danas.